Tiny Pretty Things - Dhonielle Clayton a Sona Charaipotra

23.12.2020

Dokonalost, krása, bolest, pád...

Úspěch se neodpouští. Konkurence je obrovská. Hvězda může být jen jedna. Příběh vyprávěný z pohledu tří dívek z baletní školy. Připravte se na závist, těžkou dřinu, intriky a naschvály, které se stupňují.

Když Gigi nastoupí na newyorskou baletní školu, která je jednou z nejprestižnějších ve svém oboru, je vystavena nejen pomluvám a drbům ostatních baletek, ale také urážkám. Její píle je odměněna obsazením do role Cukrové víly z Louskáčka, bohužel si na tuto roli brousil zuby někdo jiný - Bette.

Privilegovaná Bette je dokonalá a krásná, je včelí královnou na elitní škole, se svým přítelem tvoří perfektní baletní pár, ale za dokonalostí hnije ošklivost. Co vše je Bette schopna udělat, aby získala to, po čem touží? Žít ve stínu starší sestry Cassie, která vždy dostávala hlavní role, není vůbec žádný med.

June byla vždy obsazována jako náhradnice, tomu bude brzy konec, protože když nezíská pořádnou roli, bude muset s baletem skončit. Ve hře je hodně a je jedno, co to bude stát.

Každá ze tří dívek má nějaké tajemství, přátelství je jen přetvářka, jsou v tom úplně samy. Buď vyhrají, nebo je jejich láska k baletu zničí.

Moje bývalá učitelka baletu říkávala, že rozdíl mezi dobrou tanečnicí a skutečnou baletkou je ten, že baletka musí být dokonalá - jako oživlá panenka, stvořená pro jeviště. Budu panenka.
Budu víla.

Kniha Tiny Pretty Things je prvním titulem ze série, jež je zasazena do světa baletu. Je také debutovým dílem dvou amerických autorek, jimiž jsou Dhonielle Clayton aSona Charaipotra. O baletkách zas tolik knih na našem trhu není, a tak je tato tematika velice zajímavá a přitažlivá. Příběh je rozdělen na dvě části, dvě jednání - Podzimní sezonu a Jarní sezonu. V prvním jednání se žáci baletní školy připravují na představení Louskáčka, ve druhé části je to balet Giselle.

Možná, že potřebuju tu zářivost, trochu světla, které by mě vyvedlo z temnoty. Možná, že to já jsem rozbitá, že to já jsem při tom všem sešla z cesty. Jak jsem to všechno jen mohla udělat? Jak to, že jsem si to neuvědomovala?

Na stránkách se střídají promluvy tří dívek - Gigi, Bette a June. Každá z nich je jiná. Zatímco z Bette a June pociťuje čtenář chlad, závist, zlost a další negativní emoce, z Gigi vyzařuje teplo a láska. V knize se tak střídá několik kontrastů - krása a jemnost baletu, pokřivené a temné charaktery postav, veselá Gigi a zákeřné Bette a June. Nikdo není vyloženě "zápornou" postavou. U každé ze tří protagonistek jsem pociťovala určité sympatie, jejich promluvy byly velmi procítěné. Vykreslení charakterů bylo naprosto uvěřitelné, hltala jsem stránku za stránkou a nedokázala se od knihy odtrhnout. Jedná se o skvělé YA drama s překvapivými zvraty.

Autorkám se podařilo bravurně zpracovat příběh, který nakusuje i vážná témata, jako jsou šikana, bulimie, drogy, zneužívání privilegií atd. Konec přinese určité zvraty a další otázky, na něž nalezneme odpovědi v pokračování, které se v originále jmenuje Shiny Broken Pieces.

Když spojíte Černou labuť, Superdrbnu a Prolhané krásky vzejde z toho Tiny Pretty Things. Román zaujme nejen mladistvé, ale i čtenáře z řad dospělých. Rozhodně předčil veškerá má očekávání a zařadil se mezi mé oblíbené tituly.

Od 14. prosince 2020 Netflix vysílá stejnojmenný seriál (v češtině pod názvem Krasotinky), seriál se knihou inspiruje, ale rozhodně se jí striktně nedrží.


Název: Tiny Pretty Things
Originální název: Tiny Pretty Things
Série: Tiny Pretty Things 1.
Autor: Dhonielle Clayton & Sona Charaipotra
Překlad: Anežka Mann
Nakladatelství: #booklab
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 416
ISBN/EAN: 978-80-7529-634-4


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart/#booklab.