en-Shiny Broken Pieces - Dhonielle Clayton a Sona Charaipotra

10/11/2021

Krutost, jež nezná hranic

V konkurenčním prostředí je mnohdy třeba volit cestu i přes mrtvoly. Královna může být jen jedna a ve světě baletek, kdy na každé roli závisí jejich budoucnost, se chyby neodpouštějí.

Gigi se z nehody, za kterou nejspíš mohl někdo z jejích vrstevníků, vzpamatovala, ale rozhodně nezapomněla. Vrací se zpět a je rozhodnuta se pomstít tomu, kdo jí strčil pod kola jedoucího auta. Všechny stopy ukazují na Bette, jež si takovou křivdu nenechá líbit, je sice pravda, že mnoho lidí vystavila šikaně, ale nikoho by úmyslně nezabila... Bere tak vyšetřování do vlastních rukou s cílem odhalit pachatele. June se zas konečně začíná dařit nejen v baletu, ale i ve vztahu, nesmí však ani na jedné straně polevit, jinak se může stát, že nakonec přijde o to, co miluje nejvíc - otázkou zůstává, je její největší láskou balet, nebo její přítel? A jak zamíchá s kartami Cassie?

Děvčata z prestižní newyorské školy se připravují nejen na sezónní vystoupení, kterým má být slavné Labutí jezero, ale zároveň přemýšlejí o své budoucnosti. Stane se balet jejich živobytím, jejich splněným snem, nebo si budou muset přiznat, že na to zkrátka nemají?


"Zničil jste jí život," zašeptám.
"Balet umí zničit hodně lidí - pokud nejsou dost drsní.
...
"Postaráš se, aby ses stala důležitou, protože o to v tomhle světě jde. Ti, kdo nejsou důležití, tu dlouho nezůstanou. Ti, kdo jsou, zůstanou, ať se děje co se děje. To se naučíš."

Pokračování debutového díla Tiny Pretty Things příběh tří dívek z baletního prostředí uzavírá. Jestliže byl první díl temný, tak Shiny Broken Pieces je ještě temnější - odhaluje ta zákoutí lidské mysli, která se derou na povrch a jež v člověku probouzejí jeho nejhorší já.


I zde je příběh vyprávěn z pohledu tří dívek - Gigi, Bette a June -, čtenář má tak možnost sledovat jejich myšlenky, pocity a činy. Stejně jako nic není ani černé, ani bílé, tak i u tří děvčat není žádná z nich vyloženě záporná, nebo kladná postava. V drsném světě je zapotřebí drsných prostředků, aby člověk uspěl. V baletním světě ke zraněním dochází poměrně často... A někdy je zapotřebí tomu drobátko pomoci...


"Nedovol, aby tvůj život určovalo to nejhorší, co se ti kdy stalo. Nedovol, aby tě to pozřelo."


Shiny Broken Pieces je velice vydařeným zakončením série. V tomto případě rozhodně neplatí, že druhý díl nemůže překonat ten první, zde je tomu přesně naopak. V knize jsou vykreslena trápení dívek, pro které je balet úplně vším, obětovaly mu veškerý svůj čas, přátelství a vztahy, neúspěch tak pro ně neexistuje. I Natalie Portman, hlavní představitelka snímku Černá labuť, by byla v šoku z toho, jaké temné myšlenky jsou ukryty pod zdobenou tiárou.

Někteří jste možná zaznamenali, že na Netflixu je možné sledovat seriálovou adaptaci knihy, která je však zcela volná a od děje knih odbíhá, a to hóóódně velkou oklikou. O skandály a pomluvy není v příběhu nouze, nikdo nehraje podle pravidel - Gossip Girl by se na newyorské baletní škole bezpochyby vyřádila.

Balet není jen pozlátko v růžových šatičkách, především je to dřina a obrovský tlak na psychiku, zejména u mladých lidí. Pobyt v baletním světě jsem si užila, dozvěděla jsem se zas něco nového a rozhodně mě text neodradil od obdivování tohoto druhu tance. Sympatické na sérii je, že se jedná o duologii, tudíž žádné natahování, pořád se něco děje a nakousávají se vážná témata jako šikana, bulimie, drogy apod.

Kniha je sice primárně určena především dívkám a dospívajícím, ale zrovna v tomto případě jsem si jista, že příběh osloví i mnoho čtenářů z řad dospělých.


Název: Shiny Broken Pieces
Originální název: Shiny Broken Pieces
Série: Tiny Pretty Things 2.
Autor: Dhonielle Clayton & Sona Charaipotra
Překlad: Anežka Mann
Nakladatelství: #booklab
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 360
ISBN/EAN: 978-80-7529-633-7


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart/#booklab.