en-Svět podle Agnes - Život s Mnichem - Agnes Pechová

03/01/2022

Domácí rodeo s Agnes pokračuje

Agnes je manželka, matka dvou dětí, majitelka tří psů a kocoura. Někdo by si mohl pomyslet, že je toho na jednoho člověka až příliš, ale opak je pravdou. Agnes svou rodinu miluje a k životu se staví se vztyčenou hlavou a obvykle se sklenkou dobrého vína.

Zatímco někteří se trapasům snaží vyhnout, Agnes se do roztodivných situací, ačkoli nechtěně, řítí střemhlav pořád, a když se něco neustále opakuje, člověk si už zkrátka zvykne. Kombinace manžela coby mistra bojových umění, kluka v pubertě, malého mimina a malé domácí zoologické zahrady je občas dost na průstřel hlavy. Rodinu navíc čeká obrovská změna - z Prahy se stěhují na venkov, na odlehlý statek na Vysočině. To teprve začíná to pravé dobrodružství.

Jaké příhody je potkají? Bude to komedie, nebo tragédie? Agnes Pechová vás zve na svou jízdu další životní etapou. Přidáte se?


Takže čuby štěkaj, perou se navzájem u plotu o to, kdo bude hlavní štěkač na kolemjdoucí. Mimino se klasicky ochomejtá kolem jezírka a na pískoviště dlabe. Poprvé mě rozhodila sms od Mnicha, že už tu skoro bude a ať si hezky užiju opalovačku. Četla jsem to asi 3x, než mi došlo, že se domnívá, že s Miminem má někdo čas se opalovat. Nechala jsem to bejt a byla jsem milá.


Svět podle Agnes: Život s Mnichem je druhým titulem spisovatelky, která píše pod pseudonymem Agnes Pechová. Předchozí knihu Svět podle Agnes jsem nečetla a vůbec ničemu to nevadilo. Návaznost je volná, čtenář prostě skočí do nějakého životního období a na chvilku se usídlí v domě jedné bláznivé rodiny, u které není o úsměvné situace nouze.

Kniha obsahuje několik historek ze života Agnes, obvykle se jedná o krátké příběhy, někdy dokonce i o pár vět. Forma evokuje deníkové zápisky, občas bývá na konci i nějaká ta pointa.


Jinak celej den ve znamení PéElka, BéEnElka a VéDéčka.
*PL - Prázdná Lednice
*BNL - Bordel Na Lince
*VD - Víno Došlo

Uprostřed knihy se nachází zhruba 40 stránek na křídovém papíře, zde jsou fotografie Agnes, její rodiny a zvířecích společníků, přičemž každá fotka má vtipný komentář a velice dobře ilustruje prostředí, do kterého kniha čtenáře zavádí. Agnes se nebere vážně, umí si ze sebe udělat legraci a světu sděluje své zážitky bezprostředně, takže má čtenář pocit, jako by se bavil se svou kamarádkou.

Po jazykové stránce je text psán jednoduše. Je zde představena jedna rodina a nejedná se o raketové inženýry ani o jaderné fyziky, jsou prostě jako my všichni. Je to milé, vtipné, někdy roztomilé, někdy pohoršující... je to prostě ze života. Jen jednu věc bych chtěla vytknout. Přestože pro mě užívání vulgarismů nebývá obvykle pohoršující, tak v této knize mi to přišlo místy již dosti přehnané, chápu, že to je pro autorku zřejmě jistá forma sebeprezentace, ale domnívám se, že všeho moc škodí. Autor může psát vtipně i sprostě, ale nesmí to překonat určitou mez.

Když bych to měla shrnout, tak ne všechny historky byly výborné, některé byly zkrátka slabší, na druhou stranu je někdy zapotřebí, aby si i bránice od smíchu odpočinula. Pokud hledáte humorné dílo pro dospělé, pak by Agnes mohla splnit vaše požadavky. Za mě se jednalo o lepší průměr. Pokud od autorky v budoucnu vyjde něco dalšího, ráda si to přečtu a dost možná sáhnu i po minulé knize.


Název: Svět podle Agnes: Život s Mnichem
Autor: Agnes Pechová
Nakladatelství: Rosier
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 206
ISBN: 978-80-908161-5-2


Za zaslání recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství Rosier.