Mizející dívky - Lisa Regan

17.02.2021

Komu se podaří najít mizející dívky?

Detektiv Josie Quinnová je suspendována, ona však své zaměstnání nevnímá pouze jako práci, ale bere ho jako smysl svého života. Proto, když její kolegové z místního oddělení nejsou schopni v případu ztracené dívky pokročit, neváhá a sama rozjíždí na vlastní pěst pátrání, které ji nakonec může stát víc než jen její místo u policie.

Jako jediné se Josie podaří propojit případy, jež se udály v minulosti, sedmnáctiletá Isabelle Colemanová totiž není jediná, která se v dentonských lesích ztratila, což vyplave na povrch, když se objeví dívka s totálně zničenou psychikou, na níž je patrné, že si prožila příšerné věci.

Někdo se navíc snaží vyšetřování sabotovat, očividně mu záleží na tom, aby pravda zůstala pohřbená hodně hluboko. Josie navíc musí řešit také osobní život, svého téměř již bývalého manžela, svého nového snoubence a také důvod jejího suspendování. Situace je natolik vyhrocená, že mladá policistka brzy zjistí, že vlastně nemůže téměř nikomu věřit. A kdo je ona záhadná Ramona?

Když se znovu otevřely dveře, do kobky proniklo temně šedé světlo svítání nebo soumraku. Z místa, kde ležela stočená u zdi, slyšela, jak se přibližují dva páry kroků. Jedny těžké, druhé lehké. Chlapec. Neodvážila se ohlédnout přes rameno. Tělem jí projela vlna naděje v teplé záři světla baterky, které na ni dolů na zem svítilo.
"Já... tomu nerozumím," zašeptal chlapec.
Strach v jeho hlase jí řekl, že ten ji nezachrání.
"Tahle je moje," řekl muž. "Jednoho dne dostaneš svoji vlastní."

Mizející dívky spadají do žánru krimi thriller, navíc si krátce po svém vydání vysloužily "nálepku" světový bestseller, a to zcela oprávněně. Jedná se o první díl ze série a já upřímně doufám, že u nás vyjdou i ostatní díly, v originále série čítá prozatím celkem 11 knih.

Hlavní postava je svéráznou a neústupnou ženou, která si jde tvrdě za svým bez ohledu na to, co jí to stojí, přesto i ona je uvnitř křehká a situace, se kterými se musí vyrovnat, by nejraději zavřela do krabice a zastrčila hluboko do šatní skříně. Svojí neústupností mi částečně připomínala hlavní postavy knih Roberta Bryndzy Eriku Fosterovou a Kate Marshalovou, ale musím přiznat, že Josie mi tak nějak sedla o trochu víc. Mladá žena má vlastní hlavu, a to je velice sympatické, nezalekne se nastavených pravidel a pro záchranu cizího života se nebojí riskovat ten vlastní, což je vlastnost, které se v současně době příliš nevidí.

Ospalé městečko Denton, kde se děj odehrává, je skutečným místem, přestože některé lokace se nemusí s realitou shodovat, leží nedaleko Filadelfie a je obklopeno nepropustnými lesy. Lokace, jakými jsou "americké zapadákovy plné vidláků", mám velice rád, člověk těžce odhaduje charaktery místních obyvatel a nikdy neví, kdo je klaďas a kdo bad boy. Než čtenář skrze písmenka doputuje k rozřešení, karty se několikrát zamíchají, čímž se udržuje pozornost stále napnutá jako struna houslí.

Musím přiznat, že Mizející dívky se řadí mezi ty nejlepší knihy v daném žánru, jaké jsem v posledních letech četl. Děj plyne bez jakýchkoli zádrhelů, není tam nic, co by zbytečně odvádělo čtenářovu pozornost, hlavní postavy jsou "vymakané" a nejsou vůbec hloupě jednoduché a u těch, kterým nebylo dopřáno mnoho prostoru, věřím v progres v některém z dalších dílů.

Kniha splnila vše, co jsem od ní očekával, bavila, byla napínavá, uvěřitelná, postavy nebyly superlidmi, ale jasně ukázaly svou smrtelnost a omylnost. Příběh představil obrovský autorčin potenciál. Pevně věřím, že i další díly se ponesou ve stejném duchu a já se na ně moc těším. Josie Quinnová už teď patří mezi mé oblíbené policistky.


Název: Mizející dívky
Originální název: Vanishing Girls
Série: Josie Quinn 1.
Autor: Lisa Regan
Překlad: Kateřina Elisová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 384
ISBN/EAN: 978-80-271-2444-2


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Cosmopolis.