en-Poslední přání - Andrzej Sapkowski

10/01/2022

Bílý vlk se představuje v epických povídkách 

Ani člověk, ani zrůda, Geralt z Rivie je zaklínač, mutant zabíjející nejrůznější monstra. Ne každý nepřítel má ale pařáty, ostré špičáky a děsivý zjev, největší stvůrou často bývá sám člověk. Zaklínač na své cestě potkává nejedno dobrodružství, přičemž je mnohdy staven před nelehká rozhodnutí.

Geralta lze poznat velmi snadno, na zádech nosí dva meče - ocelový pro boj s lidmi, stříbrný určený ke stínání hlav příšer. Na krku mu pak visí přívěsek s medailonem, na němž je vlk, to odkazuje ke škole vlka, tedy zaklínačské škole, která má sídlo ve zřícenině hradu Kaer Morhen.

První kniha ze světa zaklínače je koncipovaná jako povídková - čtenář prostřednictvím celkem osmi povídek proniká do skutečně magického světa, kde se krví nešetří a politika bývá brutálnější nežli kdejaké souboje.

V první povídce, Cesta, z níž není návratu, se ještě s Geraltem nesetkáme. Sledujeme totiž dobrodružství čarodějky a léčitelky Visenny a Korina. Jejich cesta se protne u rozcestníku, kde na poutníky číhá smrtící nebezpečí. Když dorazí do nedaleké vesnice, zjistí, že oblast ohrožuje kostěj, velice nebezpečná stvůra. Podaří se dvojici odvrátit nebezpečí? A jaká tajemství se jim při tom podaří odhalit?

V Menším zlu Geralt navštíví město Blaviken, kde se setká s čarodějem z věže a také s hrdlořezy, které vede Renfri, bývalá princezna, kterou kvůli prokletí chtěla její rodina zabít. Zaklínač se bude muset rozhodnout, na čí stranu se postaví. Co je menší zlo? Právě touto povídkou začíná také úspěšný seriál z produkce Neflixu.

V povídce Poslední přání se Geraltova cesta zkříží s mocnou čarodějkou Yennefer. Při lovu ryb totiž Geralt a trubadúr Marigold vylovili z jezera zapečetěnou láhev, v níž byl uvězněný džin. Marigold přitom přijde o svůj hlas a jeho život je v ohrožení. Pomoci může pouze čarodějka. Přání však mohou být nebezpečná...


"V každé pohádce se skrývá zrnko pravdy," řekl tiše zaklínač. "Láska a krev - obě mají velkou moc. Mágové i učenci si nad tím lámou hlavy dlouhá léta, ale neobjevili zhola nic, kromě toho, že...
"Kromě čeho, Geralte?"
"Že láska musí být opravdová."

Kniha Poslední přání polského autora Andrzeje Sapkowského čtenáře vhodí přímo do víru událostí. Ze začátku je třeba se ve fantaskním světě alespoň trochu zorientovat. Ve světě, v němž existují roztodivné stvůry, čarodějky a čarodějové, zaklínači, elfové, trpaslíci apod. Žánrově se kniha řadí mezi středověkou fantasy.

Jedna z povídek - Hlas rozumu - je rozkouskována a rozdělena mezi povídky ostatní. Lze ji číst buď najednou, nebo po částech, přičemž jednotlivé části je možno vnímat jako jakési prology k dalším povídkám. Všechny samy o sobě stojí samostatně, dohromady ale dávají mnohem větší celek - střípky z Geraltova života.

Po jazykové stránce je dílo psáno knižním jazykem, často se objevují přechodníky a přídavná jména odvozená ze sloves. Nechybí ani archaismy a historismy, slovní zásoba je celkově velmi bohatá a pestrá. Dílo tak na čtenáře působí vyloženě epicky. Škoda jen, že se v textu objevují chyby, některé poměrně zbytečné - jako třeba u postavy Frenegala, kdy je střídavě psán jako Frenegal a Fregenal. Pro složitost textu a rozvětvenost vět se některé překladatelské omyly však dají odpustit.

V knize se čtenáři představí plejáda vskutku zajímavých postav, některé z nich budou důležité i v pozdějších románech. Myslím si, že pro každého správného fanouška fantastiky je Zaklínač kánonem. I díky seriálu nyní nabývá na stále větší popularitě, což je jedině dobře, protože příběhy Geralta z Rivie se silně zapíší do srdcí čtenářů.


Název: Poslední přání
Série: Zaklínač 1.
Originální název: Ostatnie życzenie
Autor: Andrzej Sapkowski
Překlad: Stanislav Komárek a Jiří Pilch
Nakladatelství: Leonardo
Rok vydání: 2011
Vydání: 2.
Počet stran: 344
ISBN/EAN: 978-80-85951-65-3