en-To se může stát jen ve filmu - Holly Bourne

13/09/2020

Může být láska jako vystřižená z filmového plátna? 

Na každou knihu od Holly Bourne se neskutečně moc těším, její humorné podání, které je kombinované i hrou na jemnou strunu čtenáře, je prostě dokonalé. Královna Young Adult literatury se ve své knize To se může stát jen ve filmu rozhodla podívat na to, jak vlastně vypadá opravdová láska.

Není se absolutně čemu divit, že má Audrey negativní pohled na lásku - manželství jejích rodičů se rozpadlo, otec si našel jinou ženu a psychika matky šla totálně do kopru, s Audrey se navíc dost ošklivým způsobem rozešel přítel. Dívka chce trávit doma se svou matkou co nejméně času, a tak chodí na brigádu do místního kina, kde se seznámí Harrym, který má filmařské ambice. To ještě neměla ani ponětí, že bude obsazena do jeho filmu do role zombie nevěsty.

Založila jsem si ruce na hrudi. "To je prostý. Ženy ve většině romantických filmů nejsou realistický." ... Nikdy se nevztekají a nedělají problémy a na nikom nevisí a nikdy netrpí nadýmáním a nenosí neladící spodní prádlo a nemají celulitidu a nikdy nechtějí mít sex jen potmě, protože se stydí za svoje břicho. A i kdyby se vztekaly a dělaly problémy, je to vždy něco, co se na konci filmu SPRAVÍ, protože je nějakej kluk s dokonale vyrýsovanými bicepsy políbí v dešti."

Postavy v knize se zajímají o filmy a filmování - Audrey píše seminárku o vlivu romantických filmů, Harry točí zombie film a oba pracují v kině. Blíž zdroji být už ani nemohou. Prostředí, které autorka zvolila, je neotřelé a moc mě bavilo. Přiznám se i bez mučení, že patřím mezi milovnice romantických filmů. Vždycky brečím u Titaniku, směji se u Když Harry potkal Sally nebo si nedokážu představit Vánoce bez Lásky nebeské, a to je jen zlomek. Hrozně moc mě potěšil seznam na konci knihy deseti oblíbených filmů samotné autorky, které ji nějakým způsobem ovlivnily, nechala jsem se jím inspirovat a doplnila si filmové mezery.

Knihy Holly Bourne mají přidanou hodnotu, jsou chytré, vtipné, nadčasové a především se odlišují od jiných současných titulů svou nekonvenčností. Autorka si vybere vždy aktuální problematiku, kterou nenásilně zakomponuje do svého příběhu, čtenářům předává vždy nějaké poselství, jiný pohled na přístup k životu a na fungování mezilidských vztahů. V příběhu je opět mnoho metafor, které svou výstižností čtenáře kolikrát dost pobaví. Knihy této autorky by se rozhodně měly číst.

Ačkoli to není lehké téma, tak rozvod rodičů byl v knize popsán poměrně realisticky, až jsem z toho chvilkami pociťovala úzkost, ale ne vždy se životem proplouvá na růžovém obláčku z cukrové vaty, občas pociťujeme i hořkost. Sledovala jsem, jak Audrey pomalu dochází, jak se věci skutečně mají, a že to nikdy už nebude stejné. K lásce je v knize celkově přistupováno zcela odlišně, než jak je čtenář v klasických youngadultovkách zvyklý, a ten konec... Ten mě zdrtil, ale zároveň i potěšil, protože se vymykal všem klišé.

Tip: Do čtení se pusťte s mísou plnou popcornu, přijde k chuti. Já už slintala jen při pohledu na samotnou obálku.


A co vy, patříte mezi nenapravitelné romantiky?


Název: To se může stát jen ve filmu
Originální název: It Only Happens in the Movies
Autor: Holly Bourne
Překlad: Romana Bičíková
Nakladatelství: #BOOKLAB
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 410
ISBN/EAN: 978-80-7529-779-2


 Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství #BOOKLAB/Slovart.