en-Už teď jsi mrtvá - Sharon J. Bolton

28/01/2019

Viděli vraždu, tak musí zemřít 

Jessica připraví pro svou sestru Isabelu k jejím čtyřicátým narozeninám let balónem. Ani jeden ze třinácti účastníků výletu však nemohl vědět, že zážitek pro ně bude osudným. Pasažéři balónu totiž ze vzduchu spatří muže, jenž před jejich očima zabíjí ženu. Byli svědky vraždy, teď musí zaplatit životem i oni.

Jakmile dívka muže uviděla, přikrčila se a sepjala ruce nad hlavou.
"Co?" chtěla vědět Isabel.
"To je neuvěřitelný! Je to on!"
"Kdo? Ty toho muže znáš, Jess?"

Balón se dlouho ve vzduchu neudrží a do několika minut ztroskotá. Někteří to nepřežijí, jiní jsou zranění. Jessica přežije, ale vrah ji pronásleduje a cestou se zbavuje všech přeživších a stop, které by na něj mohly ukázat. Jessica se neodvažuje nikomu věřit, a tak závodí s časem, ale vrah podivnou shodou náhod pokaždé přesně ví, kde se nachází. Co je to za muže a jaké tajemství skrývá?

Jak už to u Domina bývá často zvykem, tak je kniha rozdělena do tří částí. Navíc je děj ještě členěn do jednotlivých časových úseků. Máme zde jak děj přítomný, který se odehrává v rozmezí pár dní, tak i flashbacky do minulosti, kdy první mapuje události před dvaceti osmi lety a my se tak postupně dostáváme až do současného dění. Ve flashbaccích můžeme sledovat vztah Jess a její sestry od dětství, vstupu Isabel do kláštera až po osudný den 20. září, kdy se balón vznesl.

Příběh je napínavý, ve čtenáři vyvolává otázky a hezky graduje. Nechybí zde ani pasáže z pohledu vraha, dále scény s policejním důstojníkem Ajaxem Maldonadem, jenž celý případ vyšetřuje. Ve velkém si užijeme i pasáže s jeptiškami, které se do dění zapojují s úsměvnou horlivostí.

"Ta žena - Jessica Laneová - by měla být mrtvá. ... Laneová nejen přežila, ale navíc odešla po svých. A jde pořád. Takže chci vědět, kam má namířeno. Proč o sobě nedala vědět. Proč nevyhledala pomoc. Proč se záměrně vyhýbá policii. Chci vědět, před kým utíká. A hlavně ji chci najít!"

Děj knihy není jen o pronásledování a o hraní si na kočku a myš. Jak se dostáváte dál a jak si díky odbočkám do minulosti postupně dáváte vše dohromady, vynořují se další cestičky v ději, které se v závěru propojují. Kniha rozhodně nepostrádá zvraty, kterých je hned několik.

Příběh ubíhá rychle a čte se velmi dobře, přesto mi některé pasáže přišly trochu zdlouhavé. Také jsem ke konci měla takové rozpoložení, jestli není kniha už moc překombinovaná. Přesto si troufám tvrdit, že Sharon J. Bolton své řemeslo ovládá bravurně a že své postavy dokáže napsat natolik uvěřitelně, že vás při čtení přepadávají pocity strachu, úzkosti a mráz vám běhá po zádech. Pasáží, kdy byl vrah jen kousek od své oběti a chybělo opravdu malinko, aby ji dostal, bylo v knize více a u všech jsem měla zatajený dech, až jsem málem zapomněla vystoupit z tramvaje, jak jsem se od knihy nemohla odtrhnout.

Spisovatelka Sharon J. Bolton má kromě knih ze série s Lacey Flintovou i několik samostatných románu, mezi které se Už teď jsi mrtvá řadí. Letos v únoru Domino plánuje vydat autorčin další samostatný román, jenž bude opět plný napětí. Kniha se jmenuje Malé temné lži a už se na ni skutečně moc těším.

Název: Už teď jsi mrtvá
Originální název: Death Woman Walking
Autor: Sharon J. Bolton
Překlad: Květa Palowská
Nakladatelství: Domino
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 422
ISBN/EAN: 978-80-7498-280-4

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Domino