en-Star Trek -"projekt Brokilon"

20/03/2020

Nakladatelství Brokilon myslím netřeba představovat. Vždyť kdo by z knižního sci-fi (SF) a fantasy světa neznal taková zvučná jména, jež má toto nakladatelství pod svými křídly, jako jsou Juraj Červenák, Vladimír Šlechta, Petr Heteša a mnoho, mnoho dalších. Co bychom ale rádi vypíchli, jelikož si myslíme, že tomu z okruhu čtenářstva není věnována dostatečná pozornost, jsou knihy ze světa Star Treku (ST). 

Mnoho potenciálních čtenářů zajisté může odradit neznalost a strach z tak rozsáhlé ságy, co si budeme nalhávat, svět ST je obrovský s nekonečnými možnostmi. Možná se jim nechce začínat úplně od začátku, třeba se domnívají, že to prostě jinak nejde. Opak je pravdou. 

Samozřejmě, jsou zde příběhy tak propracované, že prostě potřebují více dílů, ale tyto série a stejně tak i jednotlivé knihy můžete číst bez předchozích znalostí světa ST.

My vám teď představíme několik dílů z této ságy a v následujících dnech přineseme na tyto knihy i recenze, budeme pevně doufat, že třeba i díky tomu se vrhnete na čtení těchto skvělých SF knih, byla by totiž veliká škoda se o ně připravit! :)Edice: Star Trek, Cyklus Volání osudu, část první

Pět let po válce s Dominionem, a více než rok po vzestupu a pádu romulanského prétora Shinzona, se největší zhouba naší Galaxie vrací, aby smetla Federaci z historie...

Daleko v kvadrantu Gama se podařilo vyřešit jednu z velkých záhad počátků Hvězdné flotily. Jedna z první generace pozemských lodí schopných letu warpem 5, byla nalezena opuštěná, na pusté planetě. Ale její objev, tak daleko od domova, vzbuzuje řadu nepříjemných otázek. Odpovědi se vrací k jednomu z nejtěžších bojů o přežití, které kdysi tak těžce zkoušely kapitánku a její posádku.

Od Romulanských válek - určujícího okamžiku našich dějin - začíná se odvíjet tato apokalyptická odysea, která odhaluje minulost, určuje přítomnost, a dokazuje třem kapitánům - Jean-Lucu Picardovi z Enterprise-E, Williamu Rikerovi z Titanu a Ezri Dax z U.S.S. Aventine - že některým osudům nelze uniknout.

Vyšlo: 18.12.2017


Edice: Star Trek, Cyklus Nová generace, část pátá

Hvězdná loď Rhea narazila při svém průzkumu na shluk uhlíkových planet, které se zdají býti zdrojem kvantové energie procházející celým sektorem. Výsadek nalezne na povrchu jedné z oněch planet nezvyklou formu života, přičemž se podporučici T'Rysse Čchen - poloviční Vulkánce - povede navázat křehký kontakt.

Na orbitě se objeví Borgové a výsadku nezbývá než s hrůzou naslouchat postupné asimilaci Rhei. T'Ryssa se už smiřuje s tím, že ji zanedlouho potká osud jejích kolegů, když je náhle odmrštěna o patnáct set světelných let jinam.

Kvantový proud - technologie ovládaná bytostmi z této hvězdokupy. Borgům, dočasně odříznutým ze Společenstva, nelze dovolit návrat. Kapitán Picard dostává "bianco šek", aby je zastavil za každou cenu.

Závod začíná...

Vyšlo: 28.11.2017


Edice: Star Trek, Cyklus Titan, část čtvrtá

Osud: idea stará, jako sám život. Utváříme budoucnost našimi činy, nebo je už dávno daná? A jestliže cesta, kterou kráčíme, je předurčena - je-li přeedem znám konec naší pouti - co nás čeká?

Orisha je planetou, jejíž lidé žijí staletí pod záhadným objektem na jejich obloze. Když se poprvé objevil, bylo jim řečeno, že jde o něco nepřirozeného - zlé znamení. Připadali si pozorovaní, odhalení a zranitelní. Byl to tedy prvotní strach, kdo utvářel jejich civilizaci.

Postupně piřšli se jménem Oko Erykonu, a protože "Oko" neustále vzdorovalo jakémukoli vědeckému pokusu, který chtěl odhalit jeho pravou podstatu, jsou nyní mnozí přesvědčení, že jde o inteligenci studující jejich svět. Inteligenci možná nepřátelskou, čekající na vhodný okamžik.

Vyšlo: 14.11.2017


Edice: Star Trek, Cyklus: Nová generace, část čtvrtá

Po dvě staletí nepoznala Federace větší hrozbu. Nepřítele tak diametrálně odlišného, že s ním nelze vést dialog. Nepřítele s jedinou myslí a jediným cílem: Přidat naše technologické a biologické charakteristiky k jejich.

Dvakrát Hvězdná flotila vzdorovala - dvakrát ztratila bezpočet lodí a zaplatila vysokou krvavou daň. Zničením trans-warpových koridorů se nechaly světy Federace ukolébat iluzí bezpečí a zavládl všeobecný názor, že z tohoto úderu se Borgové už nevzpamatují.

Ale jako každá mocnost zahnaná na samý pokraj existence, vlivu a moci, bojují Borgové o přežití každým kouskem svého bytí. Nebude jim nic upřeno, nebude jim nic zakazováno, nikdo je už nepřipraví o dominanci nad celou Galaxií.

Vyšlo: 25.10.2017


Edice: Star Trek, Cyklus: Nová generace, část třetí

Už je to sedmnáct let, kdy kapitán Jean-Luc Picard převzal velení Enterprise. Tehdy ještě třídy Galaxy, s pořadovým označením D. Byla to pocta, které není rovno. Kapitáni všech předchozích lodí téhož jména vždy vstoupili do historie.

Dnes sedí Picard na můstku majestátní třídy Sovereign, s níž se posunul k písmenu E. A přestože se současná mise v systému Gorsash v ničem nepodobá výpravě na stanici Farpoint, byla to právě tato chvíle, kdy si ji živě vybavil. Byla to ta chvíle, kdy mu vše říkalo... Q.

Vyšlo: 30.08.2017 


Edice: Star Trek, Cyklus: Nová generace, část druhá

Enterprise-E je po všech opravách konečně schopná znovu vyletět do vesmíru. S odchodem prvního důstojníka Williama Rikera a poradkyně Deanny Troi musí kapitán Picard vybrat náhradu za své dva nejbližší poradce.

Nejvhodnějším kandidátem na novou "jedničku" je Worf - ten však funkci zatvrzele odmítá. Hvězdná flotila vyšle Enterprise na cvičný let, aby se nová posádka měla šanci pořádně seznámit.

Jenže ještě než odletí, zaslechne Picard ve své mysli něco, co už nikdy znovu slyšet nechtěl - volání Společenstva. Admirál Janewayová je přesvědčená, že Borgové jsou definitivně poraženi a nepředstavují tedy žádnou hrozbu. Jean-Luc však ví, že se admirál mýlí, a musí okamžitě jednat...


Byli jsme si blízcí, ty a já. Stále slyšíš naši píseň.

Vyšlo: 20.07.2017