en-Pohádky na dobrou noc z celého světa - kolektiv autorů

05/02/2021

Když pohádky, tak z celého světa

Není snad na světě rodiče, který by neznal situaci, kdy jeho rozmilé dítko večer ne a ne usnout. Po celém náročném dni, kdy jeden neví, kam skočit dřív, a kdy už se nemůže dočkat oné vytoužené chvíle odpočinku, dochází nápady, co dělat dál. V tu chvíli přichází na řadu kniha Pohádky na dobrou noc z celého světa, které jsou na krátké čtení před tím, než ratolesti upadnou do říše Morfeovy, jako stvořené.

V celé knize se nachází na 70 rozmanitých dnes již zlidovělých pohádek, přičemž se občas vyskytne, že z jedné krajiny je pohádek více, například z České republiky je zde možné najít hned tři příběhy, za mě jim vévodí Zlatovláska, dále se zde nachází Sůl nad zlato a Dvanáct měsíčků. Jinak kromě Evropy se čtenáři a poslouchající vypraví do dalekých krajů Asie, Afriky, Austrálie, Ameriky a mnohem dál.

Mnoho pohádek v sobě skrývá jisté ponaučení, což je pro děti jistě přínosem. Některé zahraniční pohádky jsem znal, ale je pravda, že více než polovina pro mě byla zcela neznámá. Pohádky jsou krátké, většinou na jednu či dvě stránky, a tak je možné, že dětem jedna nebude stačit, je třeba se připravit na to, že za večer "padnou" i dvě či více. Samotné příběhy jsou psány srozumitelně, jednoduše bez užívání složitých obratů pro děti nepochopitelných.

Skutečně obrovským plusem této publikace jsou krásné ilustrace. Anna Láng je maďarská grafička a ilustrátorka, která dokonce za svou tvorbu, konkrétně za sérii shakespearovských plakátů, obdržela ocenění. V současné době působí jako ilustrátorka právě knih pro děti a nutno podotknout, že se jí v tomto oboru velmi daří. Ilustrace nejsou přehnaně detailní a skvěle doplňují příběhy pohádek, navíc podněcují dětskou představivost.

V některých případech mi bohužel přišlo, že byly pohádky osekány až moc, a příběh tak občas postrádal pointu, ale takových naštěstí nebylo mnoho. Jinak jsem byl s knihou moc spokojen a až nadejte ta pravá chvíle na pořízení capartů, věřím, že tato knížka bude patřit mezi ty, z nichž jim budu rád předčítat.


Název: Pohádky na dobrou noc z celého světa
Originální název: Good Night to the Children of All the World
Autor: kolektiv autorů
Ilustrace: Anna Láng
Překlad: Helena Zíková
Nakladatelství: Drobek
Rok vydání: 2020
Počet stran: 179
ISBN/EAN: 978-80-7642-049-6  


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.