en-Osmnáct - Markéta Harasimová

03/02/2020

Když se život ze dne na den změní v noční můru

Spisovatelku Marketu Harasimovou mnoho z vás zná jako autorku erotických thrillerů pro ženy. Věděli jste ale, že také napsala dílo spadající do žánru Young Adult? Osmnáct je poměrně útlá novela o mladé dívce, která si projde peklem, jež byste nepřáli ani svému úhlavnímu nepříteli.

Veronika je až po uši zamilovaná do svého spolužáka Rosti. Jaké je však její překvapení, když Rosťa začne chodit s jinou? Celý svět se jí zhroutí. Rozhodne se, že Rosťovi dokáže, o co přišel, věci ale naberou zcela nečekaný spád a v den jejích osmnáctých narozenin zajdou mnohem dál, než by komukoli bylo příjemné. Veronika situaci nezvládá, u rodiny nenalézá podporu, a tak utíká z domova, ocitne se v drogovém doupěti a na pokraji mezi životem a smrtí. Mladá žena musí čelit kruté realitě, její situace není vůbec snadná, přesto si však ani trochu neváží pomoci blízkých či přátel, místo toho si drží všechny od těla a chová se k nim ošklivě. Dokáže se přes traumatické události a problémy se zdravím přenést a žít znovu normální život?

Tohle ne... Tohle ne... ne... Opakovala jsem v duchu, asi proto, abych se nezbláznila. Bolest stále sílila a já se zoufale snažila vyklouznout z jeho sevření.
Marně. Zbytečně. Tady platilo pouze jedno jediné právo... právo silnějšího.
Takové věci se přece můžou dít jen ve špatných filmech, ne doopravdy! Proč já? Za co? Já přece něco takového nechtěla, já toužila po lásce!

Kniha Osmnáct vyšla poprvé v roce 2001 v nakladatelství Petra, na sklonku minulého roku vyšla znovu u nakladatelství MaHa. Opět tak nalézá své čtenáře, oslovuje je a nabízí sondu do života náctileté dívky, jež řeší nejen problémy v rodině, ale také sama se sebou.

Tematicky je kniha nabitá až k prasknutí, znásilněním to začíná, dále se přidává bulimie, rodinné neshody, drogy, bezmoc a ztráta chuti do života. Je toho skutečně mnoho a autorka Veroniku vůbec nešetří, naopak jí na bedra nakládá to nejtěžší břemeno. Obsah je nejen emočně nabitý, ale i po 19 letech od svého prvního vydání stále aktuální.

Po jazykové stránce není text příliš složitý, je plný dialogů a myšlenkových pochodů hlavní hrdinky. Příběh je vyprávěn pouze z pohledu jedné postavy, drží se tedy jedné linie a nikam neodbíhá. Díky své čtivosti kniha upoutá čtenáře a jejich pozornost si udrží až do samotného konce. Primárně je dílo určeno především dospívajícím, ale může nalézt příznivce i mezi dospělými.

Osoby, jež se potýkají s některou z problematik obsažených v knize, by si měly nejen uvědomit, jak závažná ona situace je, ale také by měly vědět, jak ji řešit. Rozhodně bych uvítala, kdyby na konci příběhu byly uvedeny kontakty na různé organizace, kterým se lze svěřit a na něž by se člověk mohl obrátit s pomocí.

Osmnáct je zcela něco jiného, než je u autorčiných ostatních titulů zvykem, ale dokážu si představit i další díla z tohoto žánru, dokonce bych je i uvítala. Markéta Harasimová dokazuje, že její žánrové rozpětí se nezaměřuje pouze na jednu kategorii. Čím nás překvapí příště?


Název: Osmnáct
Autor: Markéta Harasimová
Nakladatelství: MaHa
Rok vydání: 2019
Vydání: 2., v nakladatelství 1.
Počet stran: 208
ISBN/EAN: 978-80-907508-8-3


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství MaHa