en-Třináctkrát proto -        Jay Asher

26/11/2017

Pokud posloucháš tyhle pásky, jsi jedním z důvodů i ty 

Clay Jensen jednoho krásného dne najde přede dveřmi záhadný balíček. Balíček bez zpáteční adresy. Kdo z nás by nebyl zvědavý, co je uvnitř? Po rozbalení se mu naskytne pohled na krabici od bot, v níž je sedm magnetofonových pásek. Kdo je v dnešní době ještě poslouchá? Clay si sežene přehrávač a zapne přehrávání kazety č. 1. Z přehrávače se ozve hlas Hannah Bakerové. Dívky, která před dvěma týdny spáchala sebevraždu...

Hannah byla na škole nová. Její nejlepší kamarádka Kat se odstěhovala, a tak zůstala ve městě sama. Postupně si však nalezla přátele, ale nic netrvá věčně. Navíc stačí malá lež a po celé škole se rozšíří fáma. Z nevinné pusy se stane něco úplně jiného a nahlížení na člověka se tak může rapidně změnit.

Sedm oboustranných kazet, třináct příběhů, třináct důvodů proč. Každá strana je o jednom člověku, který Hannah nějakým způsobem ranil. Dotyčný si to třeba nemusel ani uvědomit, ale jak se postupně vše navalovalo a stupňovalo, tak s ohlédnutím zpátky, i ty nejmenší křivdy vedly k její smrti. Hannah vypráví svůj příběh a odkrývá pravdy, které by se nemusely všem zamlouvat.

Clayovi nezbývá nic jiného než si všechny kazety poslechnout, aby zjistil pravdu. Pravdu o dívce, kterou miloval. Pravdu o lidech, s nimiž se denně potkává ve škole. Pravdu o sobě...

Ahoj, kluci a holky. Tady je Hannah Bakerová. Živá a stereo. Už žádný kamarádství na oplátku. Žádný další fámy. A tentokrát... tentokrát už od nikoho absolutně nic nechci.

Autorem knihy Třináckrát proto je americký spisovatel Jay Asher. Kniha u nás poprvé vyšla v roce 2009 a letos vychází v druhém vydání. U čtenářů si příběh Hannah Bakerová získal značnou oblibu a právem. Jedná se totiž o dílo, které se zabývá vážnými tématy a nebojí se o nich mluvit. Dílo, které mnohým ukáže smýšlení mládeže v kritickém věku jejich vývoje, kdy je pro ně všechno naprosto důležité a jakékoliv přešlapy berou katastroficky. Teenagerům by se mělo více naslouchat a dát jim příležitost se otevřít a mluvit o svých trápeních.

Středoškoláci jsou ke svým vrstevníkům kolikrát hodně zlí a pokud člověk nemá dostatečně silnou osobnost, stává se obětí šikany. Období na střední škole je přitom pro vývoj člověka a pro jeho dospívání velmi důležité. Právě zde se modeluje jeho charakter a pohled, jak bude k věcem přistupovat. Nikdo nás už nedrží za ručičku a my se začínáme postupně osamostatňovat.

O závažných tématech, jakými jsou šikana, znásilnění a sebevražda, se strašně těžko mluví. Většinou se tomu lidé vyhýbají, a to je kámen úrazu. O těchto věcech by se mělo mluvit. Měly by se ukázat lidem, aby pochopili, proč se to všechno vlastně děje. Rozhodně by to nemělo být tabu, naopak vše ukázat naprosto otevřeně. Tím by se docílilo, že by se tomu předcházelo a lidé by se pokoušeli vyhledávat jakoukoliv pomoc u svého okolí, které by nebylo k takovému volání hluché.

Uvědomuji si, že předchozí odstavce jsou diskutabilní, proto bych se v tom nerada pouštěla do větší hloubky, přestože je to téma velmi nosné.

Postava Hannah v knize vystupuje pouze skrze kazety. Její příběh spolu s jejím hlasem ožívá a Clay ho sleduje z první řady. Jezdí po městě, které se stává na jednu noc jevištěm, a sleduje jednotlivé nitky, které ho dovedou až na konec.

Narazila jsem na názory, že je postava Hannah hysterická a přehnaně dramatická. To, co se jí stalo, nebylo přeci tak vážné, že šlo většinou o blbosti (alespoň ze začátku). A to je právě to. Je třeba si uvědomit, že psychické soužení je mnohonásobně horší než fyzická bolest. Pro Hannah byly všechny věci důležité, a navíc zde fungoval efekt sněhové koule, až se to pro ni stalo naprosto nesnesitelným. Téměř většina z nás si zažila na škole nějaký druh šikany, posměchy a naschvály, takže není tak obtížné s postavou soucítit.

Určitě bych vytkla to, že charaktery ostatních postav nebyly příliš rozvinuté. Na vše nahlížíme pouze z perspektivy Hannah a Claye a to prostě nestačí. Postavy jsou z něčeho nařčeny a odsouzeny a nemají už prostor pro obhajobu svých činů. Podle knihy byl natočen i seriál, který je v mnoha ohledech lepší. Je tam více prostoru pro další postavy a příběh se tak více prohlubuje.

Třináckrát proto není jednoduché čtení. Zvláště ke konci, kdy vše gradovalo se kniha stávala více depresivní. Přesto mě kniha při prvním čtení naprosto ohromila. Přečtla jsem si ji proto znovu, abych si utřídila názory. Závěr knihy nám po tom všem dává naději.

Název: Třináctkrát proto
Originální název: Thirteen Reasons Why
Autor: Jay Asher
Překlad: Lumír Mikulka
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2017
Vydání: 2.
Počet stran: 224
ISBN/EAN: 978-80-7544-419-6