en-Síla bouře - Cinda Williams Chima

07/08/2020

Osudy postav se proplétají

Již třetí výprava do znesvářené říše jménem Sedmiříší. Obávaná císařovna Celestine hledá jedince s čarovným znamením, kromě toho buduje obří armádu krvepřísežných, s níž chce dobýt svět. K té největší válce se teprve schyluje. 

Na začátku příběhu se objevuje nová postava - Evan z Tarvosu. Od deseti let je mladík členem posádky pirátů, kteří hromadí cizí bohatství a které velí obávány pán bouří, kapitán Lathan Strangward. Pro piráty se stává osudným setkání s Celestine, která si přišla pro Evana, jelikož jeho znamení vzadu na krku mu předurčuje veliké věci. Císařovna ostrovů vypálila Tarvos do základů, a tak Evan prchá a po jménem Evan Strangward slouží vždy v něčí posádce, a to do doby, než potká Destina Karna, mladíka, jenž prchá před svou minulostí.

Okamžitě pochopil, že to byla chyba - poslední důkaz, který ho usvědčil. Když vojákovi pohlédl do očí, spatřil tam příslib smrti. A tenhle voják vypadal, že zabíjení mu cekem jde. Na potvrzení své domněnky zaslechl zasvištění, jak voják tasil dýku.

Na začátku knihy je opět propracovaná černobílá mapa světa, jež nám poměrně detailně ukazuje autorčinu fantaskní říši. Stejně jako u předchozích dvou dílů jsem i zde postrádala jakýsi rejstřík postav, který by napomohl v orientaci v příběhu, kolikrát jsem měla problém si vzpomenout kdo je kdo. Odkaz na jeden zde. Každopádně do světa Sedmiříší se nelze nezamilovat, autorka nám s každou svou knihou poodkrývá jeho zákoutí a osudy postav z různých společenských vrstev.

V Síle bouře se dočkáváme nejrůznějších setkání - ať už těch dojemných, nebo těch méně příjemných. Z postav nechybí mladá dědička trůnu Alyssa ana'Raisa z rodu Šedých vlčic, voják Halston Matelon, Adrian sul'Han, Jenna, Destin Karn (oblíbenec 😊), císařovna Celestine a další. Postrádala jsem zde Breona, který bohužel nedostal prostor, tak snad příště. Příběhové linie jsou poměrně dost propletené a informace získané z předešlých knih začínají konečně dávat smysl.

Je však pošetilé se domnívat, že by seberychlejší běžící člověk mohl utéct drakovi, který letí vzduchem. Přistál na stezce kus před ní a roztáhl křídla, aby jí zastoupil cestu.

Kniha obsahuje 49 kapitol, tempo vyprávění je pomalejší, na začátku knihy je flashback do minulosti piráta Evana Strangwarda a Destina Karna, jejich příběh postupně navazuje na současné dění, do nějž jsou rovněž začleněni. Čtenář si při čtení užije intriky, magii, lásku v nejrůznějších podobách, přátelství a nepřátelství. Oceňuji také to, že děj není předvídatelný, takže kniha udržuje čtenáře v napětí. Příběh je určen především pro mladší čtenáře a kteréhokoli příznivce fantasy literatury.

Ačkoli mě Síla bouře celkově bavila, našlo se pár věci, které moje hodnocení snížily. Jednak první třetina knihy, která pro mě byla celkem nezáživná, dále výskyt nových postav, v kterých jsem se ztrácela, protože některé jejich charaktery byly dost podobné, a absence nějaké větší akce nahrazené politikařením. Nelze ale upřít fakt, že Cinda Williams Chima je brilantní vypravěčka. Síla bouře na mě působila jako příprava pole pro epický závěr, ale na ten si budeme muset počkat. Bude Deathcaster (Síla smrti) velkolepým vyvrcholením série?

Název: Síla bouře (Sedmiříší v troskách 3.)
Originální název: Stormcaster (Shattered Realms 3.)
Autor: Cinda Williams Chima
Překlad: Zuzana Halamíčková
Nakladatelství: #BOOKLAB
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 423
ISBN/EAN: 978-80-7529-866-9


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství #BOOKLAB/Slovart