en-Smrtící tajnosti - Robert Bryndza

05/04/2019

Tajemství luxusní tanečnice burlesky

 Je Štědrý večer, dárečky čekají pod stromečkem, za okny blikají barevná světýlka, ve vzduchu je cítit sváteční nálada a... krev. Smrt nezahálí ani o svátcích, a tak Londýnem obchází vrah, oběť je jasná - mladá, krásná dívka jménem Marissa Lewisová. Ta se vrací posledním metrem z klubu, kde pracuje jako burleskní tanečnice, je pozdě a venku se již mnoho lidí nepohybuje, zbývá jí poslední krok ke dveřím domu, klíč již našel své místo, ale nůž byl rychlejší. Oči mladé ženy vyhasly příliš rychle.

Svátky nedopřejí klidu ani Erice Fosterové, čtenáři oblíbená policistka s hodností detektiv šéfinspektor se akorát Boží hod vánoční chystá na oběd ke svému nadřízenému. Jeho pozvání souvisí s událostmi, jež se čtenář může dočíst v předchozí knize spisovatele Roberta Bryndzy. Erika, jak je známo, si na formality moc nepotrpí, a tak je nakonec ráda, když její cesta vede okolo místa činu, kde ve sněhové pokrývce našla policie chladné Marissino tělo.

Podle získaných údajů byl vrah oblečen do dlouhého černého kabátu, jeho hlavu halila plynová maska a stop po sobě nezanechal příliš mnoho. Naneštěstí nebyla Marissa zrovna ztělesněním ctnosti a diamantové morálky, přestože si říkala Medový diamant, takže seznam jejích nepřátel, včetně bývalých milenců, by vydal na román grafomanského spisovatele. Je jasné, že v celé knize budou velice důležité všechny Smrtící tajnosti.

Tak jak jsou čtenáři zvyklí, i zde se setkáváme s kompletním Eričiným týmem a na stránkách knihy se spolu s nimi můžeme pustit do řešení zapeklitého případu. Tajemná postava v plynové masce totiž nemá na svědomí pouze onu vraždu, ale bylo hlášeno několik přepadení se sexuálním podtextem, která má na svědomí pachatel s odpovídající vizáží. Proč však zabil jen jednou? Kdo to je? Může mít napodobitele? Bude vražd více? Skončí Vánoce utopené v krvi?

Temnotu mu představila jedna dívka, kterou potkal před patnácti lety. Ne, to vlastně není tak úplně pravda - temnota tady existovala vždy, ale Tabitha ji z něj vydolovala a vynesla ji do popředí.
...
Tabitha měla ráda, když ji spoutal a když rozehrál svou fantazii v tom smyslu, že ji unesl a znásilnil. Tenkrát mu to připadalo šokující a odvážné, ale teď když se ohlédne, vidí v tom jen dětskou zábavu. Tabitha hrála. Byla to jen hra.
...
Tenkrát v noci ji téměř udusil. Viděl v jejích očích skutečný strach a nebyl schopný přestat.

Knižní sérii s Erikou Fosterovou mám opravdu rád, jedná se o svižné čtení, které každým dílem trochu překvapí, právě určitá diverzita dodává jednotlivým příběhům na zajímavosti. Po pátém dílu, který vybočoval asi nejvíce, se dostavil děj, kde je vrah skutečně neznámý až téměř do samého konce. Tuto volbu velice kvituji, protože to udržuje čtenáře v nepřetržitém napětí.

Ústřední postavy jsou již velice dobře známé, a přesto se autorovi daří přinášet stále nové poznatky. Erika se tak zde musí zaobírat někým ze své minulosti a stejně tak Petersona dostihnou věci minulé. Já jsem zde postrádal trochu více nahlédnutí do myšlenkových pochodů záporné postavy a stejně tak bych ocenil větší náhled do zákulisí burleskních klubů. Vlastně jsem měl pocit, že sotva jsem knihu otevřel tak hned skončila, jak rychle se četla.

Už v minulých recenzích na knihy Roberta Bryndzy jsem říkal, že si autor nastolil svůj styl a pokračuje v něm, aniž by výrazně vybočoval z kvality. Občas mívám problém se sériemi právě z důvodu, že se postupně zhoršují. Tady ten pocit nemám, dokonce bych si troufl tvrdit, že tento šestý díl je z mého subjektivního hlediska jeden z nejlepších, já osobně si ho postavil na druhé místo, hned za díl první, který mě bavil nejvíce.

Je důležité také zmínit - knihy na sebe přímo nenavazují, v každé se řeší samostatný případ, který se nijak zvlášť nepropisuje do dalšího příběhu. Přesto jsou zde stále stejné hlavní postavy a ty se vyvíjejí, proto doporučuji přečíst vše hezky popořadě, aby čtenáři neunikly důležité informace a jemné nuance.

Název: Smrtící tajnosti (Inspektorka Erika Fosterová 6.)
Originální název: Deadly Secrets
Autor: Robert Bryndza
Překlad: Kateřina Elisová
Nakladatelství: Grada - Cosmopolis
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 384
ISBN/EAN: 978-80-271-0592-2

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Grada/Cosmopolis.