en-Šťastné a hrůzostrašné: Antologie štědrovečerních hororů - Pavel Pecháček

27/01/2022

Dny se krátí a temnota nahrazuje veselí

Jsou Vánoce, pomalu se blíží Štědrý večer, všude ticho, klid, jen sníh se pomalu snáší na zem a svou čistotou zakrývá špatné zážitky uplynulého roku. Děti spí ve svých postýlkách a maminka s tatínkem dokončují přípravy a vyrovnávají pod stromeček poslední dárečky. Když tu najednou se ze sklepa ozve šramot a těžké kroky... na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby sklep nebyl prázdný a zamčený. Otec, hlava rodiny se statečně odebere po schodech dolů zkontrolovat, co že se to děje v jeho domě! Nikdy víc ho však už nikdo neuvidí.

Jó svátky, brána mezi světem živých a mrtvých se tenčí a kromě veselí je čas na prozření o své smrtelnosti. Duchové, démoni a zlí tvorové rodinné sešlosti neslaví, skrývají se ve stínech a je jim úplně jedno, jestli si právě pochutnáváte na vánoční šunce, řízku se salátem nebo cukrovinkách. Natahují své spáry zpod postelí, ukrývají se ve stínech vesele ozdobených stromečků a zabuší na vaše dveře ve chvíli, kdy to nejméně čekáte...

Takže, Šťastné a hrůzostrašné! Hou hou hou!


Je těžké přesně určit chvilku, kdy se zrodí strach, pokud jeho příčinu nemáme přímo před očima. Na hranici mysli se kupí pocity, vrstva z vrstvou, podobně jako se na hladině nehybné vody hromadí led, avšak často se to děje tak pozvolna, že to s určitostí vědomě nepoznáme. Posléze je však překročena hranice, kdy se nahromaděné pocity přerodí v jednoznačnou emoci a mysl si uvědomí, že se něco stalo.


Antologie hrůzostrašných povídek spisovatelů žijících na přelomu 19. a 20. století obsahuje celkem šest příběhů, které mají společného jmenovatele - Vánoce. Předně je třeba si uvědomit, že se jedná o povídky staré, mnohdy více než sto let, a tak dnešnímu čtenáři již možná hrůzostrašné nepřijdou, přeci jen, dnes máme hranice strachu posunuté někam jinam, například se již nebojíme bubáků, ale například finančního úřadu. V době svého vzniku však muselo jít o příběhy, při kterých tuhla krev v žilách, obličeje přítomných posluchačů ztrácely barvu a děti nedokázaly usnout až do Velikonoc. Přestože jsem se při jejich čtení "nebál", několikrát mi příjemně přeběhl mráz po zádech.

Přiznám se, že ani jednoho ze spisovatelů a spisovatelek, jejichž povídky byly do antalogie vybrány, neznám. Proto jsem byl velice zvědavý na jejich styl vyprávění. Domnívám se, že Pavel Pecháček (mimochodem super jméno, já jakožto Pavel Polcar zdravím "kolegu" se dvěma P), měl při výběru a překladu povídek šťastnou ruku. Nejstarší příběh zde je z roku 1861 a ten nejmladší pochází z roku 1947.

Pokud doufáte, že v knize narazíte na vraždícího Santa Clause nebo krvežíznivé skřítky, kteří místo na balení dárků používají lamely na škrcení zlobivých dětí, doufejte dál, takové příběhy ponecháme dnešním spisovatelům. V knize je strach vyobrazen ve své prapůvodní podobě, jedná se o strach z neznámého, otevírá se říše mrtvých a pověsti dokážou mnohdy děsit samy o sobě. Vánoce zde hrají spíše jakýsi dekorativní rámec, jelikož se všechny příběhy odehrávají v jejich období. Nastává tu tak příjemný kontrast mezi veselými svátky a děsivými událostmi.

Jak jsem již říkal, příjemně mě při čtení mrazilo a sem tam se vyskytla i husí kůže, autorům se totiž podařilo sugestivně vylíčit prostředí, ve kterém se vše odehrávalo, ať už se jedná o opuštěný dům, byt uprostřed města, sídlo u moře apod. Já jsem si nejvíce užíval onu dobu, do které povídky spadají, kdy lidé cestují v kočárech, jsou k sobě slušní, když se tedy zrovna nevraždí, a vše se zdá být takové upřímné.

Na knihu jsem narazil zcela náhodou, nezaznamenal jsem prakticky žádnou její propagaci, a tak doufám, že třeba zmínka o ní nahlodá některé čtenáře k jejímu přečtení, protože takových knížek je hrozně málo, a já se domnívám, že za přečtení rozhodně stojí. Skvěle knihu doplňují zcela dokonalé ilustrace, které začínají již na samotné obálce a pokračují u každé povídky. Na závěr jsou ještě uvedeny medailonky o těch, jež mají povídky na svědomí.

Zapalte si svíčku, zamkněte a zkontrolujte prostor za závěsy, kdo ví, co se tam může ukrývat.


Název: Šťastné a hrůzostrašné: Antologie štědrovečerních hororů
Uspořádal a přeložil: Pavel Pecháček
Nakladatelství: Malvern
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 124
ISBN/EAN: 978-80-7530-317-2