en-Zachraň se - Mona Kasten

01/03/2022

Návrat na Maxton Hall

Pokračování romantického příběhu Ruby a Jamese. Dokáže Ruby Jamesovi odpustit jeho chování? Mají vůbec něco společného? Půjde James proti své rodině, nebo nastoupí do rodinné firmy, která je spjata s jeho matkou?

I v dalším semestru se Ruby v rámci organizačního výboru podílí na přípravě školních akcí, které musí být na úrovni, aby nadchly nejen sponzory, ale také náročné rodiče, kteří chtějí pro své děti studium na úrovni. Anglická škola Maxton Hall je zkrátka plná snobů, ale najdou se i výjimky...

James ví, že Ruby ublížil, ale sám se tak nějak nedokáže vzpamatovat a začít žít zas normálně. Kolik toho jeden člověk snese? Navíc v rodině má podporu pouze své sestry Lýdie a šoféra Percyho.

Ember, mladší sestra Ruby, vede svůj blog zaměřený na módu pro plnoštíhlé dívky, a nutno dodat, že se jí daří, sledující stoupají a má i několik nabídek ke spolupráci. Spoustu oblečení si sama ušije tak, aby se v něm cítila sebevědomě. Pro svou starší sestru je oporou a dokáže udržet tajemství, když je to potřeba. Ruby nikdy na školní akce Ember nebrala s sebou, protože nechtěla, aby jí někdo ublížil, ale Ember je neoblomná a nevzdává se, až jednou Ruby svolí. Potká na plese prince? Nebo odejde s pláčem? To si budete muset přečíst.

Lýdie před všemi skrývá veliké tajemství, dokonce i před svým bratrem. Dlouho to tak ale nemůže vydržet, bříško se jí začíná pomaličku zakulacovat...

Jaké překážky budou muset všichni překonat? A existuje něco, co už nelze odpustit?


Vzpomínka na Jamesovu zprávu je ještě je ještě po týdny trvající odmlce tak živá, že mám pocit, jako by se to všechno stalo teprve včera. Špatně spím. Vymažu jeho fotky z laptopu, jenom abych je o den později zase uložila a přejížděla jako psychopatka prstem po jeho usměvavé tváři. Zároveň si připadám jako lhářka, protože jsem řekla Lýdii, že ho nechci zpátky, ale mé tělo, ale mé tělo je jednoznačně jiného názoru.


Zachraň se od německé spisovatelky Mony Kasten je pokračováním série, kniha navazuje tam, kde skončil první díl Zachraň mě. Jak u mě kniha obstála?

Na jednu stranu jsem byla ráda, že Ruby a James dostali opět prostor, navíc přibyly osudy dalších postav (Lýdie, Ember). Mohlo by to fungovat... ale... nefungovalo. Bohužel u tohoto dílu bylo plno vycpávkových pasáží a celkově působil nadbytečně, příběh se nijak výrazně neposunul, mezi Ruby a Jamesem se jejich vztahové problémy řešily zbytečně dlouho, a když už se to vypadalo nadějně, tak se na konci vše znovu pokazilo. Jak? To vám nepovím, protože se jedná o veliký zvrat.

Autorka nepřinesla žádný originální prvek, který by knihu od všech ostatních výrazně odlišoval. Zkrátka se rozhodla vsadit na osvědčený mustr, dějový vývoj je velmi podobný prvnímu dílu, ovšem s tím rozdílem, že jednička byla o něco lepší. Opravdu doufám, že finální díl série - Zachraň nás - bude stát za to, protože by byla škoda, kdyby třetí díl celou sérii potopil.

Co se týče určitých zvolených výrazů, moc jsem doufala, že se s pokračováním výběr zlepší, ale jakmile hned ze začátku začalo padat "maminka" a "tatínek", tak jsem si div nevykroutila oči. Opět platí to, co u prvního dílu, středoškoláci tak o svých rodičích rozhodně nemluví, a pokud přece jen, u holek se to ještě dá pochopit, ale kluci ve své partě rozhodně volí jiná slova. Zda je na vině sama autorka, nebo překladatel, to se asi nedozvíme. Je to škoda, protože mnohé to může od čtení odrazovat.

Sérii Maxton Hall bych doporučila všem romantickým duším, kteří milují lásku zasazenou do středoškolského prostředí a vyprávění z perspektivy více postav.


Název: Zachraň se
Originální název: Save You
Série: Maxton Hall 2.
Autor: Mona Kasten
Překlad: Nora Nimrichtrová
Nakladatelství: Red
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 304
ISBN/EAN: 978-80-7642-941-3


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský