en-Matčin hrob - Lisa Regan

01/01/2022

Cti otce svého i "matku" svou

Snad každé dítě na planetě cítilo alespoň jednou v životě "příkoří" ze strany rodiče, mnoho z nich dokonce například své matky chvilkově nenávidělo, a to ať už šlo o zákaz televize, zaracha nebo odepření nějaké sladkosti v supermarketu. Pravděpodobně jen skutečně malý zlomek z nich mělo důvod cítit ke své matce takový odpor jako právě Josie Quinn.

Pokud si teď říkáte, že nějaká ta rána na zadek ještě nikoho nezabila, Josie měla ke smrti ve svém dětství blízko hned několikrát. Belinda Roseová, jak si po dlouhou dobu svého života říkala, byla feťačka a alkoholička s tváří anděla, byla krásná, štíhlá a umění manipulace zvládala bravurně. Není se tak čemu divit, že za vše špatné, co v životě provedla, nebyla prakticky nikdy potrestána. Malá JoJo, jak jí matka říkala, byla bita, držena o hladu, pořezána sklem na obličeji a strávila obrovskou spoustu času v nitru tmavé skříně. Nikdy jí nebylo dopřáno bezstarostné dětství, jaké by si měl prožít každý z nás...

Když je nedaleko parkoviště pro karavany nalezena kostra mladé dívky, jejíž jméno se až nápadně podobá jménu Josiiny matky, otevírají se staré rány a vrací se démoni z minulosti. Belinda měla zůstat zapomenuta, její nenávist je však příliš silná, a tak hodlá mladé policistce uštědřit ještě jednu, poslední ránu.

Navíc se zdá, že celý Josiin život byl jedna velká lež, je třeba se pustit do vyšetřování.


"Nevím, co jsi jí kdy udělala, malá JoJo."
Srdce se jí v hrudníku sevřelo. Otočila se. "Co tím myslíte?"
"Tvrdila, že mě najdeš. A já na to, že ne, že se nikdy nedozvíš, že jsem v tom měl prsty. Ale měla pravdu. Dostala jsi mě. Dokonce jsi mě i poznala."
"Kdo tvrdil, že vás najdu?" zeptala se Josie, zkamenělá ve dveřích. "O čem to mluvíte?"
Jejich pohledy se setkaly. "Chtěla, abych ti předal zprávu. Říkala, že zničí všechno, co miluješ."

Matčin hrob je třetím dílem ze série knih o Josie Quinn, mladé policistce z malého a zapadlého pennsylvánského městečka Denton. Její život nikdy nebyl procházkou růžovým sadem, to, co ji však čeká v této knize, je jakýmsi nahlédnutím do pekla, které se může odehrávat za každými zavřenými dveřmi na první pohled šťastných rodin.

Jen těžko jsem si dovedl představit, po dočtení Mizejících dívek a Dívky beze jména, že by další knihy mohly držet kvalitu a čtivost ve stejné úrovni. Také že ne, Matčin hrob je totiž ještě o chlup lepší než jeho předchůdkyně. Téma domácího násilí implementovaného do kriminálního příběhu posouvá knihu ještě o úroveň výš, a prohlubuje tak naléhavost celého děje. Násilí na dětech je něco neodpustitelného a neomluvitelného, každá kniha, která se do podobného žánru vrhne, musí zvládnout citlivě a zároveň hodnověrně čtenáře uvést do situace, aby ho hned na začátku neodradila.

Celé první dvě knihy je nám Josie představována jako žena, jejíž dětství bylo minimálně nemilé, v této se konečně dozvídáme, že nebylo nemilé, ale bylo děsivé, plné strachu a bolesti. Plné tajemství a vzájemně propojených osudů zcela odlišných lidí. Vlastně by tím mohl začínat i nějaký vtip - Potká se feťačka, soudce a dívka z dětského domova... -, jen kdyby to nebylo naopak spíše smutné.

V závěru jsem si říkal, vždyť to přeci není možné, aby Josiině matce prošly činy, které jí prošly... Když jsem si to pak nechal uležet a vše jsem si v hlavě pomalu srovnával, musel jsem usoudit, že je to možné. Ostatně jistou nápovědou k tomu, co možné je a není, budiž nemoc zmíněná v knize jednou z postav - Münchausenův syndrom v zastoupení. Když matka dokáže dlouhá léta přesvědčovat lékaře, že je její dítě nemocné a nechá ho klidně několikrát operovat, přesvědčit druhé o své pravdě, není pro chronickou lhářku, psychopatku a sociopatku nic moc složitého.

Několik dějových linek a skoky v čase jsou podávány s jasnou návazností, pomalu se odkrývá mozaika hrůzy a děsu, činů, které snad ani nemůže člověk spáchat na člověku. Zvrat střídá zvrat a čtenář je často hozen do vody a není si vlastně ničím jist, tímto smekám před autorkou. Zvolený jazyk je jednoduchý, netřeba se bát složitých souvětí, na čtivosti knize přidává zajisté i výborný překlad Kateřiny Elisové, která mimo jiné také skvěle překládá knihy Roberta Bryndzy.

V originále již autorce Lise Regan vyšlo celkem třináct knih s Josie Quinn v "hlavní roli", zdá se tak, že nakladatelství Cosmopolis, které u nás její knihy vydává, nebude mít o zajímavé kriminální thrillery z pennsylvánských hor nouzi.


Název: Matčin hrob (Josie Quinnová 3.)
Originální název: Her Mother's Grave
Autor: Lisa Regan
Překlad: Kateřina Elisová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2021
Počet stran: 384
ISBN/EAN: 978-80-271-2443-5


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství Cosmopolis.