en-Poznejte 5 míst, kde se natáčel Harry Potter!

13/03/2022

Příběh o mladém čarodějnickém učni Harrym Potterovi zasáhl celý svět. Od roku 1997, kdy byl publikován první díl tehdejším malým nakladatelstvím Bloomsbury v nákladu 500 kopií, uběhla už dlouhá doba. Dodnes byl příběh přeložen do 73 jazyků, a především byl mistrně zfilmován. Vydejte se s námi po stopách nejznámějších míst v Británii. Tak jdeme na to!


1. Katedrála v Durhamu

Katedrála a křížová chodba sousedního kláštera byly využity  zejména v prvních dvou filmech, kdy studenti přecházejí mezi jednotlivými třídami. Natáčela se zde také známá scéna, kdy Ron použil na Draca Malfoye kouzlo "žer slimáky".

2. Hrad Alnwick

Na Alnwicku se k natáčení využívaly spíše exteriéry. Na vnějším nádvoří hradu se například odehrávala scéna, kdy se Harry poprvé učí létat na koštěti a když se následně snaží zachránit Nevillova pamatováčka. 

3 . Vlaková stanice Goathland

Pamatujete si závěrečnou scénu z prvního dílu, kdy Harry se svými kamarády nasedá do Bradavického expresu, aby strávil prázdniny se svojí tetou a strýcem? Přesně tato scéna se v Goathlandu natáčela. Zároveň to byla také vůbec první scéna, která se natočila! Připomeňme, že Harry tehdy dostává od Hagrida album s fotkami svých rodičů.

4. Hardwick Hall

Majestátní sídlo z doby vlády královny Alžběty I. najdete v blízkosti měst Sheffield či Liverpool. Palác tu nechala postavit dáma, které se říkalo Bess of Hardwick. Byla jednou z nejvlivnějších žen své doby a přežila všechny čtyři své manžely. Filmaři se místem inspirovali pro rodinné sídlo Malfoyových. 

5. Katedrála v Gloucesteru

Jedna z nejkrásnějších katedrál ve Spojeném království má k Harrymu Potterovi speciální vazbu. Autorka J. K. Rowlingová se totiž v hrabství Gloucestershire narodila a vyrůstala tu. Její rodné město Yate se nachází necelou hodinu jízdy od katedrály, která sloužila coby kulisa Bradavického hradu v prvních dvou dílech. Zatímco dnes je na svou filmovou minulost pyšná, při natáčení filmaři naráželi na nevoli farníků, kterým se nelíbilo, že se tady "čaruje".


Dagmar Garciová a Pavel Polcar