en-Žena, která napsala Bibli - Moacyr Scliar

06/12/2020

Za vším hledej ženu...

Příběh začíná, když do ordinace reinkarnačního terapeuta vstoupí dívka, jež tvrdí, že se ocitla na dvoře krále Šalomouna...

V dávné minulosti, kdy izraelskému království vládl mocný panovník jménem Šalomoun, žila dívka, která krásy příliš mnoho nepobrala, zato však byla chytrá a velmi houževnatá. Tato bezejmenná žena měla být údajně posledním redaktorem základní knihy křesťanství - Bible.

Když naší moudré "ošklivce" nešlo štěstí naproti, rozhodla se o něj usilovat sama, a to všemi možnými prostředky. Jako nejstarší dcera náčelníka kmene se dostane do Šalomounova harému, zde se snaží zaujmout krále, aby si ji zamiloval a aby ji pozval do svého lože. Úkol to není tak jednoduchý, v harému je na 700 manželek a 300 konkubín, nakonec si královu pozornost získá tím, že umí číst a psát, což se náramně hodí. Co je napsané, bývá nesmrtelné...

Člověk mohl jíst, spát, koupat se, procházet se v zahradě, krásné zahradě se spoustou květina se zurčícími fontánami, a ano, mohly jsme si povídat, jenže se mnou se žádná z žen nebavila, a pořád se na mě tak divně dívaly.
Tak uplynul první den, král si mě nezavolal.
Nezavolal si mě ani druhý den. Ani třetí, čtvrtý. Začalo mě to znepokojovat - a štvát.

Spisovatel Moacyr Scliar (1937-2011) pocházel z jihobrazilského Porto Alegre, kde se narodil do židovské rodiny ruského původu. Za titul Žena, která napsala Bibli mu v roce 2000 byla udělena nejprestižnější brazilská literární cena Jabuti, kterou obdržel celkem čtyřikrát.

Děj vychází z hypotézy předního amerického intelektuála 20. století, jímž byl literární historik Harold Bloom, který na základě podrobného studia usuzoval, že za poslední redakcí Bible stála žena. Úvodní část příběhu je zasazena do současnosti, do moderní doby, kdy se bývalý učitel dějepisu vydá na dráhu terapeuta se zaměřením na reinkarnaci. Jedna z jeho pacientek mu přenechá zápisky o její cestě do minulosti. Další pasáže jsou již ze starověku a jsou vyprávěny v ich-formě bezejmenou vypravěčkou.

Kniha je psána s humorem, jazykově je velmi přístupná a srozumitelná. Text je velmi osobitý, vypravěčka si rozhodně nebere žádné servítky a co na srdci, to na jazyku, jde za tím, po čem touží. Na svou dobu je ženou značně emancipovanou. Děj se pořádně "rozjede" až ve druhé části, první část byla na mě trochu zdlouhavá. Je třeba upozornit na fakt, že v knize je poměrně dost vulgarismů a erotických pasáží.

Nemůžu říct, že by mě kniha na první čtení úplně uchvátila, avšak s odstupem času si myslím, že měla něco do sebe. Do znění biblického textu není zasahováno, pouze je vyprávěno z trochu atypického pohledu. Co se mi líbilo, bylo, že autor do svého díla umístil odkazy na Franze Kafku, kterého s oblibou četl.

Knihu bych doporučila všem, kteří se zajímají o historii či biblické texty a kteří si chtějí užít netradiční vyprávění.

Název: Žena, která napsala Bibli
Originální název: A mulher que escreveu a Bíblia
Autor: Moacyr Scliar
Překlad: Lada Weissová
Nakladatelství: Garamond
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 200
ISBN/EAN: 978-80-7407-476-9


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství Garamond.