en-Probuzení - Mirka Andolfo

29/05/2021

Láska je láska... když není zakázaná

Leslie je prasnička v rozkvětu, možná má pár kil nadváhu, ale to rozhodně není nic tragického. Jak by řekla její nejlepší kamarádka Trish, se kterou sdílí bydlení - "Je to půvabná, dobře rostlá prasnička." Může se zdát, že jejím největším problémem jsou erotické sny, které by společnost v žádném případě neakceptovala - Vždyť míšení druhů je Proti přírodě! -, ale Leslie má brzy získat potíže ráže .44 Magnum, minimálně.

Vláda přísně dohlíží na zákaz mezidruhového křížení či stejnopohlavního styku a jakoukoliv odchylku neváhá trestat smrtí. Lidé jsou tlačeni do sňatků z rozumu a brzkého množení, jinak jim hrozí likvidační daně. Přišel čas i na Leslie, sociální sítí ReaLove, spadající pod Úřad Reprodukčního programu, jí bylo domluveno rande, které by mělo vyústit, na základě reprodukční kompatibility, ve sňatek, jenže ona sní o něčem jiném. Mladá prasečí dívka sní o velkém bílém vlkovi. S domluvenou schůzkou přichází Probuzení a Leslie se ocitá na cestě, kde smrt je blíž, než by se kdo domníval.

Co byste dělali, kdyby se vám najednou zhroutil celý svět?


Nad oběma obžalovanými visí kvůli jejich nerozvážným činům proti přírodě obvinění z vážného podvodu, který poškodil stát, a ze zločinů proti zachování druhu.
...

Vždy mějte na paměti, mí drazí spoluobčané: Všechna zvířata si jsou rovna, dokud respektují zákon!

Antiutopický komiks Probuzení ze série Proti přírodě se odehrává ve světě, jehož obyvatele tvoří antropomorfní zvířata. Příběh je založen na bázi slavného románu George Orwella 1984. V prvním díle dochází spíše k jakémusi seznámení s daným světem, který se řídí takřka rasistickými a homofobními pravidly, přičemž lidé jsou sledováni na každém kroku a jejich rozhodnutí se musí podřídit vůli státu. Podle mého názoru to bylo seznámení velice úspěšné, a nová série má tak skvěle nakročeno.

Komiks se mi skutečně moc líbil, skvěle vystavěný děj s patřičnou gradací udržuje čtenáře v napětí, a to i bez ohledu na parádní kresbu. Z pohodové a oddechové atmosféry se dostáváme do situací, které na čtenáře valí úzkost a strach o životy oblíbených postav. Informací se dozvídáme jen pomálu, jak bylo řečeno, jde o první díl, a tak věřím, že se nám časem dostanou odpovědi na otázky, jež v komiksu vyvstaly.


Proto byl Reprodukční program stvořen. V našem chaotickém světě je láska příliš důležitá na to, aby byla ponechána náhodě.


Kresba Mirky Andolfo je naprosto parádní, detailní a její zvířata jsou lidem podobná tak, jak je to jen možné. Zajímavým kontrastem jsou oku lahodící barvy a příběh z poněkud depresivního světa. Když jsem si autorčinu tvorbu dohledával, zcela mě nadchla a upřímně bych uvítal, kdyby u nás vycházelo více jejích děl. Jmenovitě kreslí např. Ms. Marvel pro Marvel a Bombshells pro DC Comics. Její komiksy jsou známé takřka po celém světě. 

Komiks Probuzení u nás vyšel ve dvou vydáních lišících se obálkou, kdy jedna je přímo autorky a o druhou, chcete-li speciální, či alternativní, se postaral Milo Manara. Ačkoliv mám Manarova díla velice rád a jeho kresby mi přijdou skvělé, v tomto případě bych sáhl po výtisku klasickém, který je dle mého názoru "krásnější". V závěru knihy je možné ještě nahlédnout na skicář a další alternativní obálky.

Už teď se těším na druhý díl. A jedničku určitě doporučuji, netřeba se bát lehké erotiky, ta tu hraje pouze druhé housle, byl jsem skutečně mile překvapen. Navíc mám pro Leslie jednu soukromou slabost, miluje sushi minimálně stejně jako já.


Název: Probuzení
Originální název: Awekening
Série: Proti přírodě 1.
Autor: Mirka Andolfo
Překlad: Denisa Streublová
Nakladatelství: CREW
Rok vydání: 2021
Počet stran: 112
ISBN/EAN: 978-80-7449-942-5


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství CREW.