en-Spolek Jane Austenové - Natalie Jenner

03/03/2022

Záchrana odkazu Jane Austenové

Dílo Jane Austenové spojuje lidi po celém světě. Není snad nikdo, kdo by neznal pana Darcyho, Elizabeth Bennetovou, Annu Elliotovou a další postavy z jejích románů, které jsou nadčasovým dílem, jež si stále získává nové čtenáře.

Chawton je malé městečko, které by za jiných okolností bylo nevýraznou tečkou na mapě, ovšem to by zde nesměla před zhruba 200 lety pobývat slavná britská autorka Jane Austenová. Po její smrti se do Chawtonu sjížděli lidé z celého světa, aby spatřili místo, kde spisovatelka tvořila a žila. Ve 40. letech 20. století toho však není v malebné vesničce příliš k vidění.

V sídle rodiny Knightů všemu velí starý pán, který je mrzutý a své dceři Frances nedopřeje ani trochu toho štěstí. A na samotném domě Jane Austenové není také nic mimořádného. Spisovatelčin majetek se rozprodává na aukcích, kde jej kupují sběratelé, kteří si příliš nelámou hlavu s výší částky. Jednou takovou je i filmová hvězda Mimi, která je obrovskou obdivovatelkou Jane Austenové. Její kroky rovněž vedou do Chawtonu, kde potkává velmi zajímavé lidi, které spojuje nejen láska ke knihám. Adeline Groverová neměla v životě příliš štěstí, stejně tak doktor Gray, farmář Adam a služebná Evie. Ti všichni se jednoho dne rozhodnou, že by měli zachovat odkaz Jane Austenové pro další generace, a tak založí spolek a vytyčí si cíle, kterých chtějí dosáhnout. Do cesty jsou jim však kladeny nejrůznější překážky. Podaří se jim ve vesnici vytvořit muzeum Jane Austenové? Jak si poradí s finančními problémy a jinými těžkostmi? Poznají štěstí a lásku?


Zjevně se zde všichni velmi dobře znají. Ona žila v Hollywoodu bezmála deset let, a když ho opouštěla, takový pocit neměla. Vlastně čím déle tam byla, tím méně lidem kolem sebe rozuměla. Že může existovat místo, kde lidé mezi sebou neustále nesoupeří o živobytí, kde si naopak pomáhají, aby přežili válku, zranění, nouzi a bolest, se jí jevilo málem jako z románu Jane Austenové, a možnost vidět to na vlastní oči předčila všechno její očekávání.


Spolek Jane Austenové je debutovým dílem americké autorky Natalie Jenner. Kniha je poctou britské autorce, což je patrné nejen ze zasazení příběhu do Chawtonu, ale i z častého odkazování na postavy jejích knih, rozborů děl a z celkové stylistiky textu, který na čtenáře působí, jako kdyby se přenesl časem o několik desítek let zpět.

Natalie Jenner pro své vyprávění vytvořila velmi zajímavé postavy, dodala jim hloubku a přiblížila jejich osudy, nutno podotknout, že mnohdy nelehké. Škoda, že neodhadla hranici, kdy už je toho příliš - všem svým postavám "ubližovala" neustálými tragédiemi, většina z nich přišla o někoho blízkého a v životě neměla nic, co by jim vlilo novou krev do žil. To naštěstí změní založení spolku a nalezení nových přátel, k samotnému spolku se však čtenář dostane až za polovinou knihy. Celý příběh vlastně není ani tolik o spolku samotném jako o lidských životech, o lásce, přátelství a rodině. O každodenních starostech a radostech. Díky tomu mi přišlo, jako bych jednotlivé postavy znala osobně, jako by byly starými známými a já jim přála, aby už jim do cesty nebyla stavěna žádná překážka.

Rozhodně je zapotřebí vyzdvihnout velmi zdařilý překlad Jitky Fialové, která dokázala odhadnout jazykovou povahu textu a čtenáři jej předložit ve všech jeho krásách, jaké čeština nabízí. Klobouk dolů.

Tempo vyprávění je pomalejší, rovněž nelze u tohoto typu literatury očekávat nějakou přehnanou akci, vše se děje až ve správný čas, a i když může začátek někomu přijít zdlouhavý, doporučuji vydržet, protože poté se to již zlepší.

Kniha je historickou fikcí zasazenou do reálného prostředí. Bezesporu je nezbytností pro nadšence do knih Jane Austenové, kteří si užijí skutečně velké množství nejrůznějších narážek. Ačkoli je kniha lepším průměrem, byla by škoda, aby zapadla kdesi v zaprášeném koutě knihkupectví. Rozhodně si zaslouží místo v srdcích čtenářů.


Název: Spolek Jane Austenové
Originální název: The Jane Austen Society
Autor: Natalie Jenner
Překlad: Jitka Fialová
Nakladatelství: Kontrast
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 352
ISBN/EAN: 978-80-277-0012-7


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský