en-Vážka v jantaru - Diana Gabaldon

23/11/2016

Dobrodružství napříč staletími pokračuje

Kamenný kruh Craigh na Dun se pro Clair Randall stal osudným. Skrze něj se přenesla o dvě století do minulosti. První díl nás zavedl na drsnou Skotskou vysočinu a sledovali jsme vývoj vztahu mezi zdravotní sestrou Claire a horalem Jamiem Fraserem. V pokračování této epické série se ze Skotska přesouváme do Francie plné intrik a politických machinací. Claire a Jamie se společně snaží změnit minulost. Je to však možné? Jde změnit něco, co se již stalo, aniž by to nemělo vliv na budoucnost?

Nenechte se zmást začátkem knihy, jelikož první kapitoly nás zavádí do roku 1968. Od návratu Claire do své současnosti uplynulo mnoho let. Claire však nikdy nezapomněla na to, co prožila v 18. století. Po dvaceti letech se vrací na místo, které ji nenávratně změnilo život - do malebného městečka ve Skotské vysočině Inverness. Se svojí dcerou Briannou navštěvuje reverendova syna, Rogera Wakefielda, který vyřizuje pozůstalost po svém zesnulém adoptivním otci. Reverend byl blízkým přítelem Claire a jejího prvního manžela Franka Randalla, když poprvé navštívili Inverness. Claire pověří Rogera soukromým výzkumem. Dá mu seznam obsahující jména Skotů bojujících ve stěžejní bitvě u Cullodenu, Claire pátrá po tom, kolik mužů uvedených na seznamu přežilo. Víme tedy, že se Claire a Jamiemu minulost změnit nepodařilo, ale co se tehdy stalo? Proč byl jejich plán zmařen? Toto odhalení hned na začátku knihy trochu pokazí prvotní nadšení, protože chceme pokračovat tam, kde skončila Cizinka. Příběh je velmi strhující sám o sobě, ale kdyby byla první část knihy umístěna na konec, vyvolávalo by to větší efekt.

Další části odehrávající se ve Francii přinášejí mnoho zvratů, odhalení, politiku a především silné pouto lásky. Prostředí francouzského dvora je zajímavé, ale chybělo mi Skotsko, které jsem si z prvního dílu oblíbila. Ve Vážce v jantaru je větší důraz kladen na politiku. Sledujeme postup jakobitského povstání, v jehož čele stál Karel Stuart známý jako Bonnie Prince Charlie

Postava Claire zastupuje silnou a velmi inteligentní ženu, jež se nenechá ničím zastrašit. Tváří v tvář čelí svým největším hrůzám, je milující manželkou a chytrou lékařkou. Její extraordinární cesty časem ji zocelily a naučily něco o sobě samé. Jde si tvrdě za svým a nenechá se ničím zastavit. Je to velmi sympatická hrdinka, po jejímž boku budete její dobrodružství doslova hltat.

Diana Gabaldon nám opět předvedla, že je velmi nadaná spisovatelka. Svůj román vypilovala do všech detailů a naservírovala nám notnou dávku historie, romantiky a fantasy. Ve Vážce v jantaru se snoubí vícero žánrů, a ačkoli dílo přitahuje převážně dámské osazenstvo, tak i páni si zde naleznou své. Veliký příběh o lásce na pozadí historických a politických událostí si získá téměř každého. Navíc je román napsán velmi čtivě a nezpůsobuje čtenáři problém se v přívalu informací orientovat. Rozhodně se nenechte odradit délkou knihy, je sice obsáhlejší, ale věřte mi, že Claire a Jamieho nebudete chtít hned tak opustit.


Název: Vážka v jantaru
Originální název: Dragonfly in Amber
Autor: Diana Gabaldon
Překlad: Anna Polanská
Nakladatel: Omega
Edice: Knihy Omega
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Počet stran: 960
Vydání: 2.
ISBN: 978-80-7390-269-8