en-Stratiť, no vyhrať -  Kristína Doktorová

03/08/2017

Vítězství má mnoho podob

Rychlost. Adrenalin. Touha po vítězství. To vše se odehrává na trati F1. Titul chce získat každý. Cesta za ním ovšem není žádná procházka růžovou zahradou, ale spousta dřiny. Dceři lorda Edwarda Allisona, Christie, se naskytne obrovská příležitost. Může znovu obnovit upadající slávu SuccsLion F1 Racing Team a dovést ho až k titulu. Nejprve je však potřeba sestavit nový spolehlivý tým.

Je pravda, že každý neúspech človeka posúva ďalej a formuje ho? No tak potom by mňa za posledné roky musel vytvarovať do diamantu. Namiesto diamantu pred zrkadlom stála silná a nezlomná žena, ktorá si šla za svojim cieľom.

Christina má rok na to, aby dokázala, že ví, co dělá. Od toho, aby formulovému týmu SuccsLion navrátila jeho lesk a slávu, ji nic neodradí. Začíná vše budovat od úplného základu s novým managementem a s novým závodním týmem. Získává také skvělého jezdce Leonarda Benetta, který odešel z konkurenčního týmu, což je pro Christinu dar přímo z nebes.

Christina si jde za svým cílem a ačkoli to mnozí zpochybňují, tak nepřestává věřit v úspěch. Do karet jí také hraje to, že je bývalou profesionální jezdkyní, tudíž tak může uplatňovat svoje zkušenosti. Je sebevědomou ženou v mužském světě F1, kterou by ostatní neměli jen tak podceňovat.

Komplikace se vyskytují jak v pracovním, tak i v osobním životě. Christina má se svým snoubencem odtažitý vztah. Necítí od něj dostatečnou podporu v tom, co dělá. Její snoubenec pro to nemá pochopení. Její sympatie si začíná získávat Leonard a z profesní roviny se jejich vztah posouvá do roviny osobní.

Podaří se Christině dostát svému slovu? Získá SuccsLion titul F1? Vyrovná se Christina se svojí minulostí? Začne znovu jezdit?

"Víťazi nie sú tí, čo nikdy neprehrali, ale tí, čo sa nikdy nevzdali." Hľadel mi do očí. Snažil sa mi posielať energiu, ale neviem, či to bolo účinné. "Rozumieš mi?" So zavretými očami som prikývla. "My nemusíme vyhrať ani prehrať. Teba nemusí trápiť, čo si o tebe myslia alebo aké majú ľudia očakávania. Vyser sa na nich. Ja, ty a celý tím si ideme svoje. Môžeme len prekvapiť." Prikývla som.

Kniha nás zavadí do světa F1. Je sportovním románem, který věrohodně a detailně popisuje akci na trati a vše okolo toho. Ukazuje nám konkurenční boj jednotlivých monopostů, i když pouze fiktivních. Provádí nás tiskovými konferencemi, kde se řeší skutečné problémy stájí F1.

Tento svět je pro mě naprosto neznámý, ale díky knize jsem si připadala, že jsem jeho součástí. Autorka nás umí svým stylem psaní vtáhnout přímo do víru dění. Jako laika mě moc potěšil slovníček na konci knihy, který mi pomohl se zorientovat v terminologii a díky němu jsem se dozvěděla zase něco nového.

Na facebookových stránkách (odkaz najdete zde) naleznete bonusové materiály ke knize. Jedná se o doplňující pasáže (spin-offy), které obohacují příběh a doplňují ho. Můžeme tak být svědky prvního setkání Christininých rodičů, můžeme vidět, jak Christina zazářila při své úplně první jízdě na motokárách a mnoho dalšího. Tyto texty mi udělali obrovskou radost, protože jsem se s postavami a závoděním po dočtení knihy ještě nemusela definitivně rozloučit.

Je opravdu těžké zde něco vytýkat, ale přeci jenom bych jednu věc zmínila. Chápu, že Christina neměla se snoubencem ideální vztah, ale přese všechno ho milovala. Nechápu proto její rychlý přelet citů na Leonarda, který na mě působil jaksi nepřirozeně.

Stratiť, no vyhrať je debutem mladé autorky Kristíny Doktorové. Kristína píše o tom, co je jí dobře známé, což její text jen a jen potvrzuje. Plynule vše popisuje a dynamicky líčí. Příběh je jak pro ženy, tak i pro muže. Doufejme, že se v budoucnu můžeme od autorky dočkat dalšího díla.


Název: Stratiť, no vyhrať
Autor: Kristína Doktorová
Nakladatelství: Art Floyd
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 466
ISBN/EAN: 978-80-89889-03-7

Za knihu mnohokrát děkujeme autorce.