en-První konec - Lauren Jamesová

03/01/2017

Láska, jež není svázána časem

Taky si kolikrát říkáte, že byste chtěli s partnerem prožít znovu vaše první setkání? Cítit nervozitu, motýly v břiše a nejistotu v tom, zda váš protějšek city opětuje? Vědět, že jste potkali spřízněnou duši? Katherine s Matthewem si byli vždy souzeni. V jakékoliv době, v jakémkoliv čase, za různých okolností, které je svedou dohromady, se do sebe zamilují, ale pokaždé jsou tragicky odloučeni. Narodí se o pár let později a vše se může znovu opakovat. Nikdy spolu nezestárnou a nikdy si neuchovají vzpomínky na minulé životy.

Katherine Finchleyová nastupuje v roce 2039 na Nottinghamskou univerzitu. Při laboratorních pracích z biologie se jejím partnerem stává sympatický mladík jménem Mathew Galloway. To ještě ani jeden z nich netuší, že je spojuje dohromady mnohem více než laboratorní pokusy. Při hledání Matthewova profilu na internetu, Kate objeví novinové zprávy, jež se vyjadřují k tragédii z roku 2019. Manželský pár laboratorních vědců se pokusil do světa vypustit nebezpečnou bakterii. Tento teroristický útok byl však odhalen a pár při konfliktu s ostrahou zabit. To by nebylo zdaleka to nejděsivější. Onen manželský pár se jmenoval Katherine a Matthew Galloweyovi a na fotografii ilustrující článek se na Kate usmívají dvě tváře, které až moc dobře zná. Její a Matthewa...

První konec je skvěle napsaná kniha, která se čte sama od sebe. Jak Katherine, tak i Matthewa si prostě zamilujete: jejich hlášky, jejich odhodlanost a především jejich lásku. Děj knihy se odehrává v roce 1745, 1854, 2019 a 2039. Společně s hrdiny se dostaneme od anglického města Carlisle obléhajícího jakobity, přes válečnou vřavu na Krymu, po Centrální vědeckou laboratoř až na Nottinghamskou univerzitu. Sledujeme jejich setkání, poznáváme jejich povahy a vrháme se s nimi do nebezpečných situací. Po celou tu dobu, co budete knihu číst, si budete pokládat otázku, jak je to všechno možné. Jak je možné, že se rodí znovu a znovu? Jak je možné, že k sobě vždy najdou cestu? Jak je to všechno vůbec možné? K odpovědi se budete muset pročíst, ale garantuji vám, že to není žádná trnitá cesta, ba naopak.

Grafické provedení knihy je moc povedené, a to od obálky až po její vnitřní uspořádání. Na každé dvoustraně je na horním okraji znázorněna časová osa, tudíž se v textu nemůžete nikdy ztratit a vždy víte, ve které časové rovině se zrovna nalézáte. Rozhodně je to takto přehledné a vzájemně se doplňuje s titulky vně kapitol, které vždy uvádějí místo a konkrétní rok. Dalším plusem je, že kniha obsahuje dopisy, e-mailové zprávy, novinové články, mapičky atd.

Je opravdu zábavné sledovat písemnou komunikaci Kate a Matthewa, jejich vzájemné pošťuchování a škádlení. Myslím si, že právě to dělá knihu tak čtivou. Je vtipná, milá, je prostě svá. Autorka umí psát nenuceně a uvěřitelně. Na konci je i soupis odborné literatury, z které získávala informace o daných epochách. Ti, kteří si oblíbili autorčin styl, nemusí zoufat. V plánu je pokračování s názvem Poslední začátek.


Název: První konec
Originální název: The Next Together
Autor: Lauren Jamesová
Překlad: Romana Bičíková
Nakladatelství: Cooboo
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 368
ISBN/EAN: 978-80-7544-213-0