en-Strážce nádrže - Zdeněk Svěrák

06/01/2019

Vážený pane řediteli... 

Jiří Smrček je strážce vodní nádrže s krásným českým jménem - Magda. Nikoli, že pouze pracuje jako strážce nádrže, on jím prostě je. Tuto svou úlohu bere jako životní poslání a je důležité říci, že vykonává tuto činnost skutečně svědomitě, a to již více než čtvrt století! Nový příběh z pera Zdeňka Svěráka přináší čtenářům nakladatelství Cosmopolis.

Pan Smrček se ve svých dopisech, pravidelně píšících řediteli povodí, noří do svých vzpomínek, jež jsou za dobu jeho života pestré a hluboké. Seznamuje čtenáře s vybranými postavami upnutými k místu, kde se přehrada nachází, nebo k životu hlavního "hrdiny". Vzpomíná na dobu protržení hráze Hedviky, na dobu komunismu, na tajnou Chruščovovu zprávu a ke čtenáři se tak dostávají informace, které by vlastně ani v takto útlé knížce nečekal. Dopisy pana Smrčka rozhodně nejsou jen informace shrnující situaci na přehradě, ale jedná se o hořkosladké poznatky ze života jednoho vlastně úplně neobyčejně obyčejného muže.

Když se tajná zpráva stala veřejnou, dala se do pohybu lavina. Říkalo se tomu milosrdně odhalení kultu osobnosti, ale bylo to přiznání křivd, gulagů a inscenovaných procesů. Horkokrevní Maďaři nabyli dojmu, že přišel čas zbavit se okovů, a povstali. Ale takhle Nikita Chruščov ty svoje změny nemyslel a poslal na ně tanky, aby se vědělo, že tudy cesta nevede.

Pan Smrček popisuje všední zážitky s grácií a velice poutavě, nutno podotknout, že jeho poodhalení kolonoskopie je kouzelné! Ať při ní zažíváte utrpení jakékoli, vězte, že po ní vám bude vše připadat taaaaak krásné! Jednoho dne však dostane úkol, s nímž si ani on neví rady - má za sebe najít náhradu...

O autorovi se snad ani "není nutno, není nutno" rozepisovat. Zdeňka Svěráka zná snad každý od nejmenších po ty nejstarší, a pokud ne - tak hanba! Tentokrát svým typickým vypravěčským umem, přinesl čtenáři hořkosladký, úsměvný příběh, který toho na bezmála sto stranách skrývá hrozně moc!

Kniha je psána v dopisech, a tak nečekejte žádné sáhodlouhé rozhovory, přímá řeč se v knize prakticky nevyskytuje, vše je popsáno z pohledu pana Smrčka. Každý dopis začíná úvodem Vážený pane řediteli a stejně tak rozloučení je vždy uctivé, kdy v drtivé většině případů neopomene popřát zdraví řediteli i jeho paní. Text doplňují ilustrace, kterých sice není mnoho, ale příjemně příběh doplňují.

Knížky pana Svěráka vždy působí jako takové pohlazení po duši. Ne vždy končí šťastně, ale vždy jsou úsměvné a velice laskavé. Knihu bych doporučil nejen starším čtenářům, ale i těm mladším. Příběh přináší zajímavé informace, není náročný a sem tam se v něm ukrývá i nějaké to ponaučení.

Název: Strážce nádrže
Autor: Zdeněk Svěrák
Nakladatelství: Cosmopolis/ Grada
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 96
ISBN/EAN: 978-80-247-4184-0

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Cosmopolis/Grada.