en-Stínové eso - Amanda Foody

25/04/2021

Nebezpečná hra: Kdo drží nejvyšší trumf? 

Pokud se do dvou měsíců nevrátím domů, jsem mrtvá.

Tento vzkaz dostala Enne Salta od své adoptivní matky Lourdes Alfero, která pře několika měsíci odjela do New Reynes a dosud se nevrátila. Enne se jí vypraví hledat. Sedmnáctiletá dáma přijíždí do města protkaného hazardem neposkvrněná jako kvítek bílé lilie. Čím déle ale ve městě setrvává, tím více se stává někým jiným. Aby přežila, musí hrát špinavou hru. Enne tak postupně zjišťuje, že celou dobu žila v nevědomosti a že její matka měla dvě tváře, tu, kterou ukazovala své adoptivní dceři, a tu, díky které přežívala v New Reynes.

New Reynes neboli Město hříchu je takové naše Las Vegas. Je plné kasin a pouličních gangů. Je třeba vědět, kam se můžete odvážit a kde už potřebujete nějaké zbraně, abyste vyvázli bez zranění a se všemi prsty na rukou. V New Reynes kasinům kralují dvě mocné rodiny - Augustinové a Torrenové - a ulice patří třem gangům - Železným, Zjizveným a Hrdličkám -, přičemž každý gang se specializuje na něco jiného. Ve městě vládne monopol zločinu, obchoduje se s drogami, se zbraněmi, padělky, s volty, které zde figurují jako platidlo, ale i s lidskými životy.


Všichni v tomhle městě dokonale ovládali umění pokerové tváře. Lhaní nebylo v New Reynes ani tak schopnost jako nezbytnost.


Po příjezdu do města Enne spoléhá na kapesního průvodce, který popisuje, kam jít a čemu se vyhnout. Stačí ale pouhá hodina, aby se namočila do problému. Její matka jí v dopise radila, aby vyhledala jakéhosi Leviho Glaisyera, který jí pomůže. Levi, osmnáctiletý mladík, vede partu Železných, naneštěstí je namočený v pořádným průšvihu a Enne mu nabízí "jízdenku", jak se z toho všeho vymotat.

Dokáže Enne ve Městě hříchu přežít dostatečně dlouho, aby našla svou matku?


Její průvodce se v jedné věci mýlil: Tím nejnebezpečnějším ve Městě hříchu nebylo lákání ke karetním stolkům a hrozby gangů. Bylo to vábení tajuplného úsměvu Leviho Glaisyera.


Stínové eso je první díl YA fantasy trilogie z nové série Stínová hra. Americká spisovatelka Amanda Foody čtenáře vtahuje do světa plného lží, intrik a nebezpečných her. Její svět je skvěle vymyšlený a do jisté míry i dobře propracovaný, i když pár mezer by se určitě našlo. Historie města je načrtnutá a postupně, jak plyne děj, odkrývána. Obyvatelé města mají na rukou krev Mizérů - členů královského rodu, kteří byli vyvražděni. Zajímavým prvkem jsou i různorodé talenty. Každý má nějaký talent, který se dělí na pokrevní, silnější, a odvislý, slabší. Dané nadání je zděděné po každém z rodičů. Enne má jako pokrevní talent tanec, její odvislý talent je aritmetický.

Kniha je vyprávěna ve třetí osobě, rozdělení kapitol je na pasáže z pohledu Enne a Leviho. Musím říct, že jsem si oba hlavní hrdiny velmi oblíbila. Z nejprve naivní Enne se postupně stává sebevědomá žena a z prostopášného Leviho člověk, jenž dodrží daný slib. Romantická linka je rozvíjena pomalu a s citem, u Enne jsem jejím pocitům rozuměla, avšak u Leviho to bylo trochu těžší, vzhledem k jeho nevázané minulosti. Krom ústřední dvojice mě zaujaly také postavy Loly a Jaca.


Její průvodce měl pravdu, pokud šlo o Město hříchu. Bylo morálně pokroucené. Bylo nechutné a prohnilé. Bylo zbarvené do černa až do nejhlubšího jádra.
Ale v jedné věci se průvodce mýlil - mýlil se v ní. Do New Reynes vstoupila křehká jako sklo. Dokonce se začala tříštit. Ale jak se ukázalo, pod vším prachem a střepy bylo cosi silnějšího, podstata, kterou není tak snadné rozbít.

Bohužel zde musím zmínit, že zážitek z knihy mi kazilo nadměrné množství chyb, které převažovaly zejména v druhé části příběhu - spojená slova bez mezer, zdvojena slova, prohozený slovosled či nadbytečné mezery. Obvykle pár chybek v knihách neřeším, ale zrovna u tohoto titulu, který je jinak opravdu skvělým příběhem, mi to bylo líto.

Stínové eso je akčním dobrodružstvím plným honiček, návštěv velkolepých kasin i temných městských zákoutí. Život ve městě znamená každodenní boj o přežití. Čtenář mimo jiné zakusí i magii skrytou v kartách. V New Reynes se hrají nejrůznější hry, ale tzv. Stínová hra vzbuzuje v lidech strach. Pozvánka do hry obvykle znamená jistou smrt.


"Nikdo nemůže vyhrát Stínovou hru," řekla Lola.
"Nikdo asi nechce, abys věděla, že se to někomu podařilo," odsekl Levi. Jeho hlas byl ochraptělý, skoro lehkovážný. "Není hra, která by nešla vyhrát."

Závěr byl napínavý a skvěle vygradovaný. Už teď se nemůžu dočkat pokračování, které nutně potřebuji. Stínové eso se jistě zalíbí všem příznivcům fantasy a YA literatury. Jste připraveni hrát?


Název: Stínové eso
Originální název: The Ace of Shades
Autor: Amanda Foody
Překlad: Barbora Matýsková
Nakladatelství: King Cool
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 424
ISBN/EAN: 978-80-7642-065-6


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.