en-Válka starých duší - Markus Heitz

08/06/2018

Vítejte ve světě, kde vládnou duše...

Claire Riordanová je obyčejná žena ve středních letech, má malou irskou kavárničku v německém Helle, manžela, kterého již osmnáct let miluje, a dceru. Ona sama je nadmíru spokojená a dá se říci, že ji nic netrápí. Skutečně tomu tak je až do onoho rána, kdy její oči ustrnou na Finnovi, jejím manželovi, a muži v kukle, jenž se ho právě snaží okrást. Claire bleskne hlavou, že něco takového se přece nestává, a rozeběhne se ke své drahé polovičce. To je také to poslední, co udělá, než jí automobil lupičova komplice udělá z těla fašírku - kosti se lámou, kůže se sdírá a duše odchází...

Neodchází však daleko! Claire se nehodlá jen tak vzdát a jediné, co si přeje, je vrátit se za svým mužem a dcerou. Její touha je tak silná, že své duši nedovolí odejít, a dokonce ji přiměje vrátit se zpět. Bohužel však ne do toho správného těla, ale do ženy jménem Marlene von Bechstein, do schránky, která byla však připravena pro někoho jiného, pro někoho, kdo se jí nehodlá vzdát a udělá vše, aby Claire vypadla a zmizela ideálně navždy!

Jednalo se v případě Claire skutečně o "pouhé" loupežné přepadení, nebo to je vše do detailu naplánované spiknutí, či stará "kletba"? Jak jinak lze vysvětlit, že stejná zbraň, jež zabila Claiřina manžela, zabila před jedenácti lety i jejího otce? Dá se předpokládat, že další na řadě bude její sestra a dcera... Claire musí vynaložit veškeré své schopnosti, aby tomu zabránila. Na pozadí tohoto rodinného dramatu zuří Válka starých duší!

"Omluvte prosím ještě jednou toto přijetí," pronesl Stahl. "Nevěděli jsme, že nemáme tu správnou." Rozmáchl se neurčitě do prostoru. "Nacházíte se v hospici Elysium, kam vás Fabian dopravil okamžitě po vaší záchraně. Slouží nám k poskytování útočiště některým ztraceným a zmateným duším. Jako je ta vaše." "Zmatené duše?" opakovala jako ozvěna.
Teď předstoupila Hochschmidtová. "Duše, které se brání návratu do pramasy a vklouznou do těl, která už mají duši. Ne každá schizofrenie je schizofrenií a ne každé vymítání ďábla je namířeno proti démonum."

Teď předstoupila Hochschmidtová. "Duše, které se brání návratu do pramasy a vklouznou do těl, která už mají duši. Ne každá schizofrenie je schizofrenií a ne každé vymítání ďábla je namířeno proti démonum."

Ve světě stvořeném Markusem Heitzem existuje několik frakcí mocných duší, které se snaží získat vládu nad světem a stejně tak existuje mnoho tvorů, kteří se jim to snaží překazit. Může se jednat o démony, dlaky, upíry nebo to jsou vše zase a jen duše, které bloudí v bytí? Claire v těle, které mělo patřit Anastázii - velice mocné a staré duši - musí procházet situacemi, jež ohrožují existenci nejen její, zachraňuje ji však letmé propojení se zmíněnou prastarou duší. Nic ale netrvá napořád a je tak jen otázkou času, kdy bude odhalena.

Myšlenka putujících duší je perfektní! Ať už lidstvo věří v nebe, peklo, nebo ani v jedno, tak existence duší byla mnohokrát zkoumána i samotnými renomovanými vědci a je upřímně uvěřitelnější než pohádky o posmrtném životě v ráji. Autor v knize zmiňuje tzv. pramasu odkud by duše měly pocházet a kam by se po smrti své schránky měly zase vracet. Ale pak jsou zde tací "rebelové", kteří se svého pobytu na zemi vzdát nechtějí, a tak v průběhu staletí přeskakují z jednoho člověka do druhého - mohou tak žít věčně!

Moc se mi také líbily citáty, umístěné před každou novou kapitolou, od velkých spisovatelů a myslitelů z různých časových etap, vždy zaměřené na duše, a to kolem nich. Šlo o moc příjemné zpestření samotného příběhu, a navíc tam perfektně zapadaly.

Autor knihy je protřelým spisovatelem, kterého snad ani netřeba představovat a který nemusí dokazovat, že umí psát, protože to dokázal již dávno, třeba už svými Trpaslíky. Tentokrát Heitz tvoří celé nové universum, kam spadají knihy ze série Dětí Jidášových, Oneiros a nyní Exkarnace.

Co se samotného stylu psaní týká - je velice návykový, jakmile se do příběhu jednou zakousnete, je velice těžké přestat ještě před jeho dočtením, stránka míjí stránku a vy se noříte hloub a hloub, seznamujete se s postavami a žasnete, jak to do sebe všechno tak krásně zapadá. Někoho může naštvat otevřený konec, kterým kniha disponuje, je to ale jen lákadlo na druhý díl. Už aby byl...

Název: Válka starých duší
Originální název: Krieg der Alten Seelen
Série: Exkarnace (1.)
Autor: Markus Heitz
Překlad: Svatava Kretková
Nakladatelství: Fantom Print
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 352
ISBN/EAN: 978-80-7594-005-6

Za zaslání knihy mnohokrát děkujeme nakladatelství Fantom Print.