en-Rjómen Sukuna - Gege Akutami

09/02/2022

Lze brát kletby s humorem? 

Zahrávat si s prokletými částmi těl starobylých bytostí se povětšinou nevyplácí... sem tam někdo umře, nebo - ve výjimečných případech - hrozí zánik všeho. Hlavně: Bože, lidi, když už si s nimi ale z nějakého nepochopitelného důvodu hrát musíte, alespoň je nejezte! Vždyť palce u nohou své babičky či dědečka byste přece také nejedli...

Naštěstí však onen vyschlý prst s přerostlým neudržovaným nehtem, který už má lepší dny za sebou pozře Júdži Itadori, jenž je nejen silný na duchu i na těle, také dal navíc slib svému umírajícímu dědovi, a sliby se mají přeci plnit, a to nejen o Vánocích! Júdži se bez většího rozmyslu pouští do boje s nestvůrami z jiných světů, aby zachránil životy svých přátel. Taková odvaha a chrabrost je obdivuhodná, nebo hloupá? Hrdinů však v knihách není nikdy dost, občas by však byl nějaký zapotřebí i ve skutečném světě.

Jako zázrakem Júdži nejenže přežije, pro svou nerozvážnost a podivné chutě se navíc musí rozloučit se svým dosavadním životem a přemístit se do Tokia, konkrétně na Metropolitní střední odbornou školu zaklínačskou. Nejdříve však musí projít mnoha zkouškami a ideálně se nenechat zabít.


V éře největšího rozmachu zaklínání spojili zaklínači své síly, aby se mu postavili, ale nakonec stejně prohráli. Nebyli jsme schopni zničit dokonce ani jeho mrtvolný vosk, a tak i po své smrti dál přežívá napříč staletími jako prokletý artefakt známý pod jménem Sukuna. Dá se bez nadsázky říct, že je to král všech kleteb.


Jujutsu Kaisen patří mezi novější manga série, originál pochází teprve z roku 2018. K nám se tedy dostal poměrně rychle, za což vděčíme skvělé práci nakladatelství CREW, které příběhy čtené zprava doleva přináší českým čtenářům více než 10 let.

Příběh Judžia Itadoriho je poměrně jednoduchý, nastavený dle již dobře známého mustru: Výjimečný chlapec se z běžného světa dostane do světa "za oponou", kde musí bojovat s nepřítelem, aby odvrátil hrozbu pro slabé smrtelníky, a přesto díky jakési jiskře neupadne, dle mého skromného názoru, v zapomnění. Upřímně, vymyslet v té obrovské záplavě příběhů něco originálního je velice obtížné, a proto bývá téměř svátkem, když se to někomu podaří. Autor a kreslíř Gege Akutami stvořil prostředí zaklínačů (neplést si se zaklínači od Sapkowského, nemají s příběhem nic společného), které je v kontrastu s dnešním moderním světem poutavé a jiné, v dobrém slova smyslu.

Tahouny příběhu jsou bezesporu postavy, občas mám problém s jistou dávkou afektovanosti u japonských charakterů, která je pro ně typická, a s arogancí hlavních postav. Například s přihlédnutím k sérii Gantz mi trvalo mnoho dílů, než jsem se vyrovnal s tím, jak mě Kei Kurono iritoval. Zde jsem se s něčím podobným nesetkal. Ano, postavy jsou jiné, než na jaké je evropský čtenář zvyklý, ale to k tomu patří. Jak Judži, tak Megumi i Nobara jsou sympatické postavy a neměl jsem s nimi nejmenší problém. Mému srdci byl však nejblíže Satoru Godžó, učitel trojice "hrdinů", který je vtipný s neskutečným osobním kouzlem.

Co bych rád zmínil, je celkový humor v příběhu, autor "hází" jednu hlášku za druhou a absolutně nepůsobí trapně, naopak, třeba zmínka o koláčcích z rýžové pasty povznáší příběh na novou úroveň, přestože já osobně je nemohu pozřít. Gege Akutami je pro své čtenáře záhadou, která by se dala přirovnat k postavě Františka Kotlety, kde už dnes ale jeho totožnost známe. U Akutamiho není dokonce ani jasné, zda jde o muže, nebo ženu.

Nová manga v českém rybníčku mě nadchla, kresba je parádní, detailní, avšak ne natolik, aby odváděla od příběhu, ten má obrovský potenciál, který zaručeně dostane více prostoru v dalších dílech, a pokud to půjde tak jako zde, máme se určitě na co těšit. Podle plánu by v roce 2022 mělo vyjít celkem 5 dílů, takže sem s nimi!


Název: Rjómen Sukuna
Série: Jujutsu Kaisen - Prokleté války 1.
Originální název: 呪術廻戦 1 (Jujutsu Kaisen 1)
Autor: Gege Akutami
Překlad: Matyáš Anton
Nakladatelství: CREW
Rok vydání: 2022
Počet stran: 192
ISBN/EAN: 978-80-7679-116-9