en-Uzemněni - Brian Michael Bendis

01/08/2021

Země volá Strážce galaxie! 

Skupina vesmírných ochránců se načas rozpadá, každý jde svou vlastní cestou. Jejich loď je během Civil War II zničena, a jak by řekl Rocket, všichni uvízli na té "zfrutakované Zemi". Nepřítel však zůstává společný pro všechny - Thanos a jeho touha po dobytí (rozumějte "po procesu začleňování") planety Země. Jak dopadne závěrečný díl celé série?

Gamora, nejnebezpečnější žena v galaxii, nemůže překousnout, že jí Peter Quill alias Star-Lord zatajil, kde se skrývá její nevlastní otec Thanos. Dobrý úmysl je tak po zásluze potrestán. Z racionální ženy se stává zabiják hnaný za pomstou.

Benjamin J. Grimm (oranžový kamenný hromotluk z Fantastic Four) je najat špionážní a protiteroristickou organizací S.H.I.E.L.D., aby zastavil starého známého Victora von Dooma, který navštívil Tonyho Starka s tím, že bude konat dobro... avšak jaksi po svém.


VŽDYCKY, KDYŽ NĚKDO Z VEDENÍ S.H.I.E.L.D.U ŘEKNE "PROMLUVÍME SI"...
...SKONČÍM POHŘBENEJ SPOLU S MOLE MANEM DVĚ MÍLE HLUBOKO POD PROJEKTEM P.E.G.A.S.U.S., NEBO TAK NĚCO.

V kapitole s Grootem a jeho mývalím kamarádem Rocketem zakusíme trochu té poezie, Brian Michael Bendis při psaní nejspíš zrovna chytil ono pověstné "básnické střevo". Snaha se cení, místy verše sice působí trošku těžkopádně, ale myslím si, že jako celek to funguje docela povedeně. Groot se usadí v Central Parku, a ačkoli se nechce zapojovat do okolního dění, přeci jen mu nic jiného nezbude. Jak dopadne boj Groota s padouchem, co vypadá jako pásovec?

V komiksu není nouze ani o Angelu, Captain Marvel, Draxe Ničitele, Venoma nebo třeba o Mary Jane Watsonovou (Spidermanovu velkou lásku). Většina z postav bohužel nedostala prostor, který by si zasloužila, leč s tím se už nic nenadělá.


JE TO PRAVDA? BYL JSTE VE VESMÍRU?
JO.
JAKÉ TO BYLO?
JÍDLO TAM STÁLO ZA PRD.

Brian Michael Bendis je americkým spisovatelem, jenž má na kontě již pěknou řádku marvelovských komiksů. Zatímco Bendis je podepsaný pod scénářem, kresbu má na svědomí Valerio Schiti a barvy Richard Isanove. Uzemněni obsahuje sešity Guardians of the Galaxy (2015) č. 15-19. Kdo chce vyhledat další Bendisovu tvorbu, nechť své oko zaměří na série Iron Man, Spider-Man a The Defenders.

Komiks Uzemněni na mě působil dojmem, že se mezi jednotlivými příběhy tříštila soudržnost - časté přeskakování v ději a nelogické návaznosti. Samostatné příběhy se v závěru spojí, ale vše klouže pouze po povrchu. Na to, že se jedná o završení série, je příběh v některých věcech nedotažený. Vztahy mezi postavami jsou na vedlejší rovině a hlavní pozornost si, jako vždy, uzme Thanos, přičemž jeho boj se Strážci působí trochu jako fraška - nejmocnější nepřítel ve vesmíru dostane "držkovku" a je konec? Co chybí ději, vyvažuje kresba, jež je opravdu perfektní a která překypuje barvami. Hezky se na ni kouká.

Sérii Strážci galaxie: Noví strážci bych doporučila pouze skalním fanouškům této vesmírné party. Pro čtenáře zcela nepolíbeného tímto universem by příběh působil dost zmatečně, chyběla by mu provázanost a informace o vystupujících postavách, kterých se v sérii mihne docela dost.


Název: Uzemněni (Noví strážci 4.)
Originální název: Grounded
Autor: Brian Michael Bendis
Překlad: Ľudovít Plata
Nakladatelství: CREW
Rok vydání: 2021
Počet stran: 136
ISBN/EAN: 978-80-7449-999-9

  

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství CREW