en-Zdroj - Tara Swart

08/11/2019

Změna života závisí pouze na naší mysli

Jakmile se mi do rukou dostane nějaká motivační kniha, tak k ní automaticky přistupuji s lehkou nedůvěrou a ostražitostí. Na knižním trhu existuje nepřeberné množství titulů, které vám radí, jak ulovit chlapa, jak zvládat pracovní povinnosti nebo třeba jak začít meditovat. Nebudu zapírat, že když jsem dostala nabídku přečíst si Zdroj, byla jsem nejprve skeptická, ale abych si mohla utvořit plnohodnotný názor, aniž bych předem odsuzovala, pustila jsem se do čtení. A co na knihu říkám teď?

Kniha nese podtitul Otevřete svou mysl, změníte si život. "Kéž by to bylo tak jednoduché něco změnit." - To si říká snad každý. Autorka knihy Tara Swart však své čtenáře navádí, jak dosáhnout hmatatelných změn, chce to je trochu trpělivosti, pevné vůle, a hlavně odhodlání chtít se postavit proti zajetým kolejím.

Říká se, že o vesmíru víme víc než o mozku, víme víc o miliardy let staré neznámé hmotě obklopující naši planetu než o tom, jak funguje půldruhého kilogramu buněk v naší hlavě. V miliardách neuronů skrývá mozek netušený potenciál.

Kniha je přehledně rozdělena do čtyř pasáží. První tři - Věda a spiritualita, Přizpůsobivý mozek a Agilní mozek - předkládají čtenáři vědecky podložené poznatky, závěrečná část - Nastartování zdroje - je praktická a krok za krokem navádí, jak dosáhnout změny a spokojenosti v životě.

Velice oceňuji, že je zde přítomen vědecký základ, který může někdy působit hodně odborně, ale orientace v knize je snadná a vše je vždy vysvětleno tak, aby to člověk pochopil. Nedoporučovala bych číst kapitoly na přeskáčku, protože vše na sebe navazuje a chronologie je pro komplexní pochopení v tomto případě důležitá.

Odborné informace v knize jsou autorkou ověřené, o čemž svědčí i seznam bibliografie na konci. Při popisu neuronů (nervových buněk) v mozku jsem si představila, jak opět sedím na hodinách biologie a zakresluji si obrázek do sešitu. Tara Swart je neurovědkyně s doktorským titulem z oboru neurofarmakologie z King´s college a také se pyšní titulem doktorka medicíny z Oxfordské univerzity, zlomovým okamžikem v jejím životě bylo to, když se rozhodla zanechat práce ve svém oboru a vydala se na, tehdy pro ni nejistou, dráhu koučinku, což se nakonec ukázalo jako správné.

Nezáleží, jaký je váš cíl nebo záměr - může to být vyvážený život nebo zlepšení zdraví či změna kariéry -, posílení motivace vám vždy pomůže přejít od představy k akci.

Kniha je protkána skutečnými problémy Tařiných klientů, jež si za ní přišli pro radu. Tyto příběhy poukazují na fakt, že spousta lidí mezi námi, v našem okolí nebo v naší rodině si nutně nemusejí umět se vším poradit sami, ale když je jim ukázána cesta a oni se po ní rozhodnout jít, mohou dosáhnout spokojenějšího a kvalitnějšího života. Chápu, že je pro knihu klíčové ukazovat jen ty pozitivní příklady, ale jistě jich bylo i mnoho nezdařilých, o kterých by mohla být rovněž třeba jen krátká zmínka.

Nejvíce mě bavily popisy nejrůznějších psychologických pokusů, které ukazovaly, jak je naše vnímání ohebné. Aplikace teorie v každodenní praxi je pro čtenáře přijatelná forma čtení, protože mu umožňuje jednoduché pochopení zdánlivě složitých věcí.

Zdroj je titul, který je třeba číst několikrát a k němuž se lze v průběhu života vracet. Autorka předkládá mnoho cvičení, některá si můžete udělat hned jako já, např. v případě pozitivních a negativních vlastností blízkých osob, které mimo jiné zrcadlí naše vlastnosti, jiné úkoly jsou dlouhodobějšího rázu a je potřeba si u nich vést deníkový záznam, k němuž se průběžně vracíte.

Shrnuto a podtrženo, kniha Zdroj: Otevřete svou mysl, změníte si život je jednou z výjimek v moři motivačních titulů, která rozhodně stojí za přečtení. Poučná je i v případě, kdy nechcete ve vašem životě nic měnit, ale chcete trochu poodhalit, co se děje za oponou veškerého fungování lidského mozku.


Název: Zdroj: Otevřete svou mysl, změníte si život
Originální název: The Source: Open Your Mind, Change Your Life
Autor: Tara Swart
Překlad: Eva Fuková
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 272
ISBN/EAN: 978-80-7625-096-3


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Metafora.