en-Tisíc dokonalých tónů - C. G. Drews

22/08/2019

Hudba, která ubližuje 

Jak by vám bylo, kdyby se váš koníček, to, co milujete, změnilo v každodenní povinnost a byli jste do toho nuceni? Nejspíš byste to už nechtěli dělat. Beck Keverich však nemá na vybranou. Každý den usedá ke klavíru a každý den se snaží dosáhnout co nejlepších výsledků, aby uspokojil svou matku, která si skrze něho plní vlastní sny.

Beckova matka byla výborná klavíristka, pak však onemocněla, a celá její kariéra tím nabrala sestupnou tendenci. Hudba tvořila celý její život a bez ní není nic. Tragédie ji proměnila v bezcitnou a nemilosrdnou ženu, která se nehodlá vzdát. Její posedlost je až chorobná a k násilí nemá příliš daleko. Patnáctiletý Beck nedokáže matce odporovat, v duchu ji nazývá jako Maestra, navíc musí před ní chránit jeho malou sestřičku Joey, která nesmí poznat matčinu krutost v podobě fyzických trestů, které Beck zakouší vždy, když se mu něco nepovede.

Jednoho dne však do Beckova života jako zjevení vstoupí dívka jménem Augusta a on poznává, jaké to je mít kamarádku. Augusta je veselá, starostlivá a milá a všem okolo sebe pomáhá. Pořád se točí okolo Becka, který její společnost nejprve odmítá, poté ji však začne sám vyhledávat, protože zjistí, že s ní pociťuje něco jako štěstí, pocit, na který téměř zapomněl. Navíc se v něm probudí touha skládat vlastní hudbu, která žije v jeho nitru a jež byla po dlouho dobu uzamknuta. Krok ke změně za Becka však neudělá nikdo jiný, musí se k němu odhodlat sám. Dokáže s tím něco udělat?

Nikdy předtím nevěnoval pozornost ničemu jinému než hudbě. Šestnáctinám a chromatickým stupnicím, Lisztovi a Rachmaninovovi a Chopinovi. Hudbě, kterou byl nucen hrát, a hudbě, kterou by mohl skládat. To je jeho jazyk, jeho centrum pozornosti, jeho život. Nikdy předtím se na hvězdy nedíval, nikdy si neuvědomil, jak jsou ohromující.

Tematicky je kniha na tak malém počtu stran skutečně bohatá. Je zde popisováno domácí násilí, rodinné vztahy, přátelství, nenaplněné sny i sny, co se plní, láska i nenávist, a to nejen k hudbě. Příběh je prosycen vnitřním Beckovým rozpoložením, takže je možno téměř hmatatelně vnímat jeho pocity bezmoci, utrpení, smutku a beznaděje. Ve čtenáři příběh zanechá obrovskou emoční stopu. Velmi silný je popis samotného domácího týrání ve vztahu matka a dítě, je to zas trochu něco jiného než násilí mezi partnery, s nímž je možné se v knihách setkávat častěji.

Postavy v knize jsou vykresleny velice uvěřitelně, také volba jejich povah a jejich originální ztvárnění povyšuje tuto Young Adult knihu na vyšší příčku. Co mi přišlo škoda bylo, že je celý děj vyprávěn ve třetí osobě, kdyby to vše bylo podáno z perspektivy Becka, jednalo by se o úžasnou výpověď. I přesto kniha zanechá dojem.

Máš větší cenu než tisíc dokonalých tónů.

Grafické provedení knihy je opravdu povedené. Na obálce a na začátku každé kapitoly je vyobrazena kresba motýla. V člověku to evokuje krásu a možnost útěku, než je lapen.

Australská autorka C. G. Drews vydala Tisíc dokonalých tónů jako svoji prvotinu v roce 2018. Rok poté vyšla v originále její druhá kniha The Boy Who Steals Houses. Pevně věřím, že se časem dočkáme českého překladu.

Název: Tisíc dokonalých tónů
Originální název: A Thousand Perfect Notes
Autor: C. G. Drews
Překlad: Runka Žaludová
Nakladatelství: #booklab
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 240
ISBN/EAN: 978-80-7529-785-3


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství #booklab/Slovart