en-Vládci popela - Scott Reintgen

05/09/2021

Tak trochu jiný Dick Francis

Již 140 let pořádá popeliánská civilizace slovutné dostihy, aby na jeden rok zvolila toho nejlepšího jezdce. Letošní sláva má však být poněkud jiná - jako úlitbu potlačovaným Dividiánům umožní v Dostizích soutěžit také jedné dividiánské dívce. Nikdo však netuší, že toto rozhodnutí bude mít vliv nejen na soutěž v jízdě na bájných koňských fénixech, ale na osud celého národa.

Jedenáct jezdců, jedenáct různých charakterů a jedenáct potenciálních vítězů. Na špici však může stát jen jeden z nich. Bude to Pippa, dcera dvou vážených vítězů své doby? Chudá Dividiánka Imelda, která v rukávu skrývá více, než by se mohlo zdát? Nebo Táhloruký Adrian, který by svým vítězstvím rád rozpoutal válku?

Co by na to řekl žokej Váňa?

Popeliáni jsou považováni za národ vyvolený bohy a také se tak chovají, jejich arogance sahá skutečně až do nebes. Na důkaz božské přízně obdrželi skutečně krásná stvoření - koňské fénixe, kteří se každé ráno znovu a znovu rodí z popela. Vítězství v Dostihu však nezávisí pouze na nich, ale také na zkušenostech a šikovnosti jejich jezdců. A dost možná i na ne úplně košér dohodách s mocnými božstvy. Udrží si Popeliáni své postavení, nebo řeky zbarví krev války?


"No dobře, moc ti to nejde, ale někteří vítězové nikdy nemuseli bojovat, však víš."
"Já vím, ale stačí jediná chyba a je po mně. Žádný z Popeliánů asi nebude tak hloupý, aby se mě pokusil zabít, ale co pár zlomených kostí?"

Vkrádá se do mě úzkost.
 

Vládci popela jsou prvním dílem plánované knižní série stejného názvu od autora čtenářsky velice pozitivně přijaté série Nyxia. Že tedy Scott Reintgen skutečně psát umí, již dokázal. Nyní se však z žánru sci-fi přesunul k fantasy. Jak mu to šlo? Já byl z příběhu nadšený, ano určitě v sobě nese některá obecná klišé a nápad se zřejmě ne náhodou podobá jiné knižní a filmové sérii, ale "who cares"? Originálních prvků je zde nespočet a hlavně má děj hlavu a patu, jako bonus můžou být hlavní postavy, které v sobě mají jakousi přitažlivost.

Vše je převážně vyprávěno z pohledu tří jednotlivých postav, jednotlivých účastníků závodu. Každý z nich je naprosto jiný a dává čtenáři možnost pohlížet na dění v knize jinýma očima, což je poutavé a nevšední. Ze začátku jsem se nemohl sžít s Pippou, která své pasáže vypráví sama k sobě, ale brzy jsem si na to zvykl, až mi to nakonec krásně zapadlo do celku.

Jak prostředí, tak vše kolem hlavního příběhu je vykresleno do nejmenších detailů, a tak se čtenáři nemusí bát, že budou o něco ochuzeni. Ke knize je třeba přistupovat jako k prvnímu dílu série, a proto se začátek může zdát jako vleklý a nezáživný. Kdyby se jednalo o samostatnou knihu, byl by to dost průšvih, vzhledem k vidině dalších dílů je to něco, co se dá odpustit.

V knize koexistuje pradávná magie a božstvo spolu s nejmodernější technologií, musím podotknout, že jejich propojení je dokonalé a nic nedře. Kniha má navíc obrovskou výhodu v podobě skutečně nádherné obálky, ta je totiž tak neskutečně boží, že i kdyby byl příběh slátanina na úrovni základní školy (Což není!), obálka by stejně mnoho lidí donutila si knihu koupit.

Já se už nyní nemůžu dočkat pokračování, protože je na co se těšit, příběh skončil tak otevřeně, že bych vraždil... Pokud máte rádi příběhy plné napětí, kde láska a mucinky pucinky neprýští z každé stránky, je to příběh přesně pro vás. Myslím, že by ho dokázal ocenit jak čtenář v období dospívání, tak již poněkud starší kmet, například v mém věku. Za mou maličkost určitě doporučuji.


Název: Vládci popela (Vládci popela 1.)
Originální název: Ashlords
Autor: Scott Reintgen
Překlad: Jolana Navrátilová
Nakladatelství: King Cool
Rok vydání: 2021
Počet stran: 319
ISBN/EAN: 978-80-7642-579-8


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.