en-Ročenka - Holly Bourne

28/01/2022

Existuju...


 "Každej má právo vyprávět svůj příběh, ale je to jeho příběh, ne tvůj. Může ti něco vyprávět, ale ty s tím nemusíš souhlasit."


Školní prostředí je místem, kde si žáci v průběhu let utváří takový vlastní kastovní systém, v němž jsou na vrcholu sportovci a královny krásy a úplně vespod jsou podivíni a smolaři. Pak však existuje ještě jedna skupina, a to skupina neviditelných, těch, kteří nijak zvlášť nevybočují, nezapojují se příliš do společenského dění a nezasahují, a to ani v případě, když se na někom děje bezpráví. A právě do této skupiny se řadí i hlavní hrdinka nového románu od Holly Bourne.

Paige sice píše do školních novin, ale jinak je pro většinu ve škole vzduch. To se však změní, když redakci osloví populární dívky, které chtějí pomoci s tvorbou ročenky, jež má být zcela jedinečná a originální. Má vyprávět příběhy o lidech z jejich třídy. Má to ale jeden zádrhel, ročenka vyzdvihuje trapasy a přešlapy a mezi řádky uráží neoblíbené studenty, naopak vyzdvihuje ty "úžasné". Paige sleduje, jak Příšerám, jak dívky označuje, vše vychází, nakonec vše dojde do bodu, kdy se rozhodne, že je třeba zakročit a říct všem konečně pravdu.

Dospívající Paige to nemá doma úplně lehké - despotický otec, jenž má vše pod palcem, matka, která dělá vše tak, jak otec píská, a vychvalovaný starší sourozenec, který je ve všem nejlepší. Atmosféra doma houstne, a tak je Paige ráda, když může čas trávit u své tety nebo s novým kamarádem Elijahem, s nímž našla zálibu v četbě knih a v jejich "prosívání", tedy hledání věty/vět, jež celý příběh nejvíce vystihují.

Jak dopadne projekt jménem Ročenka? Jsou jen kamarádi, nebo je mezi Paige a Elijahem něco víc? A má domácí psychický teror nějaké východisko?


Příběhy o tom nejhorším, co se nám kdy stalo, vždycky zastíní ty dobré věci. Lidi mají tendenci ostatní lidi posuzovat podle toho nejhoršího, ne podle toho nejlepšího.


Britská autorka Holly Bourne opět nezklamala a přinesla čtenářům YA román ze středoškolského prostředí, jehož ústředním tématem je nejen šikana a psychický teror, ale i první láska a hledání svého hlasu.

Není snad školy, kde by nebylo šikany, posměšků a naschválů. Vystoupit proti většině je úkol sice hrdinský, leč strašně nevděčný, člověk se pak po další roky studia na škole ocitne v nemilosti oblíbených studentů. Kniha ukazuje, že ačkoli vyhlídky nemusí být zrovna nejlepší, je správné říkat zcela upřímně pravdu, nebát se vystoupit ze své komfortní zóny a ozvat se. Vše nakonec vždy nějak dopadne, hlavní je, že člověk jedná podle svého nejlepšího přesvědčení a má pak čisté svědomí, že udělal, co bylo třeba. Myslím si, že kniha může mladým čtenářům dodat odvahy, ukázat jim, že to jde a že právě jejich chování odráží to, jakými lidmi vlastně jsou.


Jednou jsem četla, že nejsilnější lidská emoce je ponížení. Bojíme se ho úplně nejvíc, nejvíc se mu snažíme vyhnout, a když už nás potká, je nejvíc nesnesitelné. Právě vzpomínky na trapné situace vás nejvíc mučí, když se snažíte večer usnout. Váš mozek vám je přehrává a vy pořád cítíte ten odpor, to pokoření.


Romantická linka v knize je strašně milá, Elijah je velice sympatický a inteligentní mladý muž, který se nebojí nesouhlasit s výroky druhých. U obou postav jsem oceňovala jejich oblibu v literatuře a jejich filozofování a debaty byly naprosto boží. Dialogy tak nebyly vůbec hloupé, což se u autorky dalo očekávat.

Z domácí atmosféry u Paige mi místy běhal mráz po zádech, situace byla popsána natolik realisticky, že na čtenáře padaly pocity tísně a úzkosti. Ani zde se autorka nesnažila nic přikrášlovat a vše podala tak, jak to je, ačkoli se může zdát neuvěřitelné, že se takové věci skutečně dějí. Opět tleskám za vyzdvihnutí tohoto tématu, které je, vzhledem k dnešní době, více než aktuální.

Ročenku bych chtěla všem doporučit všemi deseti. Příběh je plný zajímavých myšlenek a skutečně emotivních pasáží, ale především má silnou hlavní hrdinku, která se prosekává křovinami života, jak jen to jde. Malí, velcí, mladí i staří, všichni si v knize něco najdou, jedno je však jisté, bavit bude úplně všechny.


Název: Ročenka
Originální název: The Yearbook
Autor: Holly Bourne
Překlad: Romana Bičíková
Nakladatelství: #BOOKLAB
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 424
ISBN/EAN: 978-80-276-0219-3


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství #BOOKLAB/Slovart.