en-Přízraky na Devíně - Juraj Červenák

20/09/2016

Historie má ráda krev a magii!

Černý Rogan se vrací a s ním i jeho věrný průvodce Goryvlad, vůdce záhrobní vlčí smečky. Rogan se nejprve postaví čarodějnicím, které obětují své děti měsíční bohyni Chors. Doba je zlá, a ne vždy jsou ti špatní špatní a dobří dobří. Každý může udělat chybu a je jen na něm, jak se k ní postaví. Následně je Černý přizván k družině nitranského knížete a jeho následovníka Pribiny na jejich cestě na Devín, kde se má mladý kněžic ucházet o ruku dcery tamního vládce Lučivoje, Jaruny. Na Devíně totiž řádí běsy a Rogan má Nitranům pomoci s jejich zahnáním. Nitranská družina, přesněji mladý kníže ale není jediný, kdo byl přizván k poražení běsů a komu za to byl nabídnut sňatek a vláda nad hradištěm. Na Devín se vydává i kníže Mojmír, vládce Moravy. Nejen že Mojmír chce využít strategicky umístěný Devín k volnému postupu do samotné Nitry., moravský kníže se navíc zřekl starých bohů a poklonil se kříži - křesťanství se tak pomalu vkrádá do českých zemí. Podle moravského kněze Blahoslava je Rogan pouhý šarlatán a nemůže se protivit jedinému Bohu. Opravdu?

Podaří se Roganovi zastavit běsy sužující Devín a pomůže Pribinovi usednout na slíbený trůn? Kdo získá Jaruninu ruku? Kdo stojí za napadnutím nitranské družiny cestou k cíli? Stojí za vším kníže Mojmír? Nebo je vše úplě jinak? A dojde k velkému střetu křesťanství a slovanského božstva? Mnoho otázek... Pokud na ně chcete znát odpovědi, nezbyde Vám nic jiného než si knihu přečíst.

Nová kniha Přízraky na Devíně, z pera slovenského mistra historické fantasy, přináší vše, na co jsme u něj zvyklí. Pořádnou dávku akce, slovanskou mytologii, nemalou porci humoru, a hlavně Rogana s Goryvladem, kteří nezklamou žádného věrného fanouška, ba ani potenciálního nového čtenáře! Příběh přináší spoustu zvratů, které ději pomáhají neupadat ve stereotypnost a které dokazují že ani Černokněžník, po spoustě svých dobrodružství, není předvídatelný.

Slovanská mytologie, jenž autor pro své knihy využívá je tak rozsáhlá, že je pořád kde brát, a to nemluvím o historických faktech které pro své příběhy využívá. Tady nejde jen tak o nějakou hloupou fantasy, Juraj Červenák do svých knih vkládá i něco z historie, a tak nenásilnou formou donutí čtenáře se zajímat o to, jak to vlastně bylo s naší historií.

Pro mě je Červenákova série o černokněžníkovi ta nejoblíbenější ze všech jeho knih a samotnou postavu Černého Rogana mám zařazenou mezi mými nej knižními hrdiny. I když přiznávám, že Goryvlada, vlčího vůdce Černobohovy záhrobní smečky, mám ještě raději - ironický vlk s pořádnou dávkou sarkasmu se jen tak nevidí. Pokud jste tedy nečetli předchozí díly, doporučuji napravit co nejdříve. Jinak si Morana přijde pro Vaše duše a Gorja? Ten si pochutná na Vašich kostech!

Juraj Červenák je slovenský spisovatel a publicista, jeho portfolio čítá desítky knih, z nichž většina byla přeložena do češtiny. Také je autorem nepřeberného množství článků a povídek. Přesto se však převážně zaměřuje se na obsáhlé eposy, kde může ukázat, jak si umí pohrát jak s fakty, tak fikcí. U nás se jedná o známé příběhy Černokněžníka Rogana, sérii Bohatýr, sérii knih s kapitánem Báthorym, dvou románem Bivoj, historické detektivky s Joachimem Steinem. Známé je také jeho převyprávění barbara Conana a spousta samostatných románů.


Název: Přízraky na Devíně
Originální název: Prízraky na Devíne
Autor: Juraj Červenák
Překlad: Robert Pilch
Nakladatelství: Brokilon
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 260
ISBN/EAN: 978-80-7456-308-9