en-Po stopách Jacka Rozparovače - Kerri Maniscalco

06/01/2022

Viktoriánským Londýnem se plíží vrah

Píše se rok 1888, vítejte v Londýně v jedné z jeho nejhorších podob, postranní uličky jsou plné lapků, hrdlořezů a žen lehkých mravů, hospody nalévají pochybný alkohol a rvačky nepatří mezi zvláštnosti. To nejhorší má však teprve přijít, muž, který se zapsal do historii tím nejzvrácenějším způsobem. Jako drobečky z chleba po sobě zanechává mrtvé ženy, ženy, jež jsou zavražděny skutečně brutálním způsobem... Připomíná vám to něco? Ulicemi Londýna prochází hrůzostrašná postava Jacka Rozparovače.

Audrey Rose Wadsworthová je sedmnáctiletá dcera váženého lorda, jejíž záliby neleží v návštěvách čajových dýchánků a štěbetání ve společnosti stejně starých dívek. Audrey propadla forenzním vědám, zatímco jiné dívky panikaří kvůli smítku na šatech, ona má za nehty zbytky lidských tkání a skalpelem se ohání jako leckterý mužský doktor. Doba je však jiná, práva žen na vzdělání jsou ještě značně omezená a je neslýchané, aby se zavřené ve sklepení zabývaly řezáním do mrtvol. Mladá dívka se toho však nebojí a s podporou poněkud výstředního strýce si jde tvrdě za svým. Jediné, co by mohlo poněkud pokazit její obraz emancipované ženy, je postava Thomase Cresswella, okouzlujícího, pohledného, nadmíru inteligentního a neskutečně arogantního mladíka. Vsadím se o penci, že mezi nimi něco bude...

Již z názvu je patrné, že cesty krvavého Jacka a Audry Rose se střetnou. Dívka si bere téměř za životní úkol zastavit jeho zběsilé řádění, obzvláště poté, co se ve středu vyšetřování ocitne sám její strýc. Oběti se kupí, vrah si z policie dělá blázny, krev pokrývá ulice a obyvatelé se dovolávají spravedlnosti. Kdo s koho?

Proč vraždí a k čemu jsou Jackovi orgány, které si z míst činů odnáší?


"Vnitřní orgány byly zcela vyjmuty a poházeny kolem místa činu. Ledviny a děloha se našly pod hlavou, játra u nohou," řekl strýc. "Střeva byla uložena nalevo od těla. Chybějící kusy kůže - ze stehen a břicha - byly položeny na malém stolku a nyní jsou uloženy ve dvou pytlích k dalšímu prozkoumání."
Strýc se na chvíli odmlčel, aby měl Thomas čas vše zaznamenat na papír. Když Thomas pokynul, že je hotov, strýc pokračoval. Vše odříkával zpaměti tak, jako kdyby četl knihu.
"Na její tváři byla spousta poranění. Zaznamenáno bylo několik tržných ran - na místě činu - v různých směrech, a ústa měla rozříznutá směrem k bradě," konstatoval strýc.
"Zdá se, že jí hrdlo prořízl až na kost, než vyjmul orgány."

První setkání s americkou spisovatelkou Kerri Maniscalco nedopadlo z mého pohledu vůbec špatně. Autorka si upravovala historická fakta poměrně decentně a vše tak krásně tvořilo smysluplný celek. Postava Jacka Rozparovače byla reálným člověkem, která skutečně naháněla strach celému Londýnu, a vědci se dosud nedokážou shodnout na tom, o koho se doopravdy jednalo. Autorka v knize vraha však odhalí, není třeba se bát nevyřešeného příběhu, je to... Ha! Nic nebude!

Autorka se celkem striktně drží faktů, jako jsou jména obětí a tradic viktoriánské Anglie, ale je logické, že něco si prostě upravit musela. Jako plus beru i v závěru knihy umístěné shrnutí toho, co změnila a proč.

Už po několika stranách je patrné, že čtení to bude jednodušší, určené skutečně spíše pro mladší čtenáře, vzhledem k vraždám a detailním popisům, ne úplně pro mladé, ale označení Young Adult celkem odpovídá. Jack je skutečně zvrácená figurka, která se neštítí ničeho a ráda si pohrává se svým okolím. Máte rádi ledvinky? Jack rozhodně! Ale jen ty lidské.

Co se hlavní postavy týče, bylo úsměvné pozorovat její obrovské odhodlání a vervu do všeho se vrhnout po hlavě a následně číst o tom, jak je nervózní, když se její a Thomasova ruka přiblížily k sobě příliš blízko. Je to na jednu stranu milý kontrast doby dřívější a současné a na stranu druhou si myslím, že je to přesně to, co by se mohlo odehrávat v mysli sedmnáctileté dívky. I když... co já vím?

Vesměs se mi kniha líbila, je to oddechové čtivo na dva večery, přičemž je protkané příjemným napětím. Co jsem postrádal, byl pohled na svět samotného Jackieho the Rippera, jsem si jist, že by to prohloubilo temnotu příběhu. U čeho jsem ale vysloveně trpěl, byl závěr, něco tak nelogického jsem snad ještě nečetl. Přestože byl originální a upřímně jsem ho nečekal, následné vypořádání se Jackem bylo... minimálně zvláštní. Chápu, že vzhledem k době a okolnostem by to tak skutečně mohlo být, ale já jsem asi více pragmaticky zaměřený člověk. Prostě pif paf a je vyřešeno, jakýpak copak.

Jako příběh spadající do žánru YA kniha podle mě splňuje všechny potřebné atributy. Z pohledu starého dinosaura, jako jsem já, to je však trošku slabší. Líbilo by se mi víc krve a víc vnitřností a víc napětí... Rozhodně jsem ale ani jednou neměl tendenci knihu odložit a nedočíst. Nechápu čtenáře, kteří sáhnou po knize určené spíše mladším a pak si stěžují, že to není dost krvavé a dost hrůzostrašné. Já se naopak moc těším na další díl, kde mladičká Audry Rose poměří své síly se samotným Drákulou! Jo a obálka je moooc nádherná!


Název: Po stopách Jacka Rozparovače
Série: Po stopách Jacka Rozparovače 1.
Originální název: Stalking Jack the Ripper
Autor: Kerri Maniscalco
Překlad: Martin Novák
Nakladatelství: King Cool
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 328
ISBN/EAN: 978-80-277-0041-7


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.