en-Štvanice - Lucy Foley

27/03/2021

Tradice se neporušují...

 ... ale někdy by měly. Parta přátel tak jako každý rok mezi svátky vyráží společně oslavit silvestra. Tentokrát se cílovou destinací stala luxusní chata, která se nachází na odlehlém místě ve Skotské vysočině. Nic ale neprobíhá tak, jak by mělo a vše nakonec vyvrcholí smrtí jednoho z nich.

Každý z přátel hraje svou roli, která mu byla přisouzena v minulosti - vtipálek, uťápnutá, kráska apod. - člověk se ale mění, a i postavy v knize si během let prošly určitou tranformací a staly se z nich úplně jiní lidé. Co je tedy drží pohromadě? Setrvačnost? Skupinka věří tomu, že tato silvestrovská party utuží jejich vztahy. Pravdou ale je, že je navždy rozdělí.

Když hajný nalezne v lesích mrtvé tělo, je zřejmé, že už nic nebude jako dřív. Podle známek zranění to vypadá, že šlo o vraždu. Co je ale ještě horší, vrah musí být někde blízko. Je to někdo z úzkého kruhu přátel, z personálu, nebo je to dílo rozparovače z vysočiny, který má na kontě už několik zářezů? Situace je tísnivá, nepomáhá ani fakt, že je sněhová bouře úplně odřízla. Nikdo nemůže pryč, nikdo nemůže k nim.

"Lidé jsou lovci, je to zakódované v naší DNA. Potřebujeme najít způsob, jak si takovou potřebu vybít. Je to touha po krvi."

Kniha pěkně vykresluje psychologické profily postav a odkrývá nám jejich vzájemné vztahy, tajemství a touhy. Díky střídání vypravěčů jednotlivých kapitol se čtenáři nabízí pohled z různých úhlů. Ne všichni mi byli sympatičtí, ale moc mě bavilo odhalovat tu stranu jejich osobnosti, kterou navenek neukazují. Všichni se určitým způsobem přetvařují a "velká přátelství" nejsou zase tak velká, jak se na první pohled zdá.

Vedlejší dějovou linii tvoří příběh hajného a manažerky, kteří mají hosty na starosti. Místy mi jejich vyprávění přišlo i poutavější. Kdo by chtěl dobrovolně skončit na odlehlém místě bez známek civilizace? Proč se skrývají před světem?

Od knihy jsem očekávala trochu více detektivky a o něco méně psychologie, ale myslím si, že i když autorka svoje vyprávění vystavěla na minulosti jednotlivých postav, bylo to stále čtivé a místy i napínavé. Škoda, že nebyl více využit potenciál místa dějiště, kniha se snaží za každou cenu šokovat, někdy se jí to daří, jindy už zas tolik ne.

Na to, že je Štvanice autorčiným debutem, to nebylo vůbec špatné. Ústředním námětem jsou mezilidské vztahy a pátrání po vrahovi je až na druhé koleji. Kdyby měla kniha o sto stránek méně, nic by se nestalo, aspoň by ubylo vycpávkových pasáží. Štvanice se četla dobře, ale bohužel ve mně nezanechala silný pocit. Co bych ráda vyzdvihla, je nádherná minimalistická obálka, která zaujme na první pohled.

Knihu bych doporučila všem milovníkům psychologických thrillerů a těm, které baví více vypravěčů příběhu.


Název: Štvanice
Originální název: The Hunting Party
Autor: Lucy Foley
Překlad: Dana Křepelová
Nakladatelství: Vendeta
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 360
ISBN/EAN: 978-80-7642-527-9Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.