en-Spolu to zvládneme - Miroslava Varáčková 

12/02/2019

Music is my religion

Mít rodiče, kteří vás hlídají na každém kroku a nedovolí vám dělat to, co vás baví, je skutečné peklo. O tom by mohla vyprávět své i dospívající Timea. Novela Spolu to zvládneme je patnáctým dítkem slovenské spisovatelky Mirky Varáčkové.

Pro Timeu je důležitá hudba, její kapela a kamarádi. Největší pocity štěstí zažívá tehdy, když může hrát na housle a vystupovat s kapelou. Rodiče jí však drží zkrátka, nakonec ji zakážou chodit na zkoušky, což se kapele příliš nezamlouvá, a tak si místo ní najdou někoho jiného.

Timea je otřesená, rodiče jí seberou každou radost. Pak se jí však naskytne příležitost vyjet s vyšším ročníkem do Berlína, kde by se konečně mohla cítit svobodně. Navíc je tu i jeden kluk, který se Timee moc líbí. Její rebelie může začít!

Každý v životě někdy "spadne hubou na zem" - někdo méně, jiní více, ale důležité je se ze svých chyb poučit. Timee až příliš pozdě dojde, před čím ji rodiče chtěli chránit - že za jejich zákazy se ukrývala láska a strach o své dítě.

Prebehnem chodbou a otvorím dvere. Nevidín iné východisko jako útek, neviem, čo robiť. V spánkoch mi bubnuje hnev a bezmocnosť, tel osa otriasa vzlykmi, rdce sa roztrieštilo a jeho úlomky sa zapichli do pľúc. Nedokážem dýchať. Nezvládzem myslieť.

Problematika, které se autorka věnuje tentokrát, je opět vážná věc, s níž se potýká mnoho mladých dívek po celém světě. Není jednoduché o tom mluvit a ani si nedokážu představit, jaká muka člověk ve svém nitru prožívá. Je však velmi důležité si uvědomit, co se děje, a udělat s tím něco, svěřit se někomu, a jedním odvážným krokem pomoci i ostatním.

Z této útlé knihy vás zasáhne tolik emocí. Musím přiznat, že mě při prolistování knihou nejprve vyděsily černé stránky (pokud jste četli autorčinu knihu Stálo to za to, pak mě pochopíte), které způsobily, že jsem se do knihy ponořila a nutně jsem potřebovala vědět, co se v té dané pasáži odehraje. Příběh se stupňuje až do překvapivého zvratu, který nastane v polovině knihy, pak už jen nemůžete popadnout dech. Mirka opět nezklamala a naservírovala svým čtenářům na první pohled obyčejný, avšak v jádru velmi silný příběh.

Mirka Varáčková je pilná včelka, a proto se jí tituly rychle množí, přesto stále pro její knihy platí slova jako originalita, poutavost a aktuálnost. Žánrově se knihy řadí do Young Adult literatury a na Slovensku se udržují na prvních příčkách. S další novou knihou je autorčino vyprávění lepší a lepší. Co si pro nás připraví příště?

Název: Spolu to zvládneme
Autor: Miroslava Varáčková
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 288
ISBN/EAN: 978-80-5660-682-7