en-Vůně noci - Markéta Harasimová

19/04/2018

Městem kráčí smrt

Vilma Lounová jede strávit víkend se svojí rodinou. Její manžel slaví narozeniny, takže s jejich synem, manželovým bratrem a jeho partnerkou plánují pořádnou oslavu plnou veselí a alkoholu. Na oslavu má dorazit i Vilmina sestra Vanda, ta však z pracovních důvodů svou účast ruší. To ještě netuší, že utekla hrobníkovi z lopaty. Když se totiž Vilma ani nikdo jiný neozývá a nereaguje na zprávy, Vandu přepadne neblahé tušení. A bohužel realita je mnohem horší, když Vanda nalezne na chatě pět chladnokrevně zavražděných těl.

Tento brutální čin by neměl zůstat bez potrestání. Kdo by chtěl zabít pět naprosto nevinných lidí? Tým kriminalistů se pouští do vyšetřování a Vanda se snaží rozpomenout i na ty nejmenší detaily, které by mohly být užitečné. Je úplně ochromená, ale její povolání neurochirurgičky ji zocelilo natolik, aby brzy začala opět jednat racionálně. Jediným živým svědkem zůstává čtyřnohý mazlíček Brok, který řádění vraha unikl, ale o všem může jen zaštěkat. Šlo o náhodného psychopata, kterého přepadly vraždící choutky, nebo je vrahem někdo, kdo měl nějaký motiv? Je možné, že vražedné šílenství ještě zdaleka nekončí? Nachází se Vanda v ohrožení života?

Nový román Vůně noci je již šestnáctým titulem velmi plodné autorky Markéty Harasimové. Tentokrát se budeme pohybovat v lékařském prostředí, jelikož povoláním naší hrdinky Vandy je neurochirurgie.

Kniha začíná napínavým prologem, který vás mrští do již rozehrané partie a vy nestačíte zírat. Další kapitoly nás zavedou do událostí před prologem a vše plyne již chronologicky, ale vy se nebudete moci dočkat, až se pročtete do té prologové části. Román je skvěle vygradovaný a napínavý, nechybí ani erotické momenty a mezilidské vztahy.

Při čtení mi běhal mráz po zádech. Popsaní vraždy je natolik realistické, až se vám z toho dělá zle při pomyšlení, že by se to mohlo doopravdy stát. Napětí vyvolávají i pasáže vyprávěné přímo z pohledu vraha. Moci nahlížet do myšlenek člověka, který vraždil je děsivé.

Čekání se vyplatilo, i když bylo otravné. Byl jí blízko. Hodně blízko! Tak, že mohl cítit vůni jejích vlasů a vnímat strach, který sálal z nejistého pohledu i celkového postoje.

Co se týká erotických pasáží, tak ty autorka umí vylíčit barvitě, ale nikoli kýčovitě, takže vás jejich čtení baví a nijak neuráží. V knize jich nebylo zase tak mnoho a větší podíl se kladl na vyšetřování a dopadení vraha, což mě osobně moc bavilo. Ve srovnání s předchozím titulem Purpurové doteky, kde byly erotické scény prakticky v každé kapitole, byla Vůně noci spíše čistokrevným thrillerem.

Vanda měla obrovské štěstí, že ve svém životě narazila na tak skvělou přítelkyni, jakou byla pro ni Monika. Vždy tu pro Vandu byla a i naopak. Takhle bych si představovala, že by mělo fungovat přátelství. Monika jako matka samoživitelka se dvěma dětmi si dokáže poradit s každou situací a také je pěkně od rány. Dále se v příběhu objeví další postavy a my můžeme alespoň trochu nahlédnout do jejich života. Ať už jde o kriminalistu sukničkáře Lonského či o drzého Krause a v neposlední řadě o jejich šéfa Honse, který řeší partnerskou krizi.

Celkově byla kniha pro mě velikým překvapením. Nečekala jsem, že mě do sebe doslova vcucne a vyplivne až na konci. Vůně noci si užijí jak ženy, tak i muži. Už teď se moc těším, co dalšího si autorka pro nás připraví.

Název: Vůně noci
Autor: Markéta Harasimová
Nakladatelství: MaHa
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 313
ISBN/EAN: 978-80-906776-2-3

Za knihu děkujeme nakladatelství MaHa.