en-Povídky podivných - Ransom Riggs

01/07/2017

Nic není dostatečně podivné

Povídky podivných, povídky pro podivné, povídky od podivných! Kdo by v dnešní době neznal knižní serii "Sirotčinec slečny Peregrinové"? Právě jeden z dětí žijících v sirotčinci má na svědomí útlou knihu povídek, Millard Nullings. A jaké povídky si pro nás Millard připravil? Budeme se bát? Budeme se smát? Dostaneme ponaučení? Pojďme se na to společně podívat!

Hned první povídka, Báječní kanibalové, přináší trochu toho ponaučení, každé malé dítě přeci ví, že nenasytnost a chamtivost nepřináší nic dobrého a vede tak akorát k úpadku. Dojde obyvatelům Bažinblat, že peníze nejsou vše? Nebo je touha dovede až k zániku? Také je tato úvodní povídka nejmorbidnější z celé sbírky, snad aby ukázala, že se nejedná přímo o pohádky pro úplně nejmenší.

Povídka První ymbryna nás zavádí na počátek časových smyček, seznamuje nás s Ymeen, s jejich tvůrkyní, a hlavně ženou, která se narodila jako sokol. Příběh popisuje dobu, kdy se podivní museli začít skrývat před nepochopení a nenávistí ze strany obyčejných lidí. Přesto že je děj datován do historie, je stále aktuální. Lidstvo je stále schopno nenávidět to, co nechápe a čemu nerozumí.

Povídek v knize naleznete samozřejmě mnohem víc, konkrétněji deset. Byla by škoda vykřičet do světa dějové linky dalších z nich. Pak už by se nebylo na co těšit a věřte nebo ne, je se na co těšit.

Co se mého názoru týká, povídky mají především pobavit, to zda si z nich vezme někdo ponaučení, je už jen takový bonus. Já se při čtení bavil, líbilo se mi také, že se nechodilo kolem tématu smrti nějak moc oklikou, vše bylo přímé a jasné. Navíc, i přes fantaskní prvky byly povídky vlastně naprosto uvěřitelné, často jsem si říkal - člověče, vždyť takhle to klidně mohlo být!

Ransom Riggs je autor, který do našeho světa přivedl podivné. A nevěnoval jim pouze jednu knihu, ne, dal jim hned celou trilogii! Tím si získal srdce, troufnu si říct, milionů čtenářů po celém světe, když se pak první díl dočkal zfilmování a to od nikoho menšího než Tima Burtona!! Aaach! Srdíčko zaplesalo! Eva Green jako slečna Peregrinová byla naprosto dokonalá. No a v intermezzu mezi prvním a druhým filmem jsme dostali lahůdku v podobě Povídek podivných. Jistě si čtenáři vybavují zmínku o povídkách ze samotné trilogie. V našem případě se nejedná o několika svazkové bichle, ale o trochu útlejší dílko, které by si jistě zasloužilo více prostoru.

Kniha má nádherné zpracování, doplněné o velice pěkné kresby. Ostatně právě kresby a celková grafika velice výrazně dodávají knize ten správný šmrnc! K obsahové lince bylo již vše řečeno. Dílko určitě potěší nejen čtenáře sirotčince, ale vůbec všechny, kteří mají rádi poutavé přiběhy. Doporučuji!


Název: Povídky podivných
Originální název: Tales of the peculiar
Autor: Ransom Riggs
Překlad: Bronislava Grygová
Nakladatelství: Jota
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 176
ISBN/EAN: 978-80-7565-3147-1

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Jota.