en-Půlnoční klenot - Richelle Mead

03/04/2018

Návrat na Třpytný dvůr

Mirabel Viana není křehká dívka, která by si neuměla sama poradit. Její život nebyl žádné peříčko a po útěku ze své rodné země, kterou zmítala válka, se snažila najít štěstí v Osfridu. Ale ani tam to nebylo snadné a Mira se navíc jako Sirminičanka musí neustále vyrovnávat s předsudky a opovržením. Smlouva u Třpytného dvora by ji mohla zajistit svobodu, lepší budoucnost, a především by získala příležitost, jak pomoci svému bratrovi Lonzovi, kterému se věci vymkly z rukou a dostal se do problému. Miru čekají mnohá dobrodružství, ale také těžká rozhodnutí.

Přes Cedrika Thorna je Mira přijata ke Třpytnému dvoru. Tento výnosný podnik, který společensky vzdělává prosté dívky po všech stránkách, následně je převáží za moře do vzdálené Adorie a tam je nabízí bohatým mužům za manželky, poskytuje Miře naději. V Adorii se zúčastňuje plesů a společenských událostí, avšak manželství není pro Miru lákavou vyhlídkou, jelikož je nespoutaná, tvrdohlavá a vzpurná. Jen těžko by zvládala svoji povahu držet na uzdě.

Cestou do Adorie navíc uzavře dohodu s Grantem Elliotem, tajným agentem, že mu bude obstarávat informace o spiknutí. Zrádci se totiž ukrývají i mezi samotnými nápadníky a ani mistr převleků, jakým je Grant, nemá takové možnosti a přístup k vlivným mužům jako Mira. Mira za své služby dostává výměnou informace o Lonzovi. Do toho všeho ji cestu zkříží pirát Tom Rukáv, po jehož boku Mira vyráží pod rouškou noci do ulic konat spravedlnost. Samozřejmě za to dostává svůj zasloužený podíl.

"Opravdu chcete být andělem pomsty, který napravuje všechny špatnosti světa? Nabízím vám možnost, jak se jím stát. [...]
"Popřemýšlím o tom," řekla jsem nakonec.
Tom mě vzal za ruku a políbil mi ji. Přitom už pomalu couval. "Přemýšlet nestačí, Aviel."
"Aviel?"
"Anděl musí mít jméno. Proč by to nemohla být nebeská ochránkyně žen a nevinných? Pokud to nepovažujete za rouhání."
Zasmála jsem se a také jsem pomalu couvala zpátky na ulici. "Po tom všem, co jsme dnes v noci dělali, to už je jedno."
Rozloučil se se mnou hlubokou úklonou. "Pak se tedy uvidíme zítra, má lady Aviel."

Dokáže Mira získat dostatek prostředků na vyplacení se ze smlouvy a na záchranu svého bratra? Jsou podniky Toma Rukáva čestné, nebo se za tím skrývá něco pirátského? A jak se Mira vypořádá s pocity, které začíná pociťovat k cynickému Grantovi? Nové dobrodružství začíná!

Pro Miru jsou důležité její přítelkyně služebná Adelaide a pradlena Tamsin. V knize Třpytný dvůr nám svůj příběh vyprávěla Adelaide, v Půlnočním klenotu přišla na řadu Mira. Není proto žádným tajemstvím, na koho se můžeme těšit příště. Přiznám se, že příběh Miry mě bavil o něco více než ten Adelaidin. Je však opravdu těžké toto porovnávat, jelikož obě dívky jsou povahově naprosto odlišné, a i jejich dějové linky se odebírají každá jiným směrem.

Nebojácnou Miru jsem si velmi rychle oblíbila. Vrhá se střemhlav do nebezpečí, chrání své přátelé a její skutky jsou ušlechtilé. Je inteligentní, vášnivá a nezkrotná. Richelle Mead se opět povedlo vdechnout život skvělému charakteru. Celkově je kniha opět krásně čtivá, výpravná a napínavá.

Milostná linka nesměla chybět ani zde a oba protagonisty je opravdu radost sledovat. Postavu Granta - drsného, neupraveného muže s cynickými poznámkami - si nešlo nezamilovat. Není to ten typ, který by vám skládal básně a hrál pod okny serenádu, ale nudit se s ním rozhodně nebudete.

Půlnoční klenot je volným pokračováním, takže se nelekejte, že bez znalosti předchozího titulu si knihu neužijete. Příběh Miry je naprosto odlišný od příběhu Adelaide, takže jednotlivé díly se mohou číst na přeskáčku. Pro ty, co četli Třpytný dvůr, nemusí být tedy odrazující, že by se jednotlivé pasáže v obou knihách opakovaly. Příběhy se vzájemně prolínají a opakuje se jen ty pasáže, které slouží k zapasování částí do celku. Jinak je děj naprosto odlišný a popisován z perspektivy jiné dívky.

Richelle Mead píše pro masy a její úspěch tkví ve velmi čtivých a svižných románových sériích. Tou nejslavnější z nich je mimo jiné Vampýrská akademie. V sérii Třpytného dvora však neočekávejte žádné nadpřirozeno, jelikož se v tomto případě jedná o historicko-romanticko-dobrodružný román, kde nefiguruje magie ani upíři s vlkodlaky, a přesto se jedná o knihy dějové velmi přitažlivé.

Je pravda, že některé věci popsány v tomto universu, které autorka stvořila, občas nedávají smysl, jako například prazvláštní pravidla pro vyznavatele té nebo oné víry, ale to je spíše taková maličkost, než aby to nějak narušilo celkový čtenářský zážitek. Knihy za přečtení rozhodně stojí a já už se nemůžu dočkat dalšího příběhu - k mé lítosti poslednímu z této série, jelikož příběh Tamsin uzavře toto milé universum plné sympatických charakterů. Ale žádné chmury, stále se máme nač těšit.

Název: Půlnoční klenot (Třpytný dvůr 2)
Originální název: Glittering Court: The Midnight Jewel
Autor: Richelle Mead
Překlad: Jan Netolička
Nakladatelství: Domino
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 422
ISBN/EAN: 978-80-7498-246-0

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Domino