en-Prudký vzlet - Bianca Iosivoni

01/06/2021

Může být rozlomená duše "spravena"?

V knize Strmý pád jsme se s Hailee a Chasem rozloučili v té nejhorší možné situaci. Prudký vzlet tak navazuje na konec prvního dílu.

Jedenadvacetiletá Hailee se chce znovu setkat se svojí sestrou Katie a nejlepším přítelem Jasperem, oba mladí lidé předčasně odešli na druhý břeh a Hailee se k nim chce připojit. Napíše svým blízkým poslední dopis a vypraví se na místo, kde to vše skončí. Když si Chase uvědomí, co se děje, čas se stane jeho nepřítelem. Dokáže Hailee zachránit?

Když Hailee přijela do městečka Fairwood, měla už od začátku přesně daný cíl, k němuž směřovala. Nic neplánovala, k ničemu a k nikomu se neupínala... dokud nepoznala Chase, s nímž prožila nezapomenutelné léto. Někdy je ale zármutek natolik velký, že ani láska nestačí.

Jak může být Hailee šťastná, když její sestra-dvojče už není? Nakonec ten poslední krok neučiní, ale to, co se z ní stane, je pouhé tělo bez duše, je ztracená a zmatená. K tomu, aby se znovu dokázala najít potřebuje nejen podporu svých přátel a blízkých, ale především objevit svou vnitřní sílu a touhu žít.

Chase svádí svůj vlastní vnitřní boj - snahu uspokojit rodiče a pokračovat ve studiu architektury, aby mohl pracovat v rodinné firmě, a touhu vydat se po zcela odlišné cestě. Nechce nikoho zklamat, zapomíná však na to, že nejvíc může zklamat akorát sám sebe.

Hailee a Chase, Chase a Hailee - dvě silné osobnosti, jejichž vzájemný vliv jim oběma otevře oči. Nezapomenutelný příběh o jejich lásce a trápeních.


Je tak snadné zlobit se na druhé, obviňovat je, hádat se s nimi. Jenže člověk nikdy nepomyslí na to, že by to mohlo být naposledy. Poslední slova. Poslední pohled. Poslední objetí.


Německá spisovatelka Bianca Iosivoni napsala duologii zahrnující knihy Strmý pád a Prudký vzlet, v nichž čtenářům přináší příběh o ztrátě, hledání a lásce.

Zatímco u Strmého pádu jsem se do příběhu ponořila okamžitě, u jeho pokračování to chvilku trvalo, ale pak to bylo stejně čtivé jako jednička. Přiznám se, že jsem u dvojky postrádala více Fairwoodu, ale aby se postavy mohly někam posunout, bylo potřeba změnit i prostředí, což je pochopitelné. V pokračování je důraz kladen především na rodinu - na rodinné vztahy a očekávání.

Kapitoly jsou opět vyprávěny z pohledů ústřední dvojice, tentokrát musím přiznat, že mě více oslovily Chaseovy kapitoly. Co se týče ostatních postav, všechny jsem si zamilovala, aby taky ne, Fairwood je jakýmsi bezpečným přístavem se sympatickými, nesobeckými a milými lidmi. V knize nechyběla automechanička Lexi, servírka Charlotte, majitelka bistra Beth, Clayton se svou motorkou a další.

Ukončit vlastní existenci vyžaduje velikou odvahu, ale ještě větší odvahy je třeba pro život, kde člověk čelí nejrůznějším překážkám. Hailee své sestře slíbila, že bude odvážná, a slib je třeba dodržet, protože jen díky odvaze se nám otevírají dveře nekonečných možností a je jen na nás, kterou cestu zvolíme. Prudký vzlet se sice nesl převážně na vážnější vlně, ale o humorné a dojemné scény čtenář ochuzen rozhodně nebyl.


Když jsme se poznali, měl jsem jí za odvážnou a bezstarostnou dívku, která si užívá života. Nasávala do sebe každou jednotlivou chvilku a postavila se jakékoli výzvě. Nemohl jsem tušit, co za tím je, protože většině lidí není vidět až do nitra. Kterýkoli navenek nejšťastněji vyhlížející člověk může ve skutečnosti prolévat nejvíc slz. Kterákoli naprosto bezstarostně působící osoba mohla utrpět ty nejbolestnější ztráty. A i dívka s nejzářivějším úsměvem mohla ztratit vůli žít. Každý z nás bojuje své niterné boje, o kterých se ostatní možná nikdy nedozvědí.


S touto dvojdílnou sérií jsem velmi spokojená a jsem ráda, že autorka nechtěla z příběhu vytřískat více a nenapsala ještě třetí díl, protože už tak mi přišlo, že byl Prudký vzlet místy natahovaný. Celkově obě knihy moc doporučuji, i přes závažná témata se jedná o pohodové romantické vyprávění. Pokud od autorky u nás vyjde něco dalšího, rozhodně to nezůstane bez povšimnutí.


Název: Prudký vzlet
Originální název: Flying High
Série: Hailee a Chase 2.
Autor: Bianca Iosivoni
Překlad: Taťána Štefánková
Nakladatelství: Red
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 358
ISBN/EAN: 978-80-7642-513-2


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.