en-Všechny barvy noci - Karine Lambert

08/03/2021

I v té největší tmě existují záblesky světla 

Co je horší? Přijít o sluch, nebo o zrak? Nad touto otázkou jsem se několikrát zamýšlela, nakonec jsem vždy došla k názoru, že ztráta zraku patří zřejmě mezi ty nejhorší. Také je rozdíl v tom, zda o tento smysl člověk přišel už jako malý, nebo jej ztratil v průběhu života. Přijít o něco, na co se člověk několik let spoléhal, je jako udělat krok do neznáma... Do tmy...

Vincent si nemůže téměř na nic stěžovat, ve svých třiceti pěti letech má za sebou několik tenisových turnajů, kariéru coby tenisový trenér a mladou přítelkyni, s níž si plánuje budoucnost. Ale jak se říká, když se na něco moc těšíme, většinou to nedopadne tak, jak jsme si představovali.

Vincent se při návštěvě svého očaře dozvídá zdrcující zprávu - do čtyř týdnů přijde o zrak. Byla totiž u něj diagnostikována vzácná Leberova hereditární optická neuropatie. Všechny sny a plány se najednou sesypou. Vincent na svůj boj zůstává sám. Navzdory přesvědčení své rodiny se stěhuje na venkov do domu svého dědečka. Jako batole se učí krůček po krůčku znovu poznávat svět, začíná nový způsob života. Vincent se seznamuje s místními a s milou sousedkou, z které se stane dobrá přítelkyně a možná i něco víc. I přes všechna úskalí je třeba se nevzdat, Vincent sice přišel o zrak, ostatní smysly mu však zůstaly a zesílily.

Vincent se probudí. Záclony jsou zatažené nebo slunce ještě nevyšlo. Znovu zavře oči, otevře je a zase je zavře. Mezi lopatkami mu stéká studený pot. Noční lampičku u postele s vypínačem je neviditelná. Červené vlčí máky a zelené listy na tapetě jsou neviditelné. Zblízka, zdálky, čelem či z profilu, sloveso vidět zmizelo.

Všechny barvy noci je dalším příběhem z edice Sedmilásky. Vypráví o nelehkých životních zkouškách, o odhodlání, o touze žít a zdolat překážky postavené do cesty. Téma, které si autorka belgického původu Karine Lambert zvolila, není příliš veselé. Příběh je o vyrovnání se se ztrátou zraku, sledujeme, jak se hlavní postava snaží vypořádat se zdánlivě bezvýchodnou situací.

Z Vincenta nejprve čiší beznadějnost, jež je hmatatelná a přenáší se na čtenáře, často jsem proto u sebe zaznamenávala pocity úzkosti, ale nakonec se tyto emoce změnily na klid s tím, jak Vincent nalézal rovnováhu. S postavou Vincenta jsem ze začátku měla trochu problém, jeho chování bylo místy arogantní, nakonec se ale trochu "zlepšil". Až když člověk o něco přijde, pak teprve si uvědomí, jak moc to pro něj bylo důležité.

Na knize jsem oceňovala, že mi dala poznat, jaké to je oslepnout, jak asi takový člověk vnímá své okolí a jak ke svému hendikepu přistupuje. Krátké kapitoly jsou proloženy Vincentovými datovanými zápisky, které mají deníkový charakter - obsahují úderné myšlenky, úvahy, shrnutí či řečnické otázky. Příběh je psán ve třetí osobě a sleduje výhradně dění okolo Vincenta.

Kniha Všechny barvy noci nevypráví žádný tuctový příběh, a to se mi na této edici hrozně moc líbí - zpracovávání různorodých témat. Se závěrem jsem byla více než spokojená. Myslím si, že tato kniha může mnohým dodat odvahu překonat i nepřízeň osudu.


Název: Všechny barvy noci
Originální název: Toutes les couleurs de la nuit
Edice: 7lásky
Autor: Karine Lambert
Překlad: Tomáš Kybal
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 272
ISBN/EAN: 978-80-7625-138-0


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Metafora.