en-Ztracená Bílá kniha - Cassandra Clare a Wesley Chu

19/10/2021

Magická cesta do Šanghaje

S knížaty pekel si není radno zahrávat. O tom se Magnus s Alekem mohli přesvědčit na vlastní kůži, když stanuli tváří v tvář Ašmodajovi, nyní však budou čelit dalšímu nebezpečí a jejich cesta povede až do samotného pekla.

Od událostí z předchozího svazku Rudé svitky magie uplynul nějaký ten čas a ve Ztracené Bílé knize je čtenář vržen do období, kdy skončila válka, kterou měl na svědomí Valentýn, a kdy si všichni žijí své životy - někteří v poklidu, jiní mají toho klidu o něco méně jako třeba Magnus s Alekem, kteří společně vychovávají adoptované dítě Maxe.

Onu rodinnou idylku naruší vloupání, při kterém se Magnus setkává se dvěma starými známými, přičemž u jednoho z nich se podobné chování dalo očekávat, u druhého se jedná o zcela překvapivou věc. Nezvaní návštěvníci Magnusovi ukradnou Bílou knihu, jež v nesprávných rukou může napáchat velké škody. Aby toho nebylo málo, Magnus s Alekem se dozvídají, že jejich hosté konají ve jménu Samaela, vládce pekel, hada z ráje. Aby získali zpět mocnou Bílou knihu, musí se naši hrdinové vydat až do daleké Šanghaje, naštěstí na to nebudou sami, k jejich výpravě se přidá Clary, Jace, Isabela a Simon.


Kdysi dávno Magnusovi někdo řekl, že lidské bytosti nejsou schopny milovat tak jako nesmrtelní; jejich duše k tomu prý nemají sílu. Ta osoba nepoznala Aleka Lightwooda ani nikoho jemu podobného, pomyslel si Magnus, a její život je tak chudší o významné poznání. Síla Alekovi lásky ho nutila k pokoře a zároveň jej nadnášela jako přílivová vlna.


Ztracená Bílá kniha za mě rozhodně není titul, který by měl číst čtenář neznalý světa lovců stínů. Příběh je zasazen do určitého kontextu, a přestože se u knihy jedná o volnou návaznost, je třeba mít určité povědomí o vystupujících postavách, o rasách a vzájemných vztazích mezi všemi.

Fantastické universum, kterému Cassandra Clare vdechla život, je natolik propracované, příběhy postav dotažené a čtenářsky zbožňované, že mu téměř nelze nic vytknout. Každý si najde své oblíbence, zajímavou dějovou linii a různá časová období. Tentokrát se pozornost dostala nejoblíbenějšímu páru, jímž není nikdo jiný než Magnus s Alekem, jejichž dobrodružství je prostě epické.

Prostředí exotické Šanghaje nabízí čtenáři něco zcela jiného, kulturně pestrého a netradičního. Není to však Šanghaj, kde se odehrává většina dobrodružství, nýbrž peklo, které je rozděleno do několika kruhů, podobně jako to Danteho. Tato pasáž mě neskutečně bavila, nechyběla dynamika, humor a dojemné scény.

V knihách Cassandry Clare sice obvykle vystupují mladší hrdinové, takže jsou primárně určeny "teen" čtenářské základně, ale zároveň si tento svět velmi rychle oblíbí i ti starší, protože kombinace fantasy, romantiky a neustálého dobrodružství jsou přísady, které téměř vždy zaručeně fungují. Už teď se nemohu dočkat pokračování, které by trilogii Nejstarší kletby mělo uzavřít.


Název: Ztracená Bílá kniha
Originální název: The Lost Book of the White
Série: Nejstarší kletby 2.
Autor: Cassandra Clare a Wesley Chu
Překlad: Pavel Kaas
Nakladatelství: #BOOKLAB
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 416
ISBN/EAN: 978-80-276-0280-3


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart/#BOOKLAB.