en-V pasti času - Madeleine L´Engle
Objevte pátou dimenzi
Malá Meg Murryová je třináctiletá dívka s brýlemi, rovnátky a s (na její věk) velkou inteligencí. Žije s maminkou a třemi sourozenci. Z bratrů si nejlépe rozumí s pětiletým Charlesem Wallacem, který je nadán neobvyklou schopností, díky které dokáže odhadnout cizí myšlenky. Rodina Murryových však není kompletní. Jejich otec, nadaný fyzik, zmizel a nikdo neví kam. Ve městě si lidé šuškají, že rodinu opustil a odešel za jinou ženou. Meg však nepřestává věřit, že se otec vrátí.
Jednoho večera dům Murryových poctí nečekaná návštěva. Navštíví je zvláštní bytost paní Kdovíco. Věci se dají do pohybu a Meg se společně s Charlesem a spolužákem Calvinem vypraví skrze čas a prostor za záchranou pana Murryho. Průvodci na jejich pouti je paní Kdovíco, paní Kdo a paní Která. Setkávají se také se Zlatou střední cestou a s tetou Tvor. Tito magií obdařené bytosti jim na jejich cestě pomáhají. Podaří se Meg a Charlesovi zachránit jejich otce? Neztratí se v čase? Podaří se jim zničit veliké zlo, které se šíří napříč vesmírem?
Před každým vchodem si hrály děti. Některé skákaly přes švihadlo, jiné si pinkaly míčem o zem. Meg neurčitě cítila, že s tím hraním je něco v nepořádku. Vypadalo to naprosto stejně, jako když si děti hají v jakékoli obytné čtvrti na Zemi, ale přesto se to něčím lišilo. Podívala se na Calvina a zjistila, že i on se tváří zmateně. "Koukejte!" řekl náhle Charles Wallace. "Oni skáčou i házejí ve stejném rytmu! Všichni na vteřinku stejně!"
Román V pasti času je knihou na pomezí žánrů sci-fi a fantasy. Příběh vyšel poprvé v 60. letech, přesněji v roce 1962. Na český překlad jsme čekali opravdu dlouho, ale nakonec jsme se dočkali. První díl z pentalogie nás ihned vtáhne do děje, takže s knihou "zapomínáme na čas okolo nás". Tato série nám představí dílo americké autorky, která bohužel zemřela roku 2007, ale její odkaz se českým překladem znovuzrodil. Můžeme se tak seznámit s dílem, které roku 1963 obdrželo Newberyho cenu (cena za nejvýznamnější přínos americké dětské literatuře v uplynulém roce).
Příběh je členěn do dvanácti kapitol a v každé kapitole se seznamujeme s někým nebo s něčím novým. Obsahově je nám servírován opět další z bojů mezi dobrem a zlem, ovšem tentokrát se do toho přimíchali i jiné dimenze a zákony fyziky.
Kniha je primárně určena mladším čtenářům, kteří budou mít jednak blíže k malým hrdinům, jednak je kniha prostoupena různými poselstvími, nad kterými se ovšem nemusí zamýšlet pouze děti, ale právě toto může oslovit i starší čtenáře. Napomáhá i to, že hrdinové příběhu jsou sice mladí, ale na svůj věk se chovají velmi vyzrále, občas jsem sice měla problém jim uvěřit, ale jelikož Meg a její rodina není jedna z těch obvyklých rodin, ale obklopují je záhady vesmíru, tak jsem na tuhle hru přistoupila.
Prapodivné bytosti paní Kdovíco, Kdo a Která mají každá něco pro ně specifického. Paní Kdovíco se umí proměnit v... no, kdo vlastně ví v co? Paní Kdo se zase neumí vyjadřovat vlastními slovy, ale tento hendikep jí není překážkou, a tak k vlastnímu vyjádření užívá citátů jiných osob. Tato užitá intertextovost se mi moc líbila. Paní Kdo cituje latinsky, německy či francouzsky a španělsky slavné osobnosti například Senecu, Euripida, Cervantese, Danta a Shakespeara. A jako poslední tu máme paní Kterou, která koktá.
Více představovat nebudu, protože bych vám nechtěla pokazit zážitek z knihy. V pasti času není žádná tlustá bichle, a přesto se v knize odehraje mnoho.
Samotnému příběhu předchází Chvála od Anny Quindlenové, která je autorkou knihy Zátiší s kousky chleba. Spisovatelka vzpomíná na výtisk knihy V pasti času, který dostala jako dvanáctiletá holčička. Pozitivní názor na dílo nás naladí na něco opravdu výjimečného.
Na konci knihy nás čeká rozhovor se samotnou autorkou a také proslov u příležitosti převzetí Newberyho ceny.
Název: V pasti času (Struny času 1.)
Originální název: A Wrinkle in Time
Autor: Madeleine L´Engle
Překlad: Barbara Hajná
Nakladatelství: Slovart v edici BOOKLAB
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 240
ISBN/EAN: 978-80-7529-545-3
Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart/#BOOKLAB.