en-Panicové - Diana Gabaldon

01/06/2017

Co se odehrálo před zrodem velké lásky mezi Jamiem a Claire?

Všichni jistě nedočkavě čekáte na vydání Mořeplavce, který je třetím pokračováním oblíbené knižní série Cizinka od americké autorky Diany Gabaldon. No... na Mořeplavce si budeme muset ještě pár měsíců počkat. Co si ale můžete přečíst hned je prequel, tedy příběh předcházející událostem Cizinky!

Panicové je kraťoučká novela, která nás vtahuje do 18. století, přesněji do roku 1740. Jamie Fraser po hrůzném mučení v pevnosti Fort William nemůže jinak než opustit své rodné Skotsko. Ve Francii mu cestu zkříží starý přítel z dětství Ian Murray. Jak už název napovídá, příběh se zaměří na intimní zkušenosti obou mužů, ale také nám naservíruje notnou dávku dobrodružství.

"Už jsi to někdy dělal?" zeptal se Ian náhle.
Ozvalo se šustění, jak se Jamie snažil uvelebit do pohodlnější polohy.
"Co jestli jsem dělal?" nechápal. Mluvil trochu ochraptěle, ale už to nebylo tak hrozné. "Jestli jsem někoho zabil? Ne."
"Ne, jestli jsi ulehl s dívkou."
"Aha, tohle."

Ústřední postavou povídky je Jamie Fraser. Skotský horal, který nemá jednoduchou minulost. Poznal krutost, poznal nenávist a zakusil toho mnohem víc. Charakter Jamieho je v povídce hezky rozvinut, takže pokud ještě není vaším oblíbencem, zde si ho hned oblíbíte. Zato postava jeho kamaráda Iana byla plochá a působila jako taková vycpávka, jako postava potřebná k dialogu a rozvíjení Jamieho myšlenek. Je to škoda, protože na těch několika málo stránkách se dalo i s jeho charakterem pracovat více.

Oběma mladíkům zamotá hlavu židovská dívka, kterou mají bezpečně dopravit za jejím ženichem. Je to vnučka bohatého židovského lékaře, který si na tento úkol mladíky najal. Společně s jeho vnučkou musí Jamie a Ian dopravit do Paříže i její věno a vzácný svitek. Ovšem mise nebude mít docela hladký průběh a věci se zkomplikují.

Kniha je velmi útlá. Panicové jsou na necelých sto stranách, dále je krátké autorčino intermezzo a zbytek tvoří prví tři kapitoly Cizinky. Takovou to strukturu navrhl autorce její vydavatel a ona ji schválila. Pro ty, kteří Cizinku nečetli a dostala se jim do rukou tato novela, jistě ukázku uvítají. Diana Gabaldon píše velmi čtivě a pokud se začtete do prvních tří kapitol Cizinky, tak věřte, že vám to nebude stačit a budete se dožadovat dalšího sousta. Z marketingového hlediska je to rozhodně dobrý tah. Ovšem pro mě a všechny ostatní, kteří Cizinku četli, bude toto uspořádání trochu zklamáním.

Krátká povídka mě nezasytila natolik, abych byla spokojená. Raději bych uvítala soubor několika povídek. Summa summarum, ač je příběh kraťoučký, nepostrádá akční scény, napětí, a především našeho ryšavého oblíbence Jamieho. Ovšem když už vydávat povídku, tak nejlépe v nějakém souboru a nikoli takto samostatně. Upřímně jsem očekávala alespoň nějakou návaznost na samotnou Cizinku z pohledu Jamieho. Zkrátka vložit do toho perspektivu, kterou ještě neznáme. I autorčin styl se v této povídce nepředvedl v tom nejlepším světle. Diana Gabaldon píše mnohem lépe, což ostatně její čtenáři vědí moc dobře. Těm, kteří ještě neměli tu čest se s autorčiným románovým kolosem seznámit, bych nedoporučovala posuzovat její um na základě této krátké epizody. Gabaldon je výborná vypravěčka, jen je škoda, že svůj talent v povídce více nevyužila.


Název: Panicové
Originální název: Virgins
Autor: Diana Gabaldon
Překlad: Anna Polanská
Nakladatelství: Omega
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 176
ISBN/EAN: 978-80-7390-643-6