en-Volání hvězd - Emma Donoghue

13/01/2021

Válka skončila, jiná katastrofa započala...

Je tomu již přes 100 let, co udeřila nejničivější chřipková pandemie, která měla velmi rychlý nástup. Tehdy odstartovala destruktivní vlna, která byla počtem obětí horší než pomalu končící první světová válka. Odhaduje se, že zemřelo 3-6 % celkové populace.

Dublin, rok 1918. Chřipková pandemie se dostala i do Irska a lidé s ní bojují, jak nejlépe mohou. Nemocnice se potýkají nejen s nedostatkem místa pro nové pacienty, ale také s nedostatkem vybavení.

Zdravotní sestra Julie Powerová pracuje jako hlavní sestra na oddělení (malá místnost s jedním oknem a třemi postelemi) pro těhotné ženy, jež se potýkají s chřipkou. Kvůli nedostatku zaměstnanců se musí postarat o své pacienty úplně sama, což je náročné a z dlouhodobého hlediska neúnosné. Každá pomocná ruka se hodí a dobrovolnice Bridie Sweeneyová přijde zrovna v tu pravou chvíli. Rovněž letité zkušenosti doktorky Kathleen Lynnové jsou nad zlato. Doktorčina minulost však není tak úplně čistá, a proto po ní jde policie.

3 dny, 3 ženy, život a smrt.

"Italové říkají chřipce influenza delle stelle - znamená to vliv hvězd. Ve středověku Italové věřili, že nemoc je důkaz, že naše osudy určují nebesa a všichni jsme hříčkami hvězd."

Španělská chřipka vtrhla do ulic a do lidských obydlí, přišla nečekaně a bez vyzvání. Neznámý virus, proti kterému prozatím neexistoval účinný lék. Nelze si nepovšimnout jistých souvislostí mezi tehdejší pandemií a tou, s níž bojujeme dnes. A stejně jako i v minulosti situaci mnozí bagatelizovali, tak i dnes se zlehčuje, přestože se jedná o vážný problém.

Volání hvězd od irské autorky Emmy Donoghue není titul pro slabší povahy, nachází se zde velmi podrobná líčení porodů a průběhu nemoci. Přestože se děj odehrává na oddělení, kde přichází na svět nový život, setkáváme se s převahou smrti. Lůžko po mrtvém pacientovi je záhy obsazeno novým a pořád dokola. Čas je v tomto případě vzácnou komoditou. Spánek je luxus, který si nelze dovolit.

Kniha je rozdělena do čtyř částí - Červená, Hnědá, Modrá a Černá. Barvy odkazují k nemoci, konkrétně k barvě pacientovy kůže.

Jedná se o velmi silné a dechberoucí čtení, u kterého jsem se ani nestačila nudit. Volání hvězd je fiktivní příběh na pozadí skutečných událostí, bonusem je postava doktorky Kathleen Lynnové, jež je založena na skutečné historické osobnosti.

U postav jsem velmi oceňovala jejich lidskost a obětavost. Exkurze do doby, kdy panovaly špatné podmínky a přístup církve a vlády byl tristní, byla více než poučná. Na pozadí se objevuje také téma chudoby, zneužívání sirotků a poválečné trauma, irská rebelie o nezávislost.

PRAVIDELNĚ PROČIŠŤUJ STŘEVA,
UDRŽUJ SI SÍLY, BUĎ FIT PRO KAŽDÝ BOJ.
INFEKCE ZLOMÍ JEN ZESLÁBLÝ VOJ.
AŤ NÁS INFEKCE NESKOLÍ,
ZAŽEŇ NEMOC KAŽDODENNÍ CIBULÍ!

Tato kniha by měla být čtena, rozhodně si to zaslouží, jelikož dokonale vystihuje boj s chřipkovou pandemií, aniž by musela sklouzávat k patosu.

Název: Volání hvězd
Originální název: The Pull of the Stars
Autor: Emma Donoghue
Překlad: Karolina Medková
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 296
ISBN/EAN: 978-80-271-1236-4


 Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Cosmopolis.