en-Tajemné cesty parfémů - Cristina Caboniová

06/02/2018

Voňavá cesta za nalezením rodinného odkazu

Elena se ocitá na životní křižovatce. Po zjištění, že ji snoubenec podvádí se Eleně zhroutí celý svět. Pevnou půdu pod nohama nalézá, když se opět začne věnovat rodinnému řemeslu. Její babička ji odmalička učila, jak správně vnímat vůně a dokázat je zkombinovat tak, aby vytvořili něco jedinečného. Toto zasvěcení do světa vůní se Eleně hodilo při jejím dalším studiu, kdy pokračovala v oboru parfémářství. Ovšem s parfémy má spojené i špatné vzpomínky týkající se její matky. Dokáže se Elena přenést přes minulost? Naučí se mít opět radost ze života?

Elena začne pracovat v Paříži u prestižní firmy a její dovednosti udělají na zákazníky obrovský dojem. Elenina pověst se začne šířit. Lidé ji začnou vyhledávat, protože jedině ona dokáže vyhovět kladeným požadavkům, zvládá totiž uspokojit i ty nejnáročnější zákazníky.

Vůně je cesta. Následovat ji znamená objevit vlastní duši.

Tajemné cesty parfémů je debutem italské autorky Cristini Caboni. A opravdu při čtení knihy pociťujete srdečnost, ale i temperamentnost vlastní Italům. Elena je toho zosobněním, především také svým šarmem a vlídností. Hlavní postava je povahově komplikovaná, otevírá se málokomu, také je velmi tvrdohlavá. Celá kniha se točí okolo tří postav. První z nich je již zmiňovaná Elena Rossini, která se z Florencie stěhuje do Paříže, do města světel, aby zde nalezla nový začátek. Druhou postavou je její nejlepší přítelkyně Monique. Je to právě ona, kdo Eleně zajistí místo v uznávané pařížské parfumerii. Monique si prochází komplikovaným vztahem s mužem, který všechny okolo využívá ke svým vlastním úspěchům a na druhé nebere ohledy. Znovu a znovu mu však podléhá, vztah s ním ji však psychicky ničí. Poslední postavou příběhu je uzavřený pěstitel růží Caillen McLean. Cail vstupuje do Elenina života a vnáší do něj radost a naději. Tyto tři perspektivy se střídají a prolínají. Největší prostor je samozřejmě věnovaný Eleně, okolo které se celý příběh točí, možnost nahlédnout do myšlenek dalších postav je ale také velmi vítaná. Příběh tím získává na hloubce a zajímavosti.

Provedení knihy je moc pěkné. Příběh je členěn do kapitol, kdy je každá z nich uvedena některou vůní - esence květin, dřev, ovoce a dalších. Ke každé vůni je přiřazen i její účinek a vliv na člověka a jeho pocitovou stránku. Charakteristiky jsou doprovázeny ilustracemi jednotlivých surovin. Na konci knihy se nalézá slovník esencí, který je rozdělen podle druhů a opět je k nim v krátkosti něco řečeno.

Autorka píše čtivým stylem, ale některé pasáže byly zdlouhavé a mnoho se v nich nedělo. Pokud by kniha měla méně stránek, uvítala bych to a více tak knize propadla. Takto je třeba se pročíst přes pasáže, které jsou sice zajímavé, ale s příběhem moc nepohnou kupředu.

Přiznám se, že jsem přesně nevěděla, co od knihy, která se tematicky věnuje parfémům, očekávat. Nejspíš jsem si myslela, že se jedná o další romantický příběh z mnoha, kde budou parfémy stát někde v pozadí. Omyl! Romantická linka tam je, to ano, ale samotné vůně a hledání Dokonalého parfému stojí výše. Elenina rodinná tradice, odkaz Dokonalého parfému, výroba parfémů a významy jednotlivých vůní, to vše vám kniha nabízí. Na samotnou přípravu parfémů se podíváme i z odborného hlediska, takže pro mě jako pro laika byla tato exkurze do světa vůní velmi poučná. Překvapilo mě, jakými různými způsoby se dá psát o něčem abstraktním jako je vůně. Zároveň je kniha i o hledání sebe sama, o hledání štěstí a naplnění.

Zamyslela jsem se i nad přístupem užívání parfému. Parfém je naší každodenní součástí a bereme ho jako samozřejmost. Vědomí, že vůně o nás vypráví a vytváří spletitou cestu naší osobnosti a odhalují nás, je něco neuvěřitelného. Elena má obrovský dar a dokáže vytvářet parfémy přímo "na míru". Její nadání je naprosto úžasné. Ve svých parfémech dokáže zhmotnit skrytá přání a touhy, vyzdvihnout člověka a poukázat na jeho výjimečnost.

Jste i vy připraveni na voňavou exkurzi?

Název: Tajemné cesty parfémů
Originální název: Il Sentiero dei Profumi
Autor: Cristina Caboni
Překlad: Hana Voráčová
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 376
ISBN/EAN: 978-80-7565-185-3

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Jota.