en-Vládci strachu - Jiří Kulhánek

07/02/2018

Adolfek proti zbytku světa

Píše se rok 2023 a šumavskými lesy se prohání něco strašného, něco starého, něco hladového! Je to Adolf! Adolf je upír, je na lovu a je loven! Již po staletí totiž nejsou upíři na vrcholu žebříčku moci. Jsou tu lidé mocnější a mnohem krutější než oni. Alchymisté a jejich magicky modifikovaní Lovci. Alchymisté dlouho touží po Formuly sedmého zubu a nejvíce Azzopard, nejstarší a nejšílenější z nich! Po Adolfovi však nejde jen kvůli jeho zubům, je v tom i něco osobního, byl to totiž náš hlavní hrdina, kdo Azzieho připravil o nohu!

Lovci jsou krutí, bestiální kreatury, které připomínají člověka možná tak vizáží, nadlidsky silní s mozkem tak vygumovaným, že by se za něj nemuseli stydět ani nejvyšší představitelé politické scény s vrcholovými testosteronovými sportovci dohromady. A teď si představte hordu takových kreatur, které nerozšmelcuje ani tatrovka naložená štěrkem, stojící proti jedinému, samotnému upírkovi. Může mít Adolfek vůbec nějakou šanci, aby vyvázl se zdravou kůží? Budu citovat jednoho vojáka z knihy: "To je Terminátor, vole!!!"

Richard Adolf Ericksson, hlavní postava této knihy, upír, trvalé bydliště Zürich, Švýcarsko, dostal chuť na české srnky, a tak zabrousil do šumavských lesů. Lovcům však není snadné utéct. Najdou si ho všude, a tak se rozjíždí neskutečná jízda plná krve, násilí a transformace zásobníků ve zbraních z plných na prázdné. Adolf se snažil ukrýt, kde se dá. Cestuje po České republice. Dostává se i do našeho hlavního města, kde se snaží zapadnout mezi bezdomovce a střetává se s mladičkou nemocnou dívkou, Klárou, která mu tak nějak přiroste k srdci. Ví však, že nemůže zůstat na jednou místě, stejně jako ví, že bude potřebovat peníze a nejbližší skrýš s hotovostí se nachází v německém městečku Lübeck. Navíc i v Praze začíná být horko. Kláře slíbí, že se pro ni vrátí a vyráží Národním dopravcem směr Polsko. Rád bych řekl, že vstříc lepším zítřkům...

Myslím, že z děje již bylo prozrazeno dost, přestože se nejedná o kdovíjakou bichli, je kniha nabitá až po okraj. Když říkám nabitá, tak myslím ostrejma!

Ve Vládcích strachu si snad každý najde něco, co ho chytí za koule a nepustí. Ať už to je hlavní hrdina, sarkastický cynik, plodící hlášku za hláškou, nebo adrenalinem našlapaní zabijáci, které nerozhodí ani výbuch auta... přestože sedí v něm. Samozřejmostí je sice jízlivá, ale křehká dívka, o kterou se pan úžasný přece musí postarat a stejně tak malé děcko, to by sice dal do knihy plné krve jen naprostý šílenec, ale v hlavním hrdinovi to vzbudí ty správné ochranitelské pudy a on ukáže, i když není typický klaďas, že v hloubi je vlastně on ten dobrák. Na své si přijdou i milovníci techniky, od nadupaných auťáků a motorek, přes těžkou vojenskou techniku. A hlavně! Hlavně jsou tu zbraně, žejo! Zbraní je v knize mnoho, rozličné druhy, téměř vše, na co si vzpomene srdíčko člověka, co by rád rozpoutal svou soukromou válku.

Jazyk, kterým je kniha napsána, je snadný, nenachází se zde žádné složité souvětí, myšlenka knihy je prostá - utíkáni - boj - utíkání a pořád dokola. Mohlo by se zdát, že kniha čtenáři nic nedá, ale nic není dál od pravdy. Kniha totiž v sobě ukrývá neskutečnou porci zábavy! Kulhánek jasně předběhl dobu, vemte si, že tahle kniha je stará skoro čtvrt století a jen málokterá ze žánrových knih ji zvládne překonat a že téma upírů, prakticky v jakémkoli provedení, je stále aktuální. Vládci strachu se zařadili do žánru splatter literatury už v době, kdy jen málo českého čtenářstva vědělo, co to splatter vůbec je. Jasně že je to brak, ale je to brak z ryzího zlata!

Název: Vládci strachu
Autor: Jiří Kulhánek
Nakladatelství: Klub Julese Vernea
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 1995
Vydání: 1.
Počet stran: 282
ISBN/EAN: 80-85892-15-4