en-V dobrom aj v zlom - Gabrielle Bernátová

03/04/2017

Od života se nedá utéct

Mladá žena Sabína Werdigová se dozví, že její přítel dal přednost studiu v Americe před ní. Zlomená Sabína jde zapít žal se svojí nejlepší kamarádkou Hanou. Toho večera se však její kroky střetnou s přitažlivým Kingem a opilá Sabi mu podléhá. Neodevzdává se mu jen tělem, ale také se mu vyzpovídá ze všeho, co ji tíží. Její přítel neopustil pouze Sabínu, ale i dítě, jež Sabi nosí pod srdcem... Po noci strávené s Kingem by Sabína ráda na vše zapomněla, a tak utíká do zahraničí.

Samota. Čo vlastne to slovo znamená? Existujú dva druhy samoty. Ten, ktorý nám pomáhá premýšlať, keď je toho na nás tak akurát dost, a ten, ktorý nám svojou mocou ukazuje, akí sme nepotrební a zraniteľní. (s. 118)

Sabína se po dvou letech, které strávila mimo Slovensko, opět setká se svými přáteli - Hanou a Tobim. Vrací se jako vyměněná, ale je to změna k lepšímu? Do života jí opět vstupuje King a nenechá věci být tak, jak jsou. I jemu v minulosti bylo ublíženo a doufá, že se Sabi naleznou v sobě štěstí. Druhá dějová linie nás seznamuje s bratrem Sabíny, který žije v Bostonu. Je to vysoce postavený právník a zdá se, že má dobře nakročeno. Ovšem citům, které chová ke svému brigádníkovi Danymu nelze déle odolávat. Zasáhne jejich vztah do Chrisovy kariéry?

Možná vám to ze začátku nebude tak připadat, ale kniha v sobě skrývá silný příběh - příběh ze života. Setkáme se tady i se závažnými tématy, s kterými se autorka skvěle vypořádala. Důležitou roli hraje v románu také rodina. Ať už je to sourozenecký vztah mezi Sabi a Chrisem nebo vtah mezi matkou a jejím dítětem.

S charakterem Kinga jsem mívala místy docela problém. King se do Sabíny velmi zamiloval, ale jeho láska kolikrát hraničila až s posedlostí. Přišlo mi šílené, že po vyspání s de facto cizí ženou, si nechal udělat klíče od jejího bytu a po jejím návratu se k ní hned nastěhoval. Na druhou stranu se mi ale líbilo, jak se za každou cenu snažil Sabi ochraňovat a stál vždy při ní. Sabína mi byla sympatická především pro svoji věčnou tvrdohlavost a neústupnost. Chrisovi a Danymu byl v této knize věnován menší prostor, přesto jsme si je oba mohli oblíbit. Ze všech postav mě nejvíce dostala Sabínina sousedka - starší milá dáma, která měla dobré poznámky a Sabíně nahrazovala vztah s matkou.

V dobrom aj v zlom je autorčina čtvrtá kniha. Na titul navazuje jeho pokračování s názvem ...aj v tom najhoršom. Tyto romány osloví především ženské publikum, přestože knihy nejsou extra přeslazené. Autorka píše svižným stylem, děj plyne rychle kupředu a zbytečně se nikde dlouho nepozastavuje. V knize převládá forma dialogu a vnitřních myšlenkových pochodů. V dobrom aj v zlom si jistě každý najde něco, co ho osloví, protože děj knihy není nereálný, ba naopak. Konec knihy není vygradovaný tak, jak jsem očekávala, ale i přesto nás překvapí a navnadí na druhý díl.


Název: V dobrom aj v zlom
Autor: Gabrielle Bernátová
Nakladatelství: Marenčin PT
Místo vydání: Bratislava
Rok vydání: 2015
Vydání: 1.
Počet stran: 256
ISBN/EAN: 978-80-8114-531-5

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Magna