en-Pokřivená zrcadla - Diana Urban

03/03/2022

Tak trochu shnilá krása

Sejde se šprt, kráska, sportovec a... ne tohle není začátek nějakého ujetého vtipu. V jedné místnosti se totiž skutečně sejde šestice lidí, kteří na první pohled mají pramálo společného. Amber je milovnice hudby, která by ráda skládala muziku do filmů a jež si nese ránu na duši v podobě mrtvé sestry. Saša je královna ročníku, která vždy dostane to, co chce, a jejíž máma na ni nakládá příliš požadavků. Priya se schovává za svou nesmělost, Diego míří na Harvard, Robbieho snem je stát se profesionálním baseballistou a Scottovi stačí dát si jointa. Všichni se znají, jsou přátelé, nebo minimálně spolužáci, každý však skrývá tajemství. Jedno temnější než druhé...

Když jsou všichni pozváni do místní restaurace, kde by jim mělo být předáno vysokoškolské stipendium, nikoho ani nenapadne, že je něco špatně, a to až do doby, kdy se místnost hermeticky uzavře. Teplota stoupá, nervozita se prohlubuje, na povrch vyplouvá špína, a aby toho nebylo málo, na stole leží bomba a injekce s jedem. Skupina studentů má na výběr, zemře jen jeden z nich, nebo se s výbuchem proletí všichni? Červené světýlko kamery je navíc jasným vzkazem, že jsou pod dohledem!

Jedná se o hodně uhozený žert, nebo jde teenagerům skutečně o život? Kdo to na ně nastražil a proč? Mohou být středoškolské "zločiny" důvodem k vraždě? A co šikana? Je možné ji odpustit? V mnohých z nás se může skrývat zlo, které se sem tam dere na povrch a o němž nemusí ostatní vůbec tušit. Jak se říká: "Na každou svini se vaří voda."

S teplotou v místnosti stoupá i touha po záchraně vlastního života, smazává se hranice mezi lidskostí a pudem přežití. Je třeba nastavit zrcadlo pravdy... nebo se všichni skryjí za Pokřivená zrcadla?


Jak se hrabal ve skřínce, zahlédla jsem, že se mu v batohu něco leskne. Páni. Není to...
Ne. To není možný.
Ale bylo to tak. Věděla jsem, na co se dívám.
Phil vzhlédl a podíval se mi do očí. Srdce se mi zastavilo. Přestala jsem cítit prsty.
Všiml jsi, že jsem tu pistoli zahlédla?

Pokřivená zrcadla ve mně vyvolávají rozporuplné pocity, na jednu stranu se kniha čte opravdu dobře, je přímočará a napínavá, na stranu druhou nepřinesla, alespoň pro mě, nic nového pod sluncem. Než se dostanu k hodnocení, tak bych rád uvedl, že nemám rád škatulkování. Kniha je označená jako variace na Deset malých černoušků, nebo tedy na Bylo jich deset, abychom byli korektní. Rozhodně bych ji k legendární knize Agathy Christie nepřirovnával, myslím, že by jí to mohlo spíše uškodit. Stejně tak srovnání se Snídaňovým klubem je mimo. Jedná se prostě o poměrně originální, svěží a napínavý YA příběh skupiny středoškoláků, kteří řeší své problémy v situaci, do níž by se asi nikdo nechtěl dostat. Navíc dává nahlédnout do amerického školství, což je taková sázka na nejistotu, kdy rodiče dětí netuší, jestli se jejich dítě vrátí domů živé a zdravé. Sláva střelným zbraním... (irony)

Ústřední myšlenkou knihy je šikana, která je stále i ve 21. století vážným tématem a nezřídka kdy končí smrtí šikanovaného, ať už kvůli nevydařenému "vtípku", nebo protože si sám ponižovaný sáhne na život. Přestože se o šikaně v poslední době mluví víc, domnívám se, že je to stále málo, proto každopádně vítám jakoukoliv knihu, která se tématu věnuje. Na šikaně je zákeřné, že si šikanovaní dlouho ani nemusí uvědomit, co se děje, stejně tak jejich okolí si mnohdy ničeho zvláštního všimnout nemusí. Šikanátoři bývají důmyslní, mohou vypadat jako vaši nejlepší přátelé, a přitom jsou to vlci v rouše beránčím.

Příběh samotný se dělí na dvě časové linie, ta první, současná nás zavádí do restaurace, ze které se nejde dostat, a druhá popisuje události předtím, než je šestice uvězněna. Skákání v ději tak dodává na čtivosti a odkrývá charaktery postav, které jsou dle mého názoru poměrně dobře vypracované. Nejvíce se čtenáři podívají do hlavy Amber, která je vnímána jako ústřední postava. Poodkryjí se její pocity po smrti sestry, její touha dostat se na vysněnou školu, hluboká láska k hudbě a její víceméně dobré srdce, které by rádo vycházelo úplně s každým. Na druhou stranu je až neuvěřitelně naivní a jeden by řekl, že po tom všem, čím si prošla, si bude dávat větší pozor, jaké lidi si pouští do života.

Závěr knihy je překvapující tak půl na půl, a kdybych prozradil víc, už bych spoileroval. Dle mého se kniha autorce povedla, je to napínavé čtivo, které však přečtete poměrně rychle, a to i přes téměř 400 stran. Celkově bych hodnotil jako lepší průměr, postavy fajn, nápad fajn, téma šikany super, mluva puberťáků je autentická, včetně vulgarit, to je vše ok - ale je to místy už trošku překombinovaný, občas skoky do minulosti působí nezajímavě, chování některých postav naprosto unlogical apod. Co se maximálně vydařilo, je obálka.

Kniha je určena spíše mladším čtenářům, kteří ještě uvěří bezbřehou naivitu hlavní hrdince. Ale svým způsobem si ji stoprocentně užijí i ti, kteří mají rádi únikové hry a rádi sledují snahu druhých dostat se z, na první pohled, bezvýchodné situace.


Název: Pokřivená zrcadla
Originální název: All Your Twisted Secrets
Autor: Diana Urban
Překlad: Dana Křepelová
Nakladatelství: King Cool
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 384
ISBN/EAN: 978-80-7642-943-7


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.