en-Síla stínů - Cinda Williams Chima

06/10/2019

Působivý návrat do Sedmiříší

Sedmiříší se zmítá ve válce o území, kde proti sobě stojí seveřani a jižané. Mladá dědička trůnu Alyssa ana'Raisa není žádnou křehkou princeznou, nýbrž válečnicí, která se vrhá střemhlav do bitevní vřavy, aby bojovala za to, v co věří a za ty, které ztratila.

Princezna Lyss z rodu Šedých vlčic má války a umírání už dost a chce spory jednou provždy ukončit. Krutost a lstivost krále Ardenu však nezná mezí. Lyss chce pochopit jeho taktiku, k čemuž by jí mohl pomoci, jak doufá, Halston Matelon, který se stal jejím válečným zajatcem. Mezi dvěma mladými lidmi, dvěma nepřáteli, však začne klíčit semínko lásky. Jejich cit ale nemá budoucnost. Nebo ano?

Do děje vstupuje i hudebník Breon, který při hře na svůj nástroj dokáže člověka doslova "očarovat". Nechává se najímat na různé služby, jedna se ale od všech ostatních odlišuje. Nechtěně se zaplete do cizího sporu a je obviněn z napadení samotné princezny.

Bitva je jako jakýsi smrtící tanec, napadlo ji. Kroky se naučíme na cvičišti, a taky když mašírujeme sem a tam a doufáme, že je nezapomeneme, ani když nás rozruší pach krve, kvílení raněných a skučení smrti valící se na nás ze všech stran. Do bitvy pochodujeme za dělových salv a víření bubnů, ale taneční pořádek máme prázdný. Nemáme potuchy, s kým si ten den zatančíme, kdy se do toho vloží smrt a kdo opustí parket po svých.

Hned na začátku knihy mě zarazilo, že se seznamujeme s naprosto odlišnými charaktery než v prvním díle série. Síla ohně končila otevřeně a já se těšila na pokračování zápletky, to se však v Síle stínu neděje, zde se naopak rozehrává naprosto nový příběh. Máme tu tři postavy - princeznu válečnici, vojáka a hudebníka. Události jsou zasazeny do stejného světa a odehrávají se ve stejném časovém období jako v předchozím díle jen s tím rozdílem, že se ocitáme v jiné části mapy, v tomto případě na severu. Samozřejmě že jisté propojení tu je, vždyť Alyssa ana'Raisa je sestrou Adriana sul'Hana. Asi tak v polovině knihy se dostáváme do Delphie, kde se věci začnou více propojovat, a také se objeví i Jenna ze Síly ohně.

Mimo tři ústřední protagonisty autorka do příběhu včlenila i spoustu dalších postav, u nichž nemáte šanci si jejich jména zapamatovat. Působilo to na mě tak, že ty postavy příběh zbytečně moc komplikovaly a zahušťovaly, a přitom neměly ani žádný velký vliv na děj. Když už, tak bych preferovala třeba nějaký rejstřík jmen na konci knihy pro přehlednost a lepší orientaci. Třeba podobný, jako je ten zde.

Cinda Williams Chima stvořila pro svůj fantaskní svět i určitá specifika jako např. hudební nástroje jafasu a basilku. Jsou to opravdu všechno zajímavé věci, nicméně i tady by se hodil nějaký ten terminologický slovníček, který by čtenáři usnadnil orientaci. Opět jako v předchozí knize, tak i zde je na začátku mapa Sedmiříší, která je naprosto dokonalá.

S tím, jak se objevují nové charaktery a jak se do děje dostávají různé příběhové linie, se vše více komplikuje a zamotává, otázkou je, zda se z toho v pokračování autorka dokáže i efektivně vymotat, nebo zda z toho vzejde chuchvalec, který se rychle "ušmikne".

Autorčin styl je lehký, trochu jednodušší, avšak stále poutavý. Cílovou skupinou jsou především mladší čtenáři a příznivci fantasy. Série by měla být tetralogií, takže nás ještě dva díly čekají. Třetí díl ze série ponese název Síla bouře, závěrečný díl se v originále jmenuje Deathcaster (Síla smrti).


Název: Síla stínů (Sedmiříší v troskách 2.)
Originální název: Shadowcaster (Shattered Realms 2.)
Autor: Cinda Williams Chima
Překlad: Zuzana Halamíčková
Nakladatelství: #BOOKLAB
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 400
ISBN/EAN: 978-80-7529-694-8


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství #BOOKLAB/Slovart